Sorulara Dön
1
Felsefe

Bir bilgiyi nasıl biliyoruz ya da şüphemizi nasıl gideriyoruz?

Misal deneyime strandart insan her seferinde ulaşamaz yani herkes astro fizik bilemez yada evrimsel çalışma yürütemez makalenin doğru olduğuna nasıl inanıp güvenebilirsiniz? Septizm dem nasıl kurtulabiliriz günlük hayatta? Methedil şüphe en mantıklısı ama deney her zaman yapamam ben bilim adamları yapıyor ama nasıl inanayım onlara?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar

Sorunuz yanılmıyorsam bilim açısından sorulduğu için ben de bilim açısından bir cevapta bulunacağım. Eğer sorunuza bilimsel bilgi açısından yaklaşırsak diyebiliriz ki "Hiçbir şeyi tam olarak bilemeyiz." . Bilim, sistematik şekilde kimi problemleri sonuca ulaştırır ancak yinede sonucu hakkında kesin yorum yapmaz. Elde edilen her bilgi teorik veya deneysel demeden yeniden test edilmeye açıktır. Dolayısıyla bilim zaten şüphecidir ve bu karakteri olmadan kolay kolay deney yapamaz, teoriler geliştiremez. Bilim Tarihi açısından bakıldığında da en büyük keşifler kesin bilinen bilgilere şüpheyle yaklaşım sonucu doğmuştur. Örneğin, kiliseler son derece Aristotelien bir mantıkla insanı Evrenin merkezine konumlandırırken, Kopernikus, bu görüş kendini tatmin etmediği için Kilisenin öğretisine son derece şüpheci bir yaklaşımla gezegenlerin yörüngelerini izlemeye koyulup daha doğru bir sonuca ulaşmıştır. Benzer şekilde jeolog Charles Lyell, yine Kilisenin "Dünyanın yaşı 10.000 yıldır" gibi açıklamalarını, jeolojik olayları açıklamak için yetersiz bulmuş ve yine şüpheyle yaklaştığı bir öğretinin yanlış olduğu sonucuna varmıştır. Elde ettikleri bilgiler kesinlikle Kilise öğretisine nazaran daha doğrudur ancak yine de kesin değildir. Bilim de zaten her zaman bugünki bildiklerimiz üzerinden konuşur, bunların doğrulukları üzerine yorum yapmaz. Haliyle bilgiyi arttırmaya yönelik her girişimde, aşırıya kaçmayan Semptizmin bir zararı yoktur. Elbetteki aşırıya dayanan Semptizm bir zaman sonra çeşitli sorunlara yol açacaktır. Ancak bu problemin ortadan kaldırılması, uygulaması felsefeden apayrı bir alanın psikolojinin ve psikiyatrinin alanıdır.

Peki gelelim, deney kısmına. Deneyi ben yapmıyorum bilim insanlarına nasıl inanabilirim? Bilim insanlarına inanmanız gerekmez. Bilimin ulaştığı her sonuca da yine şüpheyle yaklaşabilirsiniz ancak bilimin farklılığı burada anlam kazanır. Bir bilim insanı yaptığı deneyin raporunda bu deneyi nasıl yaptığını, hangi bilgilerden yararlandığını ve hatta bu deneyin nelere yol açabileceğini ve hangi bilinen bilgileri değiştirebileceğini paylaşır. Elde ettiği bulgular elbetteki gerek teorik gerek deneysel yoldan test edilmeye açıktır. Kendiniz de benzer bir çalışmayla aynı bulgulara ulaşabilirsiniz bu mümkündür.

Sonuç olarak bilimin elde ettiği bilgilerin doğruluğundan şüphe duyulmasında hiçbir sakınca yoktur. Bilim dinamik bir süreçtir ve alt yapısı en sağlam bilgisi için bile net yorum yapmaz. Ancak şüphenizi gidermek istiyorsanız bilim, bilgilerini sadece sunmakla kalmaz bu bilgilere nasıl ulaştığını da paylaşır.

108 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın