Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1 Üye
1
Bilim ve Naturalizm arasındaki bağ nedir?
Linkteki arkadaşların dediği şekilde naturalist fikri bırakarak bilim yapmak mümkün mü? Eğer Naturalist fikir temelli bilim yapmasaydık bilim herkesin kişisel yorumunu kattığı bir belirsizlik haline gelmez miydi?
391 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Teiste Cevap
Teiste Cevap Bilim felsefesi okudum

Bilim ve Natüralizm arasında bağ yok. Bilim derken şu an egemenliğini sürdürmekte olan pozitivist bilim kavrayışından söz ettiğimizi not edelim. Bilimde natüralizm zannettikleri şey aslında empirizmdir. Burada kısa bilgi vereyim, biraz uzun özeti için bakınız: https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/70366-bilimsel-y%C3%B6ntem-naturalist-de%C4%9Filempiristtirk%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1-asan%C4%B1n-dezenformasyonlar%C4%B1na-cevap/&tab=comments#comment-1511852

"Ölçülebilir olmak, denenebilir olmak" gibi talepler empirizmin talebi, natüralizmin değil.

Bilim felsefesinde bilimin şu özellikle sahip olduğu belirtilir:

Bu Reklamı Kapat

· Bilim olgusaldır.

· Bilim mantıksaldır; Bilimsel ifadeler mantıksal bakımdan çıkarım kurallarına uygun ve çelişkisiz ifadeler olmalıdır.

· Bilim objektiftir: Bilim öznel değerlendirmelere değil, nesnel sonuçlara ulaşmak ister.

Bu Reklamı Kapat

· Bilim eleştireldir: Ortaya atılan her kuram yeni olgular karşısında değiştirilebilir; Her bilimsel kuram yerini başka bir kurama bırakabilir.

· Bilim genelleyicidir:Olguları tek tek gözlemlemekle yetinmez, olgular arasında genel bazı ilişkiler bulmaya çalışır.

· Bilim seçidir: Bilim her türlü olguya değil, önemli olgulara yönelir.

Bu özelliklerin yanı sıra, bilimin bazı inançlara dayandığı da ifade edilir:

· Bilim realisttir: Dış dünya özneden bağımsız ve gerçektir (bu inancın gerekçelendirmesi olarak bilgi felsefecileri insanın kendisi farkında olmadan bilincine kavuştuğu ilk anda yaptığı varsayım olduğunu söyler).

· Bilim rasyonalisttir: Bu dünya anlaşılabilir, akla uygun bir dünyadır ve olguların akıl yoluyla kavranmaya elverişli belirli bir düzeni vardır.

Bu Reklamı Kapat

· Bilim nedenselcidir: Her şeyin bir nedeni vardır; doğadaki tüm olgular arasında neden-sonuç ilişkisi bulunur.

Bilim nicelcidir (kantitatif): Varolan herşey ölçülebilir.

Bilimsel yöntem şöyle ilerler:

1. Gözlem ve deney yoluyla olgular toplayıp bunları kaydetme.

Bu Reklamı Kapat

2. Toplanan olguları sınıflandırma, çözümleme ve öbür olgularla karşılaştırıp yorumlama.

3. Bu işlemi görmüş olgularla indüksiyon yoluyla genellemelere ulaşma

4. Elde edilen genellemeleri, yeni gözlem ve deneylerle denetleme, yani doğrulama ya da yanlışlama.

Bilim bazı ilkelere bağlı olarak yapılır. Pozitivizmin belirlediği söz konusu ilkeleri aşağıdaki gibi gösterebiliriz:

· Nedensellik (illiyet) ilkesi: Her olayın bir sebebi vardır.

· Belirlilik (determinizm) ilkesi: Aynı şartlar altında tekrarlanan her deney aynı sonucu verir. (İstisna: Atom altı bölgeler söz konusu olduğunda, bu belirlilik ilkesi yerini Heisenberg’in Belirsizlik ilkesine bırakmaktadır)

· Ölçülebilirlik ilkesi: Her olayı karakterize eden ve ancak ölçümle tespit edilebilen fiziksel büyüklükler vardır.

· Tutarlılık (mantıksallık) ilkesi: Doğa bilimlerinin sonuçları kendi içlerinde çelişkili olamaz.

· Sınanabilirlik ilkesi: Bilimsel teorilerin geçerli olup olmadıklarını denetlemeye imkan veren bir yol olmalıdır.

Modern bilim paradigması 3 temel ideolojik öncüle dayanır:

1. [Varsayılan ]Gerçek dünyadaki her şey bilinebilirdir.

2. Söz konusu olgusal genellemeler zaman ve mekana bağlı olmadan uygulanabilen evrensel yasalar biçiminde ifade edilebilir.

3. Nesnel dünyayı bilebilmenin tek yolu bilimdir.

Bu Reklamı Kapat

Bilimde natüralizm diye bir şey yok, bilim pozitivisttir ve pozitivist bilim de empiristtir. Pozitivist bilim empirik algıya dayalı olgularla ilgilenir. Kaynaklar için de üstte verdiğim linke bakabilirsiniz.

212 görüntülenme
7
  • Raporla
Cevap
Mustafa Ozan
Mustafa Ozan Öğrenci

Evet, natüralizm fikrini bırakarak da bilim yapabiliriz. Natüralizm ile bilimin arasında oldukça güçlü bir bağ vardır. Bilim adamlarının büyük çoğunluğu natüralist dir. Ancak bu natüralist olmadığımız zaman bilim yapamayacağımız anlamına gelmez.

Bilim yapmak için dini inanç fark etmez ancak bilimsel gerçekleri bulabilmek içininandığımız din bilim ile Çelişirse dini değil bilimi seçmeyi bilmeliyiz. Şu anki birçok bilim adamı kendi inandığı dinleri ile bilim Çelişirse bilimi seçecek düzeydedir zaten. Eğer bunlar Çelişirse ve biz bilimi değil de dini seçersek bilimsel gerçekleri çarpıtarak kabul etmeyen insan haline geliriz.

358 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et