Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Bir çalışmada örneklemi belirlerken olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden hangisini/hangilerini kullanırsınız. ? Neden?

''akademisyenlerinin örgütsel bağlılık düzeyleri üzerine bir araştırma” konu başlıklı bir çalışma yapmaktasınız. Çalışmada anket tekniği kullanılarak veri elde edilmesi kararlaştırılmıştır. Tercih etmediğiniz diğer olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerini de seçmeme nedenlerinizi belirtiniz.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle söylediğiniz konu benim de tez yayınladığım Sosyal Bilimler alanından bir konudur. Daha da spesifikleştirirsek kesin yakın oranla Business Administration yüksek lisansında yapılan bir araştırmanın konusu olduğunu söyleyebilir ki bu benim bölümümdür.

Öncelikle akademisyenlerin örgütsel bağlılık düzeylerini araştıran bu araştırma için herhangi bir unvan kısıtından bahsetmemişsiniz. Şu durumda araştırmanın evreni en alt unvandan en üst unvan olan Prof. unvanına kadar tüm akademisyenleri kapsar. TDK tanımına göre akademisyen "öğretim elemanı, üyesi" anlamına geldiğinden derslere girme hakkı bulunmayan Arş. Gör. unvanlı kişileri bu evrene dahil etmemeniz gerekir. Aynı şekilde üniversitede derse girmek suretiyle eğitim vermeyen veya vermeye yetkisi bulunmayan hiç kimseyi evrene dahil etmemelisiniz.

Araştırmanın evrenini oluştururken dünyadaki tüm akademisyenleri mi, Türkiye'deki tüm üniversitelerdeki akademisyenleri mi, belirli bir şehirdeki akademisyenleri mi yoksa belirli bir üniversitedeki akademisyenleri mi yoksa bir üniversitenin belli bir fakültesinde görev yapan akademisyenleri mi evren olarak baz alacağınız hususu örneklem seçimi için en önemli noktalardan biridir.

Ben soruyu tek bir üniversitedeki tüm akademisyenleri evren seçmişsiniz gibi cevaplamayı uygun görüyorum. Şayet sizin evreniniz daha geniş veya daha darsa, bu cevabım üzerinden yola çıkarak kendi evreninize uyarlamanız kolaylaşacaktır.

Diyelim ki bu araştırmanın evrenini EVRIM ÜNİVERSİTESİ oluşturuyor olsun. Ve bu üniversitede 10 adet fakülte olsun. Bu fakültelerin de her birinin içinde üçer dörder bölüm olsun. Her bir bölümde de görev yapan 10 akademisyen olsun(bu rakamlar tamamen faraziyedir).

Bu bilgiler ışığında üniversitemiz içinde toplamda 400 tane akademisyen çalışıyor olsun. Demek ki bu araştırmanın evrenini 400 kişi oluşturuyor. Bu durumda regresyon ve faktör analizlerinin düzgün biçimde yapılabilmesi için bu evrenden en az 80 civarı örneklem elde etmek gerektiğini kabaca söyleyebiliriz. Daha geniş evrenler için anketinizdeki soru sayısı ve farklı faktörler devreye girer. Bu konuda bir istatistikçiden yardım alınız.

Sonuç olarak 400 kişilik evrenden 100 adet örneklem toplamayı hedef koyduğumuzu varsayalım.

Bu durumda dikkat etmemiz gereken maddeler:

1) Tüm fakültelerden örnek toplamak

2) Mümkünse tüm bölümlerden örnek toplamak

3) Tüm unvanlardan örnek toplamak

4) Unvanlardan, bölümlerden veya fakültelerden herhangi birinin, çalışmanın sonuçlarını domine edebilecek kadar fazla örneğe sahip olmamasına dikkat etmek. (113 örneklemin 86 sının prof. olması gibi)

İşbu durumlar ekseninde basit tesadüfi örneklem seçiminin kullanılamayacağı aşikardır. Zira rastgele seçilen örneklerin belli bir unvanda veya fakültede yoğunlaşma riski mevcuttur.

Sistematik örneklem seçimi de bu çalışmayan uyan bir seçim türü değildir.

Tabakalı örneklem seçimi veya küme örneklem seçimi teknikleri bu çalışma için uygundur.

Fakülte, unvan ve bölüm olmak üzere üç adet kümemiz mevcut. Bu kümeler kendi içinde tabakalara ayrılıyor. Örneğin fakülte kümesi 10 tabakadan oluşuyor. Unvan kümesi unvan sayısı kadar tabakadan oluşuyor. Bu tabakaların her birinin kendi içinden basit tesadüfi örneklem yoluyla birey seçilebilir. Ve çalışmaya devam edilebilir.

Kasıtlı veya kasıtsız olmak üzere tabakalardan bazılarından örnek toplanmamış olması ciddi sorun teşkil etmez. Örneğin 10 fakültenin 9 undan örnek topladıysanız birinden toplamamış olmanız çok ciddi bir sorun değildir. Örneklerin mümkün oldukça geniş yelpazedeki tabakalardan toplanması faydalıdır. Hepsinden toplandıktan sonra hala toplanmaya devam edilmek istenirse basit tesadüfi yöntemle devam edilebilir.

Söz konusu akademisyenlere cinsiyet, yaş veya herhangi bir demografik kısıt getirilmesi durumunda anlattığım sistem değişebilir veya farklılık gösterebilir.

İyi çalışmalar.

181 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın