Puan Ver
0
Puan Ver

Bir bardak sıvının içinde 1 bir nesne, mesela limon çekirdeği, varsa, neden bardağı çevirerek bu nesneyi dudağınızdan uzaklaştıramazsınız.?

Ya da bardağı çevirme hızıyla mı alâkalı bunu yapmak? Bu durumun fizik açısından açıklaması nedir acaba?

2
Serdar Atilir 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Sıvılar veya daha genel olmak gerekirse akışkanlar, herhangi bir kesme gerilmesi (teğetsel etki eden kuvvet sonucu oluşan gerilme)(gerilme: birim alana etkiyen kuvvet) altında sürekli olarak deforme olurlar. Bu maddeye akışkan karakterini veren temel özelliktir. Bu yüzden sıvı veya gaz halindeki madde bulunduğu kabın hacmini alır. Maddenin akışkan karakterini onun viskozite (akmazlık) değeri belirler. Viskozite, bir maddenin ,az önce bahsettiğim, sürekli gerçekleşen deformasyona karşı gösterdiği direncin bir ölçüsüdür. Yani kısaca, akmaya karşı akışkanın gösterdiği direnç. Newton'un Viskozite Kanunu'na göre (basitçe) akışkan taneciklerinin birbirine uyguladığı kesme gerilmesi, hızın dikey yöndeki değişimi ile viskozitenin çarpımına eşittir. Peki bu ne demek ?  Çok basitçe, bardağı çevirdiğimizde oluşturduğumuz kuvvet direkt olarak bardağın duvarlarındaki akışkan parçacıklarına iletilir ve kuvvetin bardağın duvarlarından sıvının içine doğru aktarılması viskozite ile orantılıdır (çevirme hızımız sabit). Eğer akmaya daha dirençli bir akışkan kullanırsak, mesela bal, içeriye aktardığımız kuvvet daha büyük olacaktır ve bu daha içteki akışkanı ve onunla birlikte içindeki nesnenin de hareket etmesini sağlayacaktır. Yani ne kadar akışkan bir madde kullanırsak nesneyi hareket ettirmemiz zorlaşacaktır fakat eğer bardağı yeterince hızlı veya yeterince uzun süre döndürse idik objeyi hareket ettirmeyi başarabilirdik.

Favorilerime Ekle
2
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sanırım bu hem hız hem de suyun viskozitesi ile ilgili bir durumdur. Suyun viskozitesi düşük olduğundan sınır tabakası oldukça incedir. Bardağı hızlı bir şekilde döndürdüğünüzde sadece sınır tabakasındaki akış etkilenecek ve bardakla birlikte hareket edecektir (Ayrıca bardağın iç yüzeyindeki pürüzsüzlük de sınır tabakasının kalınlığını düşürmektedir). Sınır tabakasının dışında kalan bölgedeki akış eylemsizlik prensibinden dolayı neredeyse sabit kalacaktır. Bahsini ettiğiniz nesne bardağın çeperine çok çok yakın değil ise (yani sınır tabakası içinde değil ise) muhtemelen hareketsiz kalacaktır. Bu nesneyi hareket ettirmek için su tabakalarının bir biri üzerinde kaymayacak bir hızda (yavaş bir hızla) bardak döndürülmelidir.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanların oyun oynama nedeni, oyunun yaşam mücadelesindeki önemidir. Oyun sayesinde pratik yapar, yetişkinlikte gereken yetenekleri edinirler.”
Susanna Millar
Geri Bildirim Gönder