Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Bilimsel olarak geldiğimiz yaş en fazla ne oluyor? kaç yıl yaşarız en fazla? sapiensin ömrünün belli bir geldiği sınır var mıdır? ve neden?

Bir biyolojik varlık olarak en son noktaya kadar yaşayabilir miyiz? bunu merak ettim az önce yaşanabilecek en fazla ömür veya süre nedir, veya var mıdır?.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Genetik anlamda homosapiens in doğumla kendisine verilmiş ömür 140 - 150 yıl. (Hücre döngüleri üzerinden çıkarılan ortalama bir sonuç) Ancak yaşam süresi, deneyime bağlı değiştiği için (zararlı alışkanlıklar, duygudurumun yönetilememesi gibi olumsuz durumlar telomer kısalmasına neden olur, akdeniz diyeti, meditasyon - ibadet, doğru nefes gibi olumlu yaşam şekilleri telomer kısalmasını engeller) genetik yapı tamamen aynı bile olsa, yaşam süresi bireysel olur. Mitoz bölünmenin bir sınırı vardır ve bu sınırı belirleyen telomer denilen, her mitozda eksilen yapılardır. Bu hücre düzeyindeki mitozun yaşama etkisi. Diğer taraftan besinlerin enerjiye dönüşme şeklinin de hücre bölünmesine dolaylı - direkt etkisi söz konusu. Elektron transport zinciri denilen - mitekondride besinin geldiği son nokta olan enerji üretim santralleri, kendilerine uygun besin gruplarını daha az metabolik atık çıkararak enerjiye dönüştürürler. Isıl işlem görmüş (siyah çay gibi), kızarmış, yanmış, işlenmiş vs doğallığından uzaklaşmış besinler (basit karbonhidratlar da) çok az enerji üretip oldukça fazla proton kaçağına neden olurlar. (ETZincirinde moleküllerin elektronları zarın bir tarafında kaldığı için aradaki yük farkı ATP olarak kullanılır. Sorunlu besin grupları daha fazla proton yüküyle geldikleri için metabolik atık artar) Metabolik atıkların vücuttan atılma mekanizmaları sınırlıdır. Özellikle yapay - basit şekerin vücuttan atılma mekanizması YOKTUR. Bu nedenle proton yüklü atıklar vücutta yağ kitlelerine depolanır - kan a karışmaması için en güvenli alana-. İşte bu proton kaçakları daha fazla mitoz demektir. Mitekondriler kısa bir süre bu kaçaklara dayanır, ancak her proton yükü, mitekondri ve hücre zarlarından elektron çalmak zorunda oldukları için, mitekondriler hücre ölümünü başlatacaklardır. (Kontrollü hücre ölümü) Bu da daha hızlı hücre ölümü ve daha fazla mitoz demektir. Eğer mitekondriler kontrollü ölüm emrini veremeyecek kadar hasarlanırlarsa, kanser dediğimiz kontrolsüz hücre çoğalması başlar.

Bazı otörlere göre Elektron transport zinciri ideal hale getirilirse, ömür süresinin ne kadar olabileceği bilinmemektedir. (Düşündüğümüzün ötesine geçebilir.)

Bu Reklamı Kapat

Sadece yaşamı, olayları algılama bile yaşam süresini etkiler. Tehdit ve tehdit algısı farklı olduğu için, kişini gereksiz korku - tedirginlikleri bile parasempatik sistem aktivasyonuna neden olabilir. Uzun dönemli stres, inflamasyon a neden olabilir, nefes derinliğini olumsuz etkiler.

Kişinin kendi ömrü üzerinde etkisi tam bir kader yazmak gibidir. Her deneyim hem ömrümüzü etkiler, hem de konnektomu (beyin plastisitesini değiştirir) Bu değişimlerin olumlu olması da olumsuz olması da dolaylı olarak diğer döngüleri çalıştırır. Sonuçta hayatımızda yapacağımız ufak da olsa olumlu değişimler, dev bir döngüyü başlatacağı için kümülatif olarak büyük ve olumlu sonuçlara neden olacaktır.

Epigenetik yolla kitlesel ömür artışı sağlanabilir. Ancak bunun için yaşayan her bireyin yaşam şeklini günümüzde bilimsel olarak netleşmiş -biyolojiyle uyumlu- yaşam şekline çevirmeli. Şimdilik bu imkansız gibi görünmekte. Ancak ömür uzatma ise konu, genetik bir okyanusu değiştirmek gerekeceği için, sirkadiyen ritm, doğru besin gruplarının doğru beslenme saatlerinde alınması, uyku düzeninin tamamen sirkadiyen olması, günlük en az 1 saat meditasyon - ibadet yapılması gibi değişmez bir temeli gerekli kılmakta.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et