Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Bilinçsiz atomların evrenin her yerinde aynı kanunlara uyması Tanrı'yı kanıtlar mı?

4
299 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap
Orijinal Soru: Evrendeki bütün atomlar nasıl oluyor da aynı hareket edebiliyor?

Bütün atomlar aynı hareket etmiyor. Yıldız bünyesinde ki bir atom ile bir gezegende bulunan özdeş atomların aynı hareket etmesi imkansızdır. Ayrıca atomların aynı hareket etmesi doğrudan bir tasarımcı göstergesi olamaz. Düz mantık ile tasarımcıya varma kolaylığını bırakırsak, daha sağlam argümanlara sahip olabiliriz. Düz mantık bağlamlar, aksi durumların kurbanı olmaya mahkumdur.

Tasarımcı neden atomları aynı hareket ettirmek istiyor ve siz bunu nereden biliyorsunuz

Tasarımcı nin yaratımı neden aynılık üzerine temellensin, böyle olduğunu mu ifade etmiş

Tasarımcı nin kurgusuna hakim olmanız lazım ki işleyiş üzerine kurgusal tasarımsal anlamlar yüklemeniz geçerli olsun.

Evrene ait kuralların hiçbiri bir tasarımcı olmadığını ortaya koyamaz zaten. Bilimsel referanslar ile tasarımcı yoktur denemez......

Neden bilime daha yakın durmak varken kolay yoldan sonuca gitmeyi tercih ediyorsunuz

284 görüntülenme
5
Paylaş
5

Kaynaklar

Doğa yasası dediğimiz şeyleri biz tanımladık ve belirli koşullarda geçerli olmayabiliyorlar. Ama hiçbir sorun yok, yaslar her zaman her koşulda çalışıyor ve her atom bu kurallara uyuyor olsun, bu bile bu bir Tanrı'yı kanıtlamaz.

Öncelikle şunu sormak gerekiyor. Tanrı neden kendini böyle kanıtlamaya çalışsın? Aynı evrende bambaşka kanunlarla hareket ettiremiyor mu? Böyle yapmak istediğini nereden biliyoruz?

Şimdi gelelim asıl konuya. Örneğin bir topu yere attığınızda yere düşeceğini bilmiyor. "Neden top yere düşüyor?" sorusuna cevap vermeye çalıştığımızda "uzay-zamanın bükülmesi" cevabına da neden sorusunu sorarak gelen "neden" soruları silsilesinde geriye gittikçe "Evren'in temel dokusu, belirli olayları zorunlu kılıyor." cevabına geliyor. Eğer Evren'in başlangıcının nasıl olduğunu anlarsak, yasaların da neden ve nasıl bu şekilde olduğunu anlayacağız. O zamana kadar geçerli ve bilimsel tek cevap var. Bilmiyoruz.

Şimdi doğa yasalarının nasıl oluştuğunu anlamak için Büyük Patlama'yı ve evrenin başlangıcını anlamamız gerektiğini öğrendik. Büyük Patlama'yı Tanrı'nın yaptığını söyleyebilir miyiz? Elbette. Peki başka görüş var mı, sadece bu sonuç mu çıkar? Hayır. Birçok farklı görüş olabilir. Tanrı'ya inanıyorsanız sebepler zincirinin başındaki Tanrı da sonsuz (ezeli ve ebedi). Yani yine sonsuzluğa inanıyorsunuz. Siz Tanrı'ya sonsuz dersiniz, başkası da Büyük Patlama'nın sonsuz bir döngü olduğunu söyler yani maddesel forma sonsuz der ve Tanrı yok der. Bu da başka bir felsefi görüş. "Başka görüşler olabilir ama ben bu bu duruma inanıyorum." denilebilir, kişiye kalmış bir durum. Ama "Bundan Tanrı çıkıyor." gibi kesin bir yargı ile konuşmak cımbızlama safsatası olur.

Yani Tanrı'yı kanıtlayan bir durum değil. "Yasa varsa koyucu vardır." argümanı da kanıtlamaz aynı sebepten ötürü. "Devletin yasası var, o yasayı koyan var demek ki Tanrı var." diyerek zaten yasanın koyucusu olduğunu bildiğimiz bir durumdan bilmediğimiz bir duruma çıkarım yapmak, aynı durumun evren için de olduğunu söylemek hatalı bir yaklaşım olur.

Bu konu ile ilgili sorulan önceki sorular:

https://evrimagaci.org/q/7472

https://evrimagaci.org/q/8961

241 görüntülenme
2
Paylaş
2
Orijinal Soru: Evrendeki bütün atomlar nasıl oluyor da aynı hareket edebiliyor?

"Bilinçsiz atomların yapıları nasıl inşa ettiği" ile "Doğa yasalarının nereden geldiği" konularının farklı tartışmalar olduğunu görmek şart. İlki açıklandığında, ikincisine sığınıyorsanız, "Hedefi Kaydırma Safsatası" denen bir mantık hatasına düşüyorsunuz. Bu iki soru birbirinden ayrı konular. Biri, Evren içinde var olanları ilgilendiren bir konu; ikincisi ise Evren'in var oluşu sırasında olanları ilgilendiren bir konu. Doğa yasalarının neden bu şekilde olduğu ise halen araştırılmaktadır. Evren'in nasıl var olduğuna dair astrofizik ve kuantum mekaniği bilgilerimiz arttıkça, bu soruları da daha kolay yanıtlandıracağız. O zamana kadar tek söyleyebileceğimiz şey "Bilmiyoruz; siz de bilmiyorsunuz."

Evren'in temel dokusu, belirli fiziksel olayları dikte ediyor. Bunlar kimya yasalarını, onlar da biyoloji yasalarını doğuruyor. Eğer Evren'in başlangıcının nasıl olduğunu anlarsak, yasaların da neden ve nasıl bu şekilde olduğunu anlayacağız. O zamana kadar geçerli ve bilimsel tek cevap var. Bilmiyoruz.

Felsefi olarak ister bu doğa yasalarının Tanrı koyduğunu (yani büyük patlamayı Tanrı'nın yaptığını) söylersiniz ister de büyük patlamadan önce maddenin başka bir form olduğunu ve bu doğa yasalarının kendiliğinden oluştuğunu söylersiniz. Size kalmış ama bu felsefi bir durum.

https://youtu.be/PT6fLkB_rQ0?t=224 Videonun bu kısmına bakmanızı öneririm.

Ayrıca buna benzer bir soruyu daha önce yanıtlamıştım:

https://evrimagaci.org/a/5684

https://evrimagaci.org/a/5761

259 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Öncelikle 'tanrı', atomların aynı hareket etmesinin kendi iradesini gösterdiğini söylemiş olmalı ki, yapılan açıklamaya dayanarak kanıt aranabilsin. Teorik bir çelişki var burada. Tanrının varlığını böylesi bir statikliğe bağlamanın nedenini anlamak zor, diğer yandan yıldızın çekirdeğindeki ve uzayda bulunan özdeş iki atom aynı hareket eder mi? Yani tamrı gibi fizik evren üstü bir iradenin kanıtını bizim algı sınırlarımız içine giren yapılarda aramak, oldukça ilkel bir sonuca gitme metodu olarak görünmekte. Bu şekilde düz mantıkla kendini inançlı olarak düşünen birinin varoluş yorumunu en baştan ele alması önemli. Daha derin analizlere ihtiyacı var. Teorik olarak bunu gerçekten savunan birinin, aksi durum ile karşılaştığında tanrının olmadığını kabul etmesi gerekir. Oysa böylesi basit ve düz mantık bir yolla hiçbir şeyin kanıtına ulaşamayız.

Kendi zihnimizdeki kurgularla değil, büyük resmi yorumlama çabasıyla ilerlemek için araştırma-okuma-analizlerimizi derinleştirmek zorundayız.

Tanrının olduğu veya olmadığı somut kanıt sunulabilir olmayan teorik kabullerdir.

135 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et