Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bahadır Bilal Gökbuğa
Üye
2

Bilincin tanımını nasıl yapardınız?

385 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Metal Head
Öğrenci

Aslında üzerine sayfalarca yazılacak bir soru ancak bence bilinç bilmenin bir tık üstü, yani farkında olma durumudur. Tam uymasa da şöyle de bir örnek vermek istedim: Hepimiz küresel ısınma konusunda iyi kötü bilgiye sahibiz ama kaçımız bu konu hakkında gerçekten bilinçliyiz ?

178 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gksl .
Gksl .
1,330 UP
mr.

bilginin yine bilgi tarafından işlenmesi sürecinin(ön tanımlı bilgiler bütünü);

üst katmanlardaki; yine bilginin bilgi tarafından işlendiği ve mevcudun değerlendirme-izleme-müdahale-kısmiSeçim süreçlerini kapsayan geribeslemeli sürekli döngü(loop) . sonrasında sihir gerçekleşir ve tataa işte bilinç(mi?).

bu döngü gerçekten çok yorucu bir iş süreci olduğundan döngünün arada durdurulup(tanıdık bir ifade; uyku), mevcut bilginin sıralama(indexleme(: ) işlemlerinin yapılması gerçekten verimli olacaktır, bu arada "rüya" kelimesi tanım olarak kullanılabilir (aynı bizdeki gibi).

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Google. (22 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Bu konuyu hep düşünüyorum ve gerçekten bunu düşünmek insana çok farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bilinç deyince "farkında olmak" bence çok güzel bir tabir. Diğer canlılarda bir bilinç yani "farkındalık" yok. Onlarla aramızdaki farka bakarsak insan geçmiş ve gelecek hakkında düşünebilir. Bir hayvan gelecek hakkında düşünmez hatta geçmişle tam bir bağlantısı vardır da diyemeyiz. Ancak insanlar geçmişi anlamlandırmalarıyla paralel olarak gelecek hakkında bir tasvir oluştururlar. Yani "önceden vardım şu anda da varım ve bu varlığım devam edecek" şeklindeki bir düşünce insanda bilinci yani zamansal ve mekansal olarak varolabilme farkındalığını oluşturuyor. Bu sebeple bilinç denilen şey zamandan bağımsız bir şey de olabilir. Çünkü zamanla -yani şimdiyle- kısıtlanmış bir şeyin geleceği anlamlandırması biraz zor gibi. Ancak bilinci sadece zamanlar arasında bir köprü olarak tanımlamak onu tam olarak ifade etmeyecektir.

Bilinç sadece beyinde bulunan bir olgu da olamaz. Bunun sebebi de kendine dışarıdan bakabilmeni sağlayan bu yeteneğin atomların birleşmesiyle oluşacak kadar basit gözükmemesi. Bence bu konuda insana "evreka" yaşatan en güzel etkinlik bir kamerayla kendini çekip sonra onu bu düşüncelerle izlemek. Veya bir drone ile eşzamanlı olarak kendine dışarıdan bakmak. Eğer paranız yoksa da ayna karşısında kaş göz oynatmak. Bu etkinliklerle "Ben şuanda gördüğüm varlığım ancak ben tam olarak o değilim" şeklinde düşünceler oluşuyor insanda. Bu düşünceler insana bilinci anlamlandırmada yardımcı olabilir. Kısaca bilinci herkes öznel olarak anlamlandırabilir ve bu şekilde cevaplamak en zevkli olanı. Sorunuz öznel olduğu için öznel olarak cevaplamaya çalıştım benim düşünce yapım metafiziği de içine aldığı için farklı fikirdeki insanlar bu cevabımı doğru bulmayabilir. Bana bu konuyu tekrardan düşündürdüğünüz için teşekkür ederim.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close