Puan Ver
9
Puan Ver

Binlerce, hatta milyonlarca yil once cikan yanginlar nasil sonuyordu?

Mesela amazon ormanlarinda cikan bir yangin, tum ormani yok etmeden 'dogal' sartlar ile bitebilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

  470 milyon yıl önce orta Ordovisiyen dönemine ait olan mikrofosiller karasal temelli bitkilerin yayılmaya başlayarak oksijen seviyelerin artmasına sebep olması ile ilk yangının oluştuğunu göstermiştir.[1] İlk olarak Galler'de kömürleşmiş olarak bulunan geç Silüryen dönemine 420 milyon yıl önceye tarihlenen kömürleşmiş Rhyniophytoid bitkilerinin fosilleri yangınını kaydetmiştir.

  Farklı dönemlerde oksijen seviyelerindeki değişimler orman yangınlarının seviyesini ve yoğunluğunu değiştirmiştir. Örnek olarak Orta ve geç Devoniyen dönemlerinde oksijen seviyelerindeki düşüşle birlikte kömür bolluğu azalmıştır. Bu da orman yangınlarının az olduğuna işaret etmektedir.[3]

  Çok eski jeolojik dönemlerde gerçekleşen yangınların ne kadar alana yayıldığı ve ne kadar sürdüğü bilinemese de şimdi halen yaşanmakta olan doğal orman yangınları bize bazı fikirler verebilir. Doğal yangınlar ekosistemi bir nevi yeniler ve tazeler. Özellikle; kır, savan, maki ve iğne yapraklı ormanlarda meydana gelen yangınlara maruz kalan canlılar ekosistemine ve türüne bağlı olarak farklı adaptasyonlar geliştirmiştir ve bu sayede hayatta kalırlar. Öncelikle toprakta tohumları olan bitkiler yeniden yeşerir bunlar genellikle otsu bitkilerdir, zamanla daha yavaş büyüyen gölgeye dayanıklı odunsu bitkiler büyür ve böylece ekosistem tekrar canlanmaya başlar. Ardından toprak altına sığınmış olan bazı eklembacaklılar ve amfibiler çıkmaya başlar ve onlarla beslenen yangından kaçmış olan daha büyük canlılar da gelmeye başlar.[3][4]

  Kuraklık, şimşek ve volkanlar sebebiyle sıçan orman yangınları çok büyük alanlara yayılsa da sonunda söndüğünde  (modern insan dünyasında  insan müdahalesi olan alanlara ulaşmazsa) genellikle söndüğünde yenilenmiş bir ekosistem oluşumunun ilk adımını atar.[4]

Favorilerime Ekle
12
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim teorisinin gerçeklerle yeterince desteklenmediğini düşüncesizce savunanlar, kendi teorilerinin hiçbir gerçekle desteklenmediğini unutmuş görünüyorlar.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder