Puan Ver
5
Puan Ver

Bilinçaltımızda oluşan düşünceleri yönetebilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bilinçdışı - bilinçaltında düşünce oluşmaz. Düşünce, bilince ait bir faaliyet biçimi.

Bilinçdışı, yaşanan olayları ANLAM olarak kaydeder, bunun yaşam için önemini belirler. Kelime yoktur, zaman yoktur bilinçdışında. Bu nedenle yaşanmış olayların anlam kodları, bilinçdışı için tepki üretmeye devam eden durumlardır. Çocukluk travmalarının yetişkinlikte devam etme olmasının nedeni de bu zamansızlık durumu. Yaşamsal tehlike olduğu durum, bilinçdışı için tepki verilmeye devam edilmesi gereken bir durumdur. Olayın geçmesi, artık tehlikenin kalmaması, bilinç için geçerli rasyonel bir durumdur.

Peki biz bilinçdışını yönetebilir miyiz...

Aslında cevap evet. Ama nasıl?

Bilişsel terapiler zaten bilinçaltının olumsuz kodlarını düzeltmeyi amaçlar. Şöyle ki, hipnotik etkide kişinin deneyimleri bilinçdışı tarafından okunur hale gelir. Bu nedenle terapist, geçmişte yaşanmış travmatik durumun tüm detaylarını ve kişinin hissettiklerini ona sorarak ANLATTIRIR. Aslında bu terapiyi kişi kendi de yapabilir. Olumsuz kodla ilgili detaylı analiz, hissedilenler ve sonrasında yaşadıkları ve şu anda hissettiklerini tek başına KELİMELERLE ifade etmelidir. Derinleşme çalışmasıyla yapılan KONUŞMA, bilinçaltındaki olumsuz kodun değişmesinde etkili olacaktır.

Ancak unutmamak gerekir ki, BENlik algısında bilinç %1-5, bilinçdışı % 95-99 oranındadır. Yani biz bilinçaltını tamamen yönetemeyiz, sadece rasyonel değişikliklerin, bilinçaltında hatalı yorumlarını değiştirebiliriz. Ötesi için daha fazla bilinç gelişimi yaşamamız gerekir. Daha doğrusu HEDONİST yaşamdan çıkmış olmamız gerekir.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. https://www.researchgate.net/profile/Kadir_Ozdel2/publication/287217485_Dunden_Bugune_Bilissel_Davranisci_Terapiler_Teori_ve_Uygulama/links/56746c5f08ae0ad265ba792b.pdf https://www.researchgate.net/profile/Kadir_Ozdel2/publication/287217485_Dunden_Bugune_Bilissel_Davranisci_Terapiler_Teori_ve_Uygulama/links/56746c5f08ae0ad265ba792b.pdf
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kendi kendini kandırmamanın bir yoludur. İlk kuralı, kendini kandırmamaktır. Çünkü kandırması en kolay kişi, kendinizsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder