Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Bilimsel bir bilginin, bir verinin doğruluğundan birinci elden gözlem olmaksızın emin olmak dogmatik değil midir?

Örneğin yerçekim kanununu en basit yoluyla bir şeyleri serbest bıraktığımızda yere düşmesiyle kendimize ispatlayabiliriz. Günlük hayata dokunan değil de mesela evrim gibi uzmanlaşmadan sadece kitaplar, makaleler yoluyla öğrenebileceğimiz bir konuda bunları yazan bilim insanlarına güvenmek ne kadar mantıklı? Bir fosil bulduğunu iddia eden bir grup insanın doğru söylediğine inanmak o fosili görme imkanımız yoksa dogmatik bir hal almaz mı?

1
Anonim 2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba. Tabii ki olmaz.Çünkü herhangi bir bilimsel olayın "olgu" haline gelmesindeki kademeli proseslere güveniriz.Bu prosesler çok ağır ve zekice aşamaları içerir. Örnek bir hipotez ele alalım. Bu hipotez yasa olma yolunda ilerlerken sizi birçok yönden tatmin etmiş olabilir.Ancak tek nir noktada dahi bit Yeniği hissedilse hemen çöpe atılır, o kadar mantıklı ve sahih görünmesine rağmen. Bilimsel bilgi elde edilme süreci ciddi bir iştir. "Yercekimi her şeyi aşağı çekiyor., oo o zaman tamam bu bir yasadır " demiyor/diyemez kimse.Bircok kontrollu deneyler, akil yürütmeler vesaire devreye girer.(Net'ten bilimsel arastirma basamaklari aratinca çıkar.).Kaldı ki yercekimi eskide kaldı "kütle çekimi"diyoruz artık. Çünkü yercekimi diye bir sey yoktur, kutle cekimi vardir.Bakınız bu en guvendiginiz bilgi bile eskimiş olduğunu, yanlış olduğunu fark ettiniz az önce. Zaten bir yerde fosil bulununca ya da başka bir şey, inciğine cıncığına kadar fotoğrafi alinmadan, yaşı ölçülmeden bilimsel muktesebati olmuyor. Isteyen de zaten çeşitli platformlarda her türlü ID'sine ulasabiliyor.Insana istemeygör azizim, yapmamamasi yapmasindan daha zor.Sevgiler :)

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kişiye herhangi bir şey öğretemezsiniz. Yalnızca o kişinin o şeyi kendisinin keşfetmesini sağlayabilirsiniz.”
Galileo Galilei