Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
15

Binlerce, hatta milyonlarca yil once cikan yanginlar nasil sonuyordu?

Mesela amazon ormanlarinda cikan bir yangin, tum ormani yok etmeden 'dogal' sartlar ile bitebilir mi?

1
489 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

  470 milyon yıl önce orta Ordovisiyen dönemine ait olan mikrofosiller karasal temelli bitkilerin yayılmaya başlayarak oksijen seviyelerin artmasına sebep olması ile ilk yangının oluştuğunu göstermiştir.[1] İlk olarak Galler'de kömürleşmiş olarak bulunan geç Silüryen dönemine 420 milyon yıl önceye tarihlenen kömürleşmiş Rhyniophytoid bitkilerinin fosilleri yangınını kaydetmiştir.

  Farklı dönemlerde oksijen seviyelerindeki değişimler orman yangınlarının seviyesini ve yoğunluğunu değiştirmiştir. Örnek olarak Orta ve geç Devoniyen dönemlerinde oksijen seviyelerindeki düşüşle birlikte kömür bolluğu azalmıştır. Bu da orman yangınlarının az olduğuna işaret etmektedir.[3]

  Çok eski jeolojik dönemlerde gerçekleşen yangınların ne kadar alana yayıldığı ve ne kadar sürdüğü bilinemese de şimdi halen yaşanmakta olan doğal orman yangınları bize bazı fikirler verebilir. Doğal yangınlar ekosistemi bir nevi yeniler ve tazeler. Özellikle; kır, savan, maki ve iğne yapraklı ormanlarda meydana gelen yangınlara maruz kalan canlılar ekosistemine ve türüne bağlı olarak farklı adaptasyonlar geliştirmiştir ve bu sayede hayatta kalırlar. Öncelikle toprakta tohumları olan bitkiler yeniden yeşerir bunlar genellikle otsu bitkilerdir, zamanla daha yavaş büyüyen gölgeye dayanıklı odunsu bitkiler büyür ve böylece ekosistem tekrar canlanmaya başlar. Ardından toprak altına sığınmış olan bazı eklembacaklılar ve amfibiler çıkmaya başlar ve onlarla beslenen yangından kaçmış olan daha büyük canlılar da gelmeye başlar.[3][4]

  Kuraklık, şimşek ve volkanlar sebebiyle sıçan orman yangınları çok büyük alanlara yayılsa da sonunda söndüğünde  (modern insan dünyasında  insan müdahalesi olan alanlara ulaşmazsa) genellikle söndüğünde yenilenmiş bir ekosistem oluşumunun ilk adımını atar.[4]

422 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
18
Teşekkür (2)
Paylaş
18

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hangi sihirli numara bizi zeki yapmaktadır? İşin sihri, içerisinde hiçbir sihrin bulunmuyor olmasındandır. Zekamızın gücü, doğadaki müthiş çeşitlilikten kaynaklanır. Tek ve kusursuz bir prensipten değil.”
Marvin Minsky
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku