Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Bilinçaltımızı kontrol edebilir miyiz?

112 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Bir çok otöre göre benliğin %5-1'i bilinç, %95-99'u bilinçdışı dır. İlk canlıdan beri gelen, yaşamda kalmayla ilgili dev bir miras olan bilinçdışı, bu tecrübe ağını kullanarak bireyi yaşamda tutmak için (bilincin kavramları dışı yöntemlerle) korumakta, uyarmakta, yönlendirmektedir. Biz bir çok faaliyetimizi -bilinç- ile yaptığımızı zannederiz. Aslında fizik evrenle olan temas, alışverişi sağlayan bilinç, aracın direksiyonu gibi düşünülebilir kabaca. Sürücü bilinçdışıdır. Biz faaliyetlerimizi -yönettiğimizi- düşündüğümüz için, aynı mantıkla bilinçdışını da bilinçle yönetebilme üzerine düşünebiliyoruz. Oysa bilinç kendi başına pek bir şey yapmıyor gibi görünmekte. Bir çok deney, karar verme mekanizmalarının -belirlenmiş- sonuçları uygulayan bir bilince işaret etmekte. Canlılık - yaşamda kalma ikileminde en önemli katalizör, bilinçdışının koordinasyonudur. Bilince ait kriterlerin yetişkinlik kavramına göre bilinçdışı maksimum 4 yaşında bir çocuk gibidir. Ancak -bilince ait- yetişkinlik referansı üzerinden bir okumadır bu. Canlılık tarihi boyunca oluşup gelişmiş bir arka plan yazılımı olarak bakarsak, bilinç gibi yüzeysel bir yazılım ile bilinçdışını anlamak imkansıza yakın gibidir. Bilinçdışında -zaman- kavramı yoktur. -Kelime- yoktur. Bilince ait örgütlenmiş yapılanma ile karşılaştırılamaz yapısı. Temel olan bilinçdışı olduğu için, bilinç gibi bir aracı ile temel bir yazılımı kontrol etme istemi, insan türünün henüz kendini anlama konusunda yetersizliğini ortaya koymakta. Bilinç ve mantık somutluk üzerinden ilerlemek istediği için, bilinçdışının işleyişi, bilincin mantığından bağımsız yöntemleri gibi -mantıksız-(!) faaliyetleri kendi kriterlerine indirgemeden anlayamamakta. İnsanın taraflı, indirgenmiş, yüzeysel mantık kurgusu, bilinçdışının ilk canlıdan beri var olagelen algı yorumlama kapasitesi açısından yorumlanmalı. Bilinci referans almak (bir çok açıdan buna mecburuz) her ne kadar vazgeçilmez, aksi düşünülemez bir yöntem olsa da, bilinçdışını anlamak için farklı yöntemler kullanmak da bir o kadar vazgeçilmez gibi görünmekte.

4
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Bilinçaltı dolaylı şekilde yönlendirilebilir. Bunun en bilinen örneği bir düşünce tohumu ekmektir. Birşeyi sorgulayın düşünün. (Ancak bunu özellikle imgeleme ile yapmaya çalışın). Sorgulayın düşünün derken de kendinize sorular sorun ve cevaplarını düşünün. Sonra bırakın. Beynin çağrışımlı işleyişi sayesinde bir süre sonra bazı tetikleyici iç veya dış unsurlar sayesinde bilinçaltınızın sorduğunuz sorulara yeni türde cevaplar getirdiğine şahit olacaksınız. Ve bunları da bilinçaltının yüksek potansiyel ve kapasite ile yaptığını ve normalde erişemeyeceğiniz veya erişmeniz zor olan şekilde düşünceler getirerek yaptığına şahit olacaksınız.

Ayrıca bilinçaltının güçlü imgelemelere her zaman bir şekilde yer vermesi veya tepki vermesi olasıdır. (Rüyalar da dahil olmak üzere) Bu şekilde bilinçaltınıza veri sokmuş olursunuz. Beyne kodlanan bilgi (bellek) dahi kontrolümüz dışında bilgi depolanmasını içerir. Bu bilgi biz çağırana kadar hazır haldedir. Bilinç onu geri çağırınca nöral ağlara kodlanmış bilgi canlanır ve aktif olur. Bilinçaltı işte bellekteki gibi beynimizin kontrol dışındaki alanını içerir. Tabiri caizse Biz sadece arabayı kullanırız ve sürücüyüz. Araba kullanımımıza hazır haldedir. Onu süreriz, arabanın yolda gidişine katkımız hangi yoldan gideceğimizi belirlemek ve kontrol etmektir. Gerisi bizim dışımızdaki süreçlere olur biter. Kolumuzu kaldırmak istediğimizde olan sinirsel faaliyetler ciltler dolusu ansiklopedi olur. Ancak bizim tek dilediğimiz şey kolumuzu kaldırmak isteğidir ve gerisi bizim dışımızda gerçekleşir. Bizim sahip olduğumuz şey bu nedenle aslında sadece dilemektir.

Bu Reklamı Kapat

181 görüntülenme
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et