Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir binanın yeteri kadar uzun veya kısa olması, gelecek deprem dalgalarına karşı dayanıklılığını nasıl etkiler?

Bir videoda farklı boylara sahip maket evleri deprem dalgalarına maruz bırakıyorlar. Düşük frekansta en yüksek bina sallanırken ve diğerleri sallanmıyorken, yüksek frekansta en kısa bina sallanıyordu. Dayanıklılığın düzgün cisimlerde (Dikdörtgen bir cisim için en azından) yükseklikle ters orantılı olduğunu biliyoru
237 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
58K UP
Elektronik teknisyeni

Bu sorunun cevabını biliyorum fakat nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum basitçe, bir deneyeyim. Sorduğun sorunun farklı uzunluklarda neden farklı bir davranış olduğunu varsayıyorum.

Öncelikle binaların sağlam olduğunu farzedelim. Daha uzun binanın düşük frekansta sallanması ilk başta mantıksız gibi geliyor. Ama frekans ve dalga boyu ilişkisini bilen birisi düşük dalga boyunun az enerji içerdiğini bilir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin binaya 1 hertzlik bir deprem vermek demek saniyede 1 sallantı vermek demek kısaca. Eğer bina uzunsa 1 saniye uzunluğunda bir sallantının tamamını kağıda sinüs fonksiyonu çizer gibi görsel olarak gösterebilecek bina uzun binadır. Kısa binada 1 hertzlik bir sallantının belkide 0.2 hertzlik bir kısmını görebilirsin. Bu da kolonunun depremin 0.8 saniyelik kısmını kısa binada boş geçmek demektir. Uzun binada ise en üst kolona kadar 1 hertzin tamamını sallamaya yeter.

Frekansı 50 hertz yapmak demek saniyede 50 sarsıntı demektir. Bu da kolonlardan geçen sarsıntı sayısının 50 adet olduğu anlamına gelir. Uzun binada mesafe uzun olduğu için binanın boyuna böldüğünde harmonik daha az olur. Ama kısa binada her sarsıntının yankı gibi oluşturduğu binanın kendi sarsıntısı alttan gelen depremin sarsıntısı ile karşılaşır. Bu hani şu adı haarp denilen dedikodulara da karışan rezonans oluyor aslında.

Tüm Reklamları Kapat

Tekrar özet geçelim. Bu harmonik dediğimiz şey biraz şunun gibi. Yere bir top bıraktığında yere düşer ve tekrar zıplar değil mi? İlkinde 1 metre, yere düşüp zıplayınca bu sefer 50 cm, üçüncüde 25 cm, dördüncüde 12.5 cm zıplayarak sayı düşer. Peki biz top ilk 1 metre yukarı çıktığında tekrar elimle topa kuvvet uygularsam ne olur? Top zıplama mesafesini düşürmek bir yana arttırır daha da yükseğe zıplar. Ama bunu yapabilmek için top ile elimin aynı senkronda yani aynı frekansta olmam gerekir. Buna rezonans diyoruz işte. Topun ilkinde 1 metre, kuvvet uygulanmazsa ikincide 50 cm, üçüncüde 25 cm ve giderek azalan sayıda daha az zıplamasına da 1. Harmonik, 2. Harmonik diye diye gidiyoruz.

Konumuza dönelim. Uzun binada bina uzun olduğu için bina sarsıntıyı yedikten sonra geri yerine dönerken frekans sık olduğunda harmonik rezonansa dönüşmüyor. Çünkü uzun binanın harmoniği buna uygun değil. Ama kısa binada bina ilk sarsıntıyı yedikten hemen sonra geri yerine gelirken kısa olduğu için ikinci sarsıntıyla karşılaşıyor. Bu da iki farklı kuvvetin yolda yani biba yüzeyinde bina kısa olduğu için çarpışmasına sebeo oluyor. Yani kısa binada minimum iki sarsıntı kısa bir yüzeyde çarpışıyor. Ama uzun binada yüzey geniş. Geniş yüzeyde iki kuvvet çarpışsa bile alan geniş olduğundan sönümlenebiliyor.

Biliyorum karışık oldu ama bu kadar anlatabildim. İleri okuma için rezonans ve harmonik konularını inceleyebilirsiniz.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close