Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Bilimsel bir bilginin, bir verinin doğruluğundan birinci elden gözlem olmaksızın emin olmak dogmatik değil midir?

Örneğin yerçekim kanununu en basit yoluyla bir şeyleri serbest bıraktığımızda yere düşmesiyle kendimize ispatlayabiliriz. Günlük hayata dokunan değil de mesela evrim gibi uzmanlaşmadan sadece kitaplar, makaleler yoluyla öğrenebileceğimiz bir konuda bunları yazan bilim insanlarına güvenmek ne kadar mantıklı? Bir fosil bulduğunu iddia eden bir grup insanın doğru söylediğine inanmak o fosili görme imkanımız yoksa dogmatik bir hal almaz mı?
159 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji öğrencisi

Merhaba. Tabii ki olmaz.Çünkü herhangi bir bilimsel olayın "olgu" haline gelmesindeki kademeli proseslere güveniriz.Bu prosesler çok ağır ve zekice aşamaları içerir. Örnek bir hipotez ele alalım. Bu hipotez yasa olma yolunda ilerlerken sizi birçok yönden tatmin etmiş olabilir.Ancak tek nir noktada dahi bit Yeniği hissedilse hemen çöpe atılır, o kadar mantıklı ve sahih görünmesine rağmen. Bilimsel bilgi elde edilme süreci ciddi bir iştir. "Yercekimi her şeyi aşağı çekiyor., oo o zaman tamam bu bir yasadır " demiyor/diyemez kimse.Bircok kontrollu deneyler, akil yürütmeler vesaire devreye girer.(Net'ten bilimsel arastirma basamaklari aratinca çıkar.).Kaldı ki yercekimi eskide kaldı "kütle çekimi"diyoruz artık. Çünkü yercekimi diye bir sey yoktur, kutle cekimi vardir.Bakınız bu en guvendiginiz bilgi bile eskimiş olduğunu, yanlış olduğunu fark ettiniz az önce. Zaten bir yerde fosil bulununca ya da başka bir şey, inciğine cıncığına kadar fotoğrafi alinmadan, yaşı ölçülmeden bilimsel muktesebati olmuyor. Isteyen de zaten çeşitli platformlarda her türlü ID'sine ulasabiliyor.Insana istemeygör azizim, yapmamamasi yapmasindan daha zor.Sevgiler :)

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close