Sorulara Dön
2
Felsefe

Bilincin tanımını nasıl yapardınız ? Sizce bilinç nedir ?

3
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

bilginin yine bilgi tarafından işlenmesi sürecinin(ön tanımlı bilgiler bütünü);

üst katmanlardaki; yine bilginin bilgi tarafından işlendiği ve mevcudun değerlendirme-izleme-müdahale-kısmiSeçim süreçlerini kapsayan geribeslemeli sürekli döngü(loop) . sonrasında sihir gerçekleşir ve tataa işte bilinç(mi?).

bu döngü gerçekten çok yorucu bir iş süreci olduğundan döngünün arada durdurulup(tanıdık bir ifade; uyku), mevcut bilginin sıralama(indexleme(: ) işlemlerinin yapılması gerçekten verimli olacaktır, bu arada "rüya" kelimesi tanım olarak kullanılabilir (aynı bizdeki gibi).

1
Paylaş
1

Kaynaklar

Aslında üzerine sayfalarca yazılacak bir soru ancak bence bilinç bilmenin bir tık üstü, yani farkında olma durumudur. Tam uymasa da şöyle de bir örnek vermek istedim: Hepimiz küresel ısınma konusunda iyi kötü bilgiye sahibiz ama kaçımız bu konu hakkında gerçekten bilinçliyiz ?

118 görüntülenme
1
Paylaş
1

Bu konuyu hep düşünüyorum ve gerçekten bunu düşünmek insana çok farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bilinç deyince "farkında olmak" bence çok güzel bir tabir. Diğer canlılarda bir bilinç yani "farkındalık" yok. Onlarla aramızdaki farka bakarsak insan geçmiş ve gelecek hakkında düşünebilir. Bir hayvan gelecek hakkında düşünmez hatta geçmişle tam bir bağlantısı vardır da diyemeyiz. Ancak insanlar geçmişi anlamlandırmalarıyla paralel olarak gelecek hakkında bir tasvir oluştururlar. Yani "önceden vardım şu anda da varım ve bu varlığım devam edecek" şeklindeki bir düşünce insanda bilinci yani zamansal ve mekansal olarak varolabilme farkındalığını oluşturuyor. Bu sebeple bilinç denilen şey zamandan bağımsız bir şey de olabilir. Çünkü zamanla -yani şimdiyle- kısıtlanmış bir şeyin geleceği anlamlandırması biraz zor gibi. Ancak bilinci sadece zamanlar arasında bir köprü olarak tanımlamak onu tam olarak ifade etmeyecektir.

Bilinç sadece beyinde bulunan bir olgu da olamaz. Bunun sebebi de kendine dışarıdan bakabilmeni sağlayan bu yeteneğin atomların birleşmesiyle oluşacak kadar basit gözükmemesi. Bence bu konuda insana "evreka" yaşatan en güzel etkinlik bir kamerayla kendini çekip sonra onu bu düşüncelerle izlemek. Veya bir drone ile eşzamanlı olarak kendine dışarıdan bakmak. Eğer paranız yoksa da ayna karşısında kaş göz oynatmak. Bu etkinliklerle "Ben şuanda gördüğüm varlığım ancak ben tam olarak o değilim" şeklinde düşünceler oluşuyor insanda. Bu düşünceler insana bilinci anlamlandırmada yardımcı olabilir. Kısaca bilinci herkes öznel olarak anlamlandırabilir ve bu şekilde cevaplamak en zevkli olanı. Sorunuz öznel olduğu için öznel olarak cevaplamaya çalıştım benim düşünce yapım metafiziği de içine aldığı için farklı fikirdeki insanlar bu cevabımı doğru bulmayabilir. Bana bu konuyu tekrardan düşündürdüğünüz için teşekkür ederim.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et