Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir bilgiyi nasıl biliyoruz ya da şüphemizi nasıl gideriyoruz?

Misal deneyime strandart insan her seferinde ulaşamaz yani herkes astro fizik bilemez yada evrimsel çalışma yürütemez makalenin doğru olduğuna nasıl inanıp güvenebilirsiniz? Septizm dem nasıl kurtulabiliriz günlük hayatta ? Methedil şüphe en mantıklısı ama deney her zaman yapamam ben bilim adamları yapıyor ama nasıl inanayım onlara ?
247 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Merhabalar

Sorunuz yanılmıyorsam bilim açısından sorulduğu için ben de bilim açısından bir cevapta bulunacağım. Eğer sorunuza bilimsel bilgi açısından yaklaşırsak diyebiliriz ki "Hiçbir şeyi tam olarak bilemeyiz." . Bilim, sistematik şekilde kimi problemleri sonuca ulaştırır ancak yinede sonucu hakkında kesin yorum yapmaz. Elde edilen her bilgi teorik veya deneysel demeden yeniden test edilmeye açıktır. Dolayısıyla bilim zaten şüphecidir ve bu karakteri olmadan kolay kolay deney yapamaz, teoriler geliştiremez. Bilim Tarihi açısından bakıldığında da en büyük keşifler kesin bilinen bilgilere şüpheyle yaklaşım sonucu doğmuştur. Örneğin, kiliseler son derece Aristotelien bir mantıkla insanı Evrenin merkezine konumlandırırken, Kopernikus, bu görüş kendini tatmin etmediği için Kilisenin öğretisine son derece şüpheci bir yaklaşımla gezegenlerin yörüngelerini izlemeye koyulup daha doğru bir sonuca ulaşmıştır. Benzer şekilde jeolog Charles Lyell, yine Kilisenin "Dünyanın yaşı 10.000 yıldır" gibi açıklamalarını, jeolojik olayları açıklamak için yetersiz bulmuş ve yine şüpheyle yaklaştığı bir öğretinin yanlış olduğu sonucuna varmıştır. Elde ettikleri bilgiler kesinlikle Kilise öğretisine nazaran daha doğrudur ancak yine de kesin değildir. Bilim de zaten her zaman bugünki bildiklerimiz üzerinden konuşur, bunların doğrulukları üzerine yorum yapmaz. Haliyle bilgiyi arttırmaya yönelik her girişimde, aşırıya kaçmayan Semptizmin bir zararı yoktur. Elbetteki aşırıya dayanan Semptizm bir zaman sonra çeşitli sorunlara yol açacaktır. Ancak bu problemin ortadan kaldırılması, uygulaması felsefeden apayrı bir alanın psikolojinin ve psikiyatrinin alanıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Peki gelelim, deney kısmına. Deneyi ben yapmıyorum bilim insanlarına nasıl inanabilirim? Bilim insanlarına inanmanız gerekmez. Bilimin ulaştığı her sonuca da yine şüpheyle yaklaşabilirsiniz ancak bilimin farklılığı burada anlam kazanır. Bir bilim insanı yaptığı deneyin raporunda bu deneyi nasıl yaptığını, hangi bilgilerden yararlandığını ve hatta bu deneyin nelere yol açabileceğini ve hangi bilinen bilgileri değiştirebileceğini paylaşır. Elde ettiği bulgular elbetteki gerek teorik gerek deneysel yoldan test edilmeye açıktır. Kendiniz de benzer bir çalışmayla aynı bulgulara ulaşabilirsiniz bu mümkündür.

Sonuç olarak bilimin elde ettiği bilgilerin doğruluğundan şüphe duyulmasında hiçbir sakınca yoktur. Bilim dinamik bir süreçtir ve alt yapısı en sağlam bilgisi için bile net yorum yapmaz. Ancak şüphenizi gidermek istiyorsanız bilim, bilgilerini sadece sunmakla kalmaz bu bilgilere nasıl ulaştığını da paylaşır.

115 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close