Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Bilimin politikanın güdümünde olması tarafsızlığına gölge düşürür mü?

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bilimsel çalışmaları ve üniversiteleri devletler ve şirketler destekliyor. Her devlet bunu kendi menfaatlerini gözeterek yapıyor. Bu durum bilime ve tarafsızlığına olan güveni sarsmaz mı? bilhassa sosyal bilimlerde...
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Tabiki de öyledir. Hatta sosyal bilimler bu duruma hizmet etmektedir desek yanlış söylemiş ve sosyal bilimlere ayıp etmiş de olmayız.

Bunun en güzel örneğini Çağrı Mert Bey, Evrim Ağacının Youtube kanalında "Plastiği Geri Dönüştürülebildiğini mi Zannediyorsunuz" videosunu izlerseniz anlayabilirsiniz. Bunun bir çok örneğini de size anlatayım. Pazarlama ve Reklam Sektörü buna hizmet ediyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Örneğin süper marketlere girin. Tezgah ve raflarda 1.65 -1.85m arasında hep büyük firmaların ürünleri olur. Dikkat edebilirsiniz. Hazır gıda reyonuna girin, ilk dikkatinizi çeken ürünler, Eti, Ülker, Nestle, Torku,Milka gibi firmaların ürünleri olacaktır. Diğer ürünler ye en altta ya raflar yüksekse en üstlerde olur.

Başka bir yöntem de vardır. Kozmatik, bakım ürünleri, beyaz eşya ve mutfak ürünlerinin yeni bir model ve ürünü çıktığında korkunç derecede pahalı olduğunu görürsünüz. Bu yaklaşık 1 ile 2 yıl boyunca böyle sürer. Ve bu süre sonunda fiyatlar bir anda çakılır. %50 %70 gibi bir fiyat indirimidir bu. Bu sayede bir anda bu ürünlere bir talep patlaması yaşatılır.

Bu Reklamı Kapat

Veya bazı ürünlerin bilerek fiyatları düşürülmez. Kıyafet ve otomabil sektörü buna örnektir. Bazı firmalar ürünlerinin ziyan olmasını ve çöpe gitmesini önemsemezler ama yinede fiyat indirimi yapmazlar. Nedeni o ürünün herkeste olmamasıdır. O markayı kullananların özel olduğunu hissettirir.

Veya bize eğitim bir şeyler öğretir. Örneğin renkleri. Yeni doğan bir çocuğa turuncu hiç bir anlam ifade etmezken, Turuncu paket ; karamelli ürünleri, kırmızı sütlü çikolatalı ürünleri, yeşil ve mavi, fındıklı ve fıstıklı (antep fıstığı dahil) ürünleri siyah paket ise bitter ürünleri olduğunu gösterir. Okumadan bile anlarız. Beyaz çikolata beyaz paketlerdedir.

Kırmızı tabela, dikkattir. İkazdır. Kahverengi tabela müzedir....

Sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji; Toplum ve bireyleri anlamak ve yönlendirmek için kullanılır.

Burdaki yönlendirme kuklalık kadar sıkı değildir. Ancak önünü açabilir.

Ekonomi dergilerinde sürekli zenginkerin ve sonradan zengin olanların hayatları anlatılır. Nedeni ise "Bak onlar çok çalıştı başardı sen de çok çalış sen de yap/Risk alırsan zengin olabilirsin/Risk al, varını yoğunu şuna bas/borsaya git/kripto piyasasına gir" algısını yaratmaktır. Kaldı ki yarattılar da. Elon Mosk olma ihtimalinizi ben size söyleyim. 20! (Faktöriyel) De 1...

Veya "Şu taktikte borsa çok para kazanılmış" fikri size ulaşır. Bu fikir gelene kadar, suyu hatta posası bile sıkılmıştır. Ama bu da size söylenmez.

Eğitim sektörü bile buna hizmet eder. Eğitim sektörü, kapitalin ve iktidarın istediği ve yönlendireceği bireyler yetiştiririr. Sorgulamayan, cahil, her duyduğuna inanan, kendini çok özel ve birick zanneden, inat, dik kafalı bireylerin çıkması tesadüf mü zannediyordunuz.

Bu Reklamı Kapat

Psikolojide (Davranışçı Kuramlar) "Eşik" ile kişiye yaptıramayacağınız şey yoktur. Küçük adımlar ilkesi de keza öyledir.

Veya daha da garip olaylar olabilir. En güzel örneği Karl Marks'ın başına gelendir. Ben buna "Marks Sendromu" diyorum.

Herkesin bildiği Das Kapital kitabı, aslında çok haklıdır. Dönemin koşulları iyileştirilmeseydi işçi devrimi kaçınılmazdı. Ancak kitabı işçiler değil patronlar okudu. Ve buna göre tedbir aldılar. Bu tedbir ise orta sınıfı çıkarmak oldu.

Bunun gibi daha nice olaylar ve bilgiler var. Psikoloji öğrendiğinizde zihnin aslında çok da karmaşık olmadığını, sosyoloji öğrendiğinizde Toplumların ne kadar da kolay anlaşılır olduğunu, sosyal psikoloji öğrendiğinizde, toplumun içindeki birey olarak hareketlerimizin ne kadar beklendik olduğunu, coğrafya öğrendiğinizde toplum ile kültürün coğrafyadan ne kadar etkilendiğini, tarih öğrendiğinizde aslında benzer geleneklerimizin ve inançlarımızın daha binlerce yıldan geldiğini farkederiz. Eğitim bilimleri öğrendiğinizde aslında sizin yetişrime tarzınızın ve bugünkü halinizin tesadüf olmadığını öğrenirsiniz. Bir sosyal bilgiler öğretmeni iseniz, bunların tamamının bağını kurabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Üşenmezseniz,youtube de "Benim Hocam" kanalının "Öğrenim psikolojisi"(Ayşegül hoca) ve "Gelişim psikolojisi (Bülent hoca (özellikle ilk 18 video)) izlemenizi tavsiye ederim. Çok şey katar size.

Bu duruma tüm sosyal bilimler de dahildir aslında. Antropolojinin çıkış amacı köleleştirmektir.

Bu yüzden tarih öğrenmeniz gerekir. Ve bu yüzden tarih bilim değil, bilim üstü bir şeydir.

Bu yüzden okumanızı ve kendinizi geliştirmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Cehalet inancınızı bile şüpheye sokar, bunu unutmayın. Aksi halde bir çok zırvalığa mucize diye inanırsınız. Başkaları yapar siz sadece izlersiniz.

Okumaktan ve sorgulamaktan asla vazgeçmeyin. Sevgilerle ve bilimle kalın...

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.