Puan Ver
16
Puan Ver

Bilincimizi kütlesiz olarak kabul edersek şu anki bilincimizi geçmişteki kendimize gönderebilir miyiz?

Teoride zamanda geri gitmenin yolu ışığın hızını geçmektir. Ve fiziksel olarak gidememizin sebebi de "kütlesi olan bir maddenin ışık hızını geçmesi imkansızdır" kuralıdır. Peki steins;gate deki gibi bilincimizi ışık hızından daha hızlı hareket ettirebilseydik bilincimizi geçmişe gönderebilir miydik?

4
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
4 Cevap

Geçmişe sadece kütleli parçacıkları değil, bilgiyi bile göndermek hâlâ spekülatif bir düşünce gibi duruyor, ayrıca fotonlar da kütlesiz ancak onları henüz geçmişe gönderemiyoruz. Bu konuda normal zamanda yolculuk paradoksları ve sorunları yine kendini gösteriyor. Ayrıca sadece bilincimizi (ki tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz) göndermek muhtemelen istediğimiz gibi bir yolculuğa çıkmamızı sağlamaz, hafızamız (ki hafızamızı biraz daha somut olarak inceleyebiliyoruz sanırım) burada kalıyor çünkü. (Bunun dışında belki bilincimiz "tek başına" her hangi bir şeye karşılık gelmiyor olabilir / bir şeylerin ortak sonucu olabilir). Steins;Gate'de sanırım zamanda yolculuk için atom altı ölçekte, dönen karadelikler kullanılıyordu ve madde(muz xd) da gönderilebiliyordu, muhtemelen visual novelinde daha iyi açıklıyordur.

Favorilerime Ekle
1

Bu soruyu iki noktada incelemek gerekiyor.

Birincisi bilinç kavramı. Bilinç nedir? sorusunun net bir cevabı yok. Bilinç, kütleli veya kütlesiz, bir nesne midir? Yoksa beynimizin karamaşık yapısından kaynaklanan soyut bir kavram mıdır? (Burdan kastım mesela devlet gibi bir şey. Devlet diye fiziksel bir nesne yok ama  insanların organizasyonlarından doğan soyut bir olgudur.) Ve yahut bilinç diye bir şey yok bu tamamen bizim yanılsamamız mıdır? Bu soruların cevabı olmamakla birlikte bu konuda pek bir fikrimiz bile yok sadece felsefi düzeyde tartışmalar mevcut. Henüz bilinç kavramının elle tutulur bir tanımı bile mevcut değilken bu konu hakkında yorum yapmak en fazla spekülasyon olur.

İkincisi ise bilincin ne olduğundan bağımsız bir şekilde, soruda aslında yanlış olan bir önkabul var o da:"Teoride zamanda geri gitmenin yolu ışığın hızını geçmektir." cümlesi. Bu özellikle popüler bilimde çok yaygın olan ve gerçeklikle alakası olmayan bir argüman. Özel göreliliğe göre hiçbir şey ışık hızından hızlı hareket edemez. Kütlesiz parçacıklar (Bugünkü bilgimiz dahilinde kütlesiz olan sadece foton ve gluon var.) ışık hızında hareket eder. Kütleli parçacıklar ise asla ışık hızına ulaşamaz çünkü ne kadar hızlı olurlarsa olsunlar ışık hızına ulaşmaları için sonsuz enerji gerekir. Yani hiçbir şart altında hiçbir şey ışık hızını geçemez. (Burda kasıt ışığın boşluktaki hızıdır. Madde içinde ışık daha yavaş ilerler ve madde için bazı özel durumlarda çok hızlı giden bazı parçacıklar ışıktan hızlı ilerleyebilir fakat yine de mevzu-u bahis hızlar ışığın boşluktaki hızından küçüktür.) Hatta buna her türlü bilgi de dahildir. Nedensellik ilkesi bilginin ışık hızından hızlı iletilmesinin imkansız olduğunu söyler. Işık hızının geçilmesi durumunda (ki bahsettiğim gibi imkansız) geçmişe gitme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tamamen konuya hakim olmayan kişilerin farklı hızlarda zamanın farklı hızda akmasına dayanarak kurdukları bir bilim-kurgu fantazisinden ibarettir. Özel göreliliğe göre bir referans çerçevesinden bakıldığında daha hızlı hareket eden çerçevelerde zamanın daha yavaş aktığını gözlemleriz (öbür yandan o çerçevedekiler de bizi hızla hareket ediyormuş gibi göreceğinden onlara göre de bizde zaman yavaş akmakta olacaktır; yani her şey göreceli :D ) Fakat hiçbir eylemsiz çerçeve başka bir çerçeveyi ışık hızında hareket ediyor olarak gözlemleyemez. Ama sanki bu mümkünmüş gibi hesaba dışdeğerbiçilirse (extrapolation) sanki ışık hızında zaman duruyormuş gibi bir algı oluşur ama bu zaten tanım gereği imkansızdır. Konuya yeterince hakim olmayan kişiler ise bunu ışık hızını geçersek zamanda yolculuk edebilir gibi algılaması sonucu bu şehir efsanesi kulaktan kulağa yayılmıştır.

Favorilerime Ekle
2

Merhaba,

Öncelikle "bilinç" denilen şeyin kesin bir tanımı olması gereklidir diye düşünüyorum. Sizin ve benim bilinç dediğimiz şeyler aynı olmayabilir, kabullerimiz aynı olmayabilir. Bir "elma" dan bahsediyor olsaydık, ortak dili konuşabilirdik. 

Favorilerime Ekle
0

bunun için öncelikle bilincimizi bir madde olarak kabul etmemiz gerekmez miydi. ayrıca zamanda geriye gitmenin yolunun da ışığın hızını geçmek olduğunu da düşünmüyorum zaman bir bütündür eğer zamandan bağımsız bir boyuttan zamana bakabilirsen ancak ileri ve geri gidebilirsin ama o boyuta geçtiğinde de zaten zamana ya da diğer boyuta artık etki edemezsin sadece bilmekle kalırsın. bunlar bana göre olan kısmı bilimsel değildir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kişi, söyleyecek bir şeyi olmadığında kötü söze başvurur.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder