Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5
Bir alıcının olabildiğince çok sanat eseri ile karşılaşması (izlemesi, dinlemesi vb.) gereğinin önemini açıklayınız?
242 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Bahri Ayzabar
Bahri Ayzabar Öğrenci

Sanat eserleriyle karşılaşmanın birçok yönden faydası vardır. Fakat sanat eserlerine gelmeden önce onu yapan kişiye, yani sanatçıya bir bakalım. Herkes sanatçı olamaz, bunun nedeni sanatçıların belli özelliklerinin olmasıdır. Sanatçı ;

*Yaratıcı bir kişidir ve üstün duyarlılıklara sahiptir.

*Meraklıdır, çevredeki olayları takip eder ve kendine göre analiz eder.

Bu Reklamı Kapat

*Doğayı sadece gözleriyle degil, duyguları, düşleri, özlemleri ve kültürü ile görür

*Eserleri ve iç dünyası içerisinde bir uyum içerisindedir.

Bütün bu özelliklere sahip bir insan, yetenekli olduğu konuda eşi benzeri olmayan bir eser meydana getirir. Meydana getirdiği eser çok değerlidir çünkü onun tarafından yaratılmıştır ve tektir. Bir alıcı bu eserle karşılaştığında daha önce hiç görmediği bir şeyle karşılaşır. Bundan dolayı sanat eserleri ile karşılaşma insana başkalarının deneyimlerinden yararlanma fırsatı, geniş bir bakış açısı, farklı yollardan düşünebilme yeteneği, daha iyi bir hayal gücü sağlar ve aynı zamanda karşılaşılan şey estetik bir ürün olduğundan, kişinin estetik anlayışını da geliştirir. Eğer sanat eseriyle karşılaşan kişi bir sanatçıysa ya da sanatçı olma adayıysa bir eserle karşılaşmanın verdiği hayal gücü ile kendi eserlerini geliştirebilir, kendine esin kaynağı edinebilir. Bir diğer faydasına gelirsek; bazı sanat eserleri (özellikle müzik türünde olanlar) insanların duygularında büyük etkilere sahiptir. Bazen kötü ruh hallerinden çıkmak için, bazen mutluluğuna mutluluk katmak için, bazen motivasyon için, bazen yas tutmak için bile insanlar bu sanat eserlerine yönelirler. Günlük hayatın kargaşasından uzaklaşmak, dinlenmek için veya eğlenmek için kullanırlar sanat eserlerini.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca minik araştırmalarım sonucunda müziğin hafızayı diri tutmaya yardımcı olduğu, resim yapmanın özgüveni geliştirdiği, edebiyatın saymakla bitmeyen faydaları olduğunu öğrendim.

Çok detaylı ve derin bir araştırma yapmadım ama olabildiğince çok sanat eseri ile karşılaşmanın, burada yazamayacağım kadar önemli faydalar sağladığını söyleyebilirim. Kendimizi geliştirmek için sanat eserlerinin çok gerekli şeyler olduğunu düşünüyorum. Sorun için de teşekkür ederim, çok şey öğrenmemi sağladı. Kaynaklardan okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsin.

277 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Hasip Pektaş. Yaratıcı Kişi Olarak Sanatçı. (01 January 1987). Alındığı Tarih: 17 January 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Prof.Dr. Mustafa Ergün. Estetik Sanat Felsefesi. (17 January 2021). Alındığı Tarih: 17 January 2021. Alındığı Yer: KarnavalSanat | Arşiv Bağlantısı
 3. İdil Arasan Doğan. Müzik Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?. (09 June 2019). Alındığı Tarih: 17 January 2021. Alındığı Yer: Uplifers | Arşiv Bağlantısı
 4. Asım Bezirci. Edebiyat Neye Yarar?. (09 November 2008). Alındığı Tarih: 17 January 2021. Alındığı Yer: Cafrande | Arşiv Bağlantısı
 5. Burcu Erkal Salman ve Milliyet Gazetesi, et al. Resim Yapmak, Insana Sayısız Fayda Sağlar. (21 April 2016). Alındığı Tarih: 17 January 2021. Alındığı Yer: Milliyet | Arşiv Bağlantısı
 6. Mutlu Erbay. (2014). Kültür Ve Toplum Üzerinden Sanat Ve Bilim Arasindaki İlişki. ART-SANAT Dergisi, sf: 12. | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et