Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Timuçin Kurt
Timuçin Kurt
10K UP
Üye
0

Bilimin özgürce yapılabileceği ama kötüye de kullanılamayacağı, var olan en ideal yönetim biçimi nedir?

0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Prens Mışkin
Prens Mışkin
4,495 UP
Okur

Bu sorunun cevabı, aslında göründüğünden daha karmaşık. Bilimin özgürce yapılabilmesi için, elbette demokratik bir ortamın; eleştiri ve itiraz kültürünün gelişmiş olması gerekir. Aynı zamanda, bilim insanlarının sözünün kıymetli olduğu; bilimin ve tekniğin en ileri şekilde temsil edildiği bir yönetim biçimi gerekir. Bu da takdir edersiniz ki sizi bir tür teknokrasiye götürür. Fakat yalnızca teknokrasiye götürmekle de kalmıyor sanki bu gerçek bizi, bununla birlikte demokrasiye karşı bir duruş sergilememizi de istiyor. Çünkü, bir tarafta konu hakkında uzman ve ehil insanlar dururken; öte tarafta onlarla eşit oy hakkına sahip olup ülkenin kaderini eşit derecede etkileme kudretini elinde bulunduran, popülist siyasetçiler eliyle sürekli kandırılan, büyük ve cahil kitlelerin varlığı esasında çok büyük bir tehdittir. Bu olumsuz durumun ve yaptığım bu demokrasi eleştirisinin "demokrasinin kendisiyle" bir alakası olmadığı ve sorunun kitlelerin kendisinden kaynaklandığı savunulabilir pekala. Fakat ortada değişmeyen bir şey var yine de. O da cahil ve kandırılması son derece kolay kitlelerin potansiyellerini en çok demokraside açığa çıkarabildikleri. Bu kadarı da aslında bilimsel bakış açısının egemen olacağı bir toplum hayali kuran bizleri korkutmaya yetecek bir argümandır diye düşünüyorum.

Sadede gelirsem, monarşi, oligarşi, demokrasi ya da teknokrasi fark etmeksizin; yönetim biçimi her ne olursa olsun, toplumda batıl inançlara değil akla karşı güvenin; özgürlüğe ve sorgulamaya karşı inancın ve işin ehli olan kişilere hürmet etmenin tesis edildiği; liyakat ve karşılıklı dengenin kurulduğu her yönetim biçimi aslında, bilimin özgürce yapılabilmesi ve kötüye de kullanılmaması için idealdir.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close