Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Bir çarpışma esnasında kinetik enerjinin korunmamasına rağmen nasıl momentum korunabiliyor-lütfen açıklama kısmını okuyun asıl sormak istediğim orada- ?

iki cismin birbirine çarpışma esnasında uyguladıkları kuvvetler eşit ve birbirlerine zıt yönde olur ayrıca bu kuvvetlerin uygulanma süreleri de eşit olur dolayısıyla itmeler eşit ama zıt yönde olur yani momentum korunur ama kinetik enerji korunmazsa cisimlerden herhangi birinin veya ikisinin de hızında yukarıda anlatılan dan farklı olarak ekstra değişimler olur bu durumda momentum nasıl korunabiliyor momentumun korunması için kinetik enerjinin artı momentumu ve eksi momentumu aynı büyüklüklerde azaltacak şekilde ısıya dönüşmesi gerekir ama bunun böyle olacağının garantisi ne momentum korunduğuna göre muhtemelen böyle ama neden?
4,161 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

"enerji korunmazsa cisimlerden herhangi birinin veya ikisinin de hızında yukarıda anlatılan dan farklı olarak ekstra değişimler olur" önermesi doğru olsaydı bu gerçekten momentumun korunumunda bir sorun yaratabilirdi. Ama soru açıklamasındaki bu önerme doğru değil.

Kinetik enerji korunmamasının hızlarda değişme yaratacağı önermesi, enerjinin sadece hareket durumu değişimine dönüşeceği kabulune gidiyor. Ama enerji değişimi hareket durumunu (hızları) değiştirmek yerine çarpışan cisimlerin şeklini değiştirebilir, bizim göremeyeceğimiz minik şekil değişimleri yaratabilir. Bu durumda enerji korunmamasi ile momentum korunumu aynı anda gerçekleşebilir.

Tüm Reklamları Kapat

828 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Esnek Olmayan Çarpışma. (8 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu
38K UP
Fizik doktora öğrencisi

Öncelikle kinetik enerjinin korunumu diye bir şey yok. Toplam enerji korunur.

Bir çarpışma anında mikroskobik ölçek de neler olduğunu inceleyecek olursan cisimlerin içindeki bağ yapmış olan milyonlarca molekül bir arada hareket ederken çarpışmanın etkisinde bu bağların çeşitli deformasyonlara uğradığını kimisinin sıkışıp kimisinin gerildiğini görürsün. Bu moleküllerin bağ enerjilerinde değişime neden olur ki bu değişim en baştaki kinetik enerjiden gelir. İdeal esnek bir çarpışmada, çarpışma sonrasında bütün bağların eski haline geldiği varsayılır ki bu durumda toplam kinetik enerjide bir değişiklik görmezsin. Fakat çarpışan cisimler arasında yeni bağlar kurulmuşsa veya mevcut bağlar tamamen deforme olup bağzıları kopmuşsa inelastik çarpışma dediğimiz hadise ceryan etmiş ve kinetik enerji bu bağ enerjilerindeki değişim ölçüsünde değişmiştir. Yani tek tek moleküllerin birbiri ile etkileşimlerini incelediğin takdirde mikro ölçek de hem momentumun hem enerjinin tamamen korunduğunu göreceksin.

Bu bağları birbirine yaylar ile bağlanmış toplar gibi hayal edebilirsin. En öndeki moleküller çarpışma etkisi ile tepki kuvvetine maruz kalacak ve onlar yavaşladıkça arka sıradakilere yaklaşmaya başlayacak aradaki bağ sıkıştığı için ikinci sırada yavaşlayacak, ve bu etki adeta bir dalga gibi bütün cisme yayılacak. Cismin yapısına da bağlı olarak çarpışma sonrası hiçbir bağ yapısı bozulmamasına rağmen cismin içindeki moleküller hala sallanmaya devam ederse kinetik enerjinin bir kısmı bu titreşim hareketlerine gitmiş olacak. Cismin moleküllerinin bu titreşimlerden kaynaklı olarak sahip oldukları ortalama kinetik enerjisinde sıcaklık diyoruz. Yani başka bir değişle bu kaybolan enerjinin ısı enerjisine dönüştüğü ve cismin sıcaklığının arttığı yorumunun arka planında olan bu. Ve bu mikro düzeydeki bütün çarpışmalar ve etkileşimlerde enerji ve momentum korunmakta. Momentum vektorel bir büyüklük olduğundan bu minik titreşimlerin momentumları birbirini dengeleyecek ve toplam momentumun korunumuna zeval getirmeyecektir. Fakat sadece kinetik enerjiye baktığımız zaman bu minik titreşimlerdeki kinetik enerjiyi cismin toplam kinetik enerjisinde göremeyeceğimiz için kinetik enerjinin azaldığını gözlemleyeceğiz. Dediğim gibi bu titreşimlerdeki kinetik enerjiyi makro skalada ısı enerjisi olarak gözlemleyebiliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

892 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Illustrations Of The Dynamical Theory Of Gases. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. The Feynman Lectures On Physics, Volume 1. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Eren Doğan
Lise Öğrencisi

Öncelikle soru sorarken virgüle noktaya dikkat edersen daha iyi olur çünkü bazen gerçekten anlaması zorlaşıyor :D

p1+p2=p1'+p2'

Momentumun korunumu basitçe budur. Lakin momentumun korunumu dışarıdan bir etki olmadığı sürece mümkündür. Burada kinetik enerjinin korunmaması diye bir şey yok. Yani kinetik enerjinin dönüşebileceği alternatif bir enerji türü yok bu yüzden kinetik enerji yine kinetik enerji olarak kalıyor ve p=mv denklemini uyguladığında yine üstteki denkliği elde edersin.

Tüm Reklamları Kapat

Detaylı bilgi için kaynak kısmına bakabilirsin iyi çalışmalar.

555 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (13 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close