Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bahadır Bilal Gökbuğa
Üye
2

Bilincin tanımını nasıl yapardınız?

325 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Metal Head
Öğrenci

Aslında üzerine sayfalarca yazılacak bir soru ancak bence bilinç bilmenin bir tık üstü, yani farkında olma durumudur. Tam uymasa da şöyle de bir örnek vermek istedim: Hepimiz küresel ısınma konusunda iyi kötü bilgiye sahibiz ama kaçımız bu konu hakkında gerçekten bilinçliyiz ?

127 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
gksl .
gksl .
1,130 UP
mr.

bilginin yine bilgi tarafından işlenmesi sürecinin(ön tanımlı bilgiler bütünü);

üst katmanlardaki; yine bilginin bilgi tarafından işlendiği ve mevcudun değerlendirme-izleme-müdahale-kısmiSeçim süreçlerini kapsayan geribeslemeli sürekli döngü(loop) . sonrasında sihir gerçekleşir ve tataa işte bilinç(mi?).

Tüm Reklamları Kapat

bu döngü gerçekten çok yorucu bir iş süreci olduğundan döngünün arada durdurulup(tanıdık bir ifade; uyku), mevcut bilginin sıralama(indexleme(: ) işlemlerinin yapılması gerçekten verimli olacaktır, bu arada "rüya" kelimesi tanım olarak kullanılabilir (aynı bizdeki gibi).

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Google. (22 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap

Bu konuyu hep düşünüyorum ve gerçekten bunu düşünmek insana çok farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bilinç deyince "farkında olmak" bence çok güzel bir tabir. Diğer canlılarda bir bilinç yani "farkındalık" yok. Onlarla aramızdaki farka bakarsak insan geçmiş ve gelecek hakkında düşünebilir. Bir hayvan gelecek hakkında düşünmez hatta geçmişle tam bir bağlantısı vardır da diyemeyiz. Ancak insanlar geçmişi anlamlandırmalarıyla paralel olarak gelecek hakkında bir tasvir oluştururlar. Yani "önceden vardım şu anda da varım ve bu varlığım devam edecek" şeklindeki bir düşünce insanda bilinci yani zamansal ve mekansal olarak varolabilme farkındalığını oluşturuyor. Bu sebeple bilinç denilen şey zamandan bağımsız bir şey de olabilir. Çünkü zamanla -yani şimdiyle- kısıtlanmış bir şeyin geleceği anlamlandırması biraz zor gibi. Ancak bilinci sadece zamanlar arasında bir köprü olarak tanımlamak onu tam olarak ifade etmeyecektir.

Bilinç sadece beyinde bulunan bir olgu da olamaz. Bunun sebebi de kendine dışarıdan bakabilmeni sağlayan bu yeteneğin atomların birleşmesiyle oluşacak kadar basit gözükmemesi. Bence bu konuda insana "evreka" yaşatan en güzel etkinlik bir kamerayla kendini çekip sonra onu bu düşüncelerle izlemek. Veya bir drone ile eşzamanlı olarak kendine dışarıdan bakmak. Eğer paranız yoksa da ayna karşısında kaş göz oynatmak. Bu etkinliklerle "Ben şuanda gördüğüm varlığım ancak ben tam olarak o değilim" şeklinde düşünceler oluşuyor insanda. Bu düşünceler insana bilinci anlamlandırmada yardımcı olabilir. Kısaca bilinci herkes öznel olarak anlamlandırabilir ve bu şekilde cevaplamak en zevkli olanı. Sorunuz öznel olduğu için öznel olarak cevaplamaya çalıştım benim düşünce yapım metafiziği de içine aldığı için farklı fikirdeki insanlar bu cevabımı doğru bulmayabilir. Bana bu konuyu tekrardan düşündürdüğünüz için teşekkür ederim.

Tüm Reklamları Kapat

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close