Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bilimsel terimleri nasıl öğrenebilirim?

Ben bilime ilgi duyan bir çocuğum ve çoğu terimi bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum. Bana anlayabileceğim türden bir kitap önerebilir misiniz?
177 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Joseph Joestar
Tarih Sever Üye

Böyle bir kitabın bir işe yarayacağını zannetmiyorum. Terminoloji sözlükleri geçmişte kullanışlıydı. Yaşadığımız çağda internetten istediğin sözlüğe ve pek çok ansiklopediye erişimin bulunmakta. Doğrudan öğrenmek istediğin konularla ilgili okuma-dinleme yaparken aklına takılan terimleri internetten araştırıp bulman daha çok işe yarar. Önden terminolojiyi öğrenmek pek bir şey ifade etmeyecektir.

Bağlamını bilmeden ezberlediğin terimleri ve anlamlarını kolayca unutursun. Hem her bilim dalı veya disiplinin terminolojisi bir birinden farklı olabilir. Özellikle çocuk yaşta çok gereksiz.

Tüm Reklamları Kapat

Bir kaç öneride bulunabilirim. ChatGBT bilimsel terimlerin anlamları gibi basit sorular için google'dan daha kullanışlıdır.

Örnek;

Tüm Reklamları Kapat

Takson nedir?

ChatGPT

Takson, biyolojide organizmaların sınıflandırılmasında kullanılan bir terimdir. Biyolojide, canlı organizmaların sınıflandırılması ve adlandırılması için taksonomi adı verilen bir bilim dalı bulunmaktadır. Taksonomi, organizmaları belirli kriterlere göre gruplandırmak ve bu gruplara isimler vermekle ilgilenir.

Taksonlar, organizmaların birbirlerine olan benzerliklerine dayanarak oluşturulur. Organizmalar, taksonomik hiyerarşi adı verilen bir yapı içinde sınıflandırılır. Bu hiyerarşide, en üst seviyede geniş kapsamlı gruplar bulunurken, alt seviyelerde daha özelleşmiş gruplar yer alır.

Taksonlar genellikle şu şekilde sıralanır:

Alan (Domain)

Üst Alem (Superkingdom)

Alem (Kingdom)

Tüm Reklamları Kapat

Şube (Phylum)

Sınıf (Class)

Takım (Order)

Familya (Family)

Tüm Reklamları Kapat

Cins (Genus)

Tür (Species)

Her takson altında bir veya daha fazla takson bulunabilir. Örneğin, cinsin altında bir veya daha fazla tür bulunur. Bu şekilde, organizmaların sınıflandırılması basamak basamak yapılır ve her taksona özel bir isim verilir.

Taksonomi, biyolojide organizmaların tanımlanması, adlandırılması ve sınıflandırılması için önemli bir araçtır ve bilimsel araştırmalarda kullanılan önemli bir yöntemdir.

Vikipedi makaleleri okurken bir kaç değerlendirme kriteri bulunur. Örneğin https://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim Evrim maddesinin sağ üst köşesindeki sarı yıldız bu makalenin düzgün yazıldığını gösterir. Makalelerin giriş kısımlarında makalenin iyi kaynakçalandırılmadığına dair uyarılar olabilir. Ancak genellikle pozitif bilimler gibi pek tartışmalı olmayan konularda Türkçe Vikipedi bile iyi iş çıkarmaktadır. Dil bilgine göre Britanica gibi yabancı ansiklopedilere de erişebilirsin. İslam, İslam tarihi gibi konularda da İsam(İslam Ansiklopedisi) işlevseldir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close