Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-1
Puan Ver

Bilim ve naturalizm arasındaki bağ nedir?

Linkteki arkadaşların dediği şekilde naturalist fikri bırakarak bilim yapmak mümkün mü? Eğer naturalist fikir temelli bilim yapmasaydık bilim herkesin kişisel yorumunu kattığı bir belirsizlik haline gelmez miydi?

2
8K
Diyojen 1
-1
213 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bilim ve Natüralizm arasında bağ yok. Bilim derken şu an egemenliğini sürdürmekte olan pozitivist bilim kavrayışından söz ettiğimizi not edelim. Bilimde natüralizm zannettikleri şey aslında empirizmdir. Burada kısa bilgi vereyim, biraz uzun özeti için bakınız: https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/70366-bilimsel-y%C3%B6ntem-naturalist-de%C4%9Filempiristtirk%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1-asan%C4%B1n-dezenformasyonlar%C4%B1na-cevap/&tab=comments#comment-1511852

"Ölçülebilir olmak, denenebilir olmak" gibi talepler empirizmin talebi, natüralizmin değil.

Bilim felsefesinde bilimin şu özellikle sahip olduğu belirtilir:

· Bilim olgusaldır.

· Bilim mantıksaldır; Bilimsel ifadeler mantıksal bakımdan çıkarım kurallarına uygun ve çelişkisiz ifadeler olmalıdır.

· Bilim objektiftir: Bilim öznel değerlendirmelere değil, nesnel sonuçlara ulaşmak ister.

· Bilim eleştireldir: Ortaya atılan her kuram yeni olgular karşısında değiştirilebilir; Her bilimsel kuram yerini başka bir kurama bırakabilir.

· Bilim genelleyicidir:Olguları tek tek gözlemlemekle yetinmez, olgular arasında genel bazı ilişkiler bulmaya çalışır.

· Bilim seçidir: Bilim her türlü olguya değil, önemli olgulara yönelir.

Bu özelliklerin yanı sıra, bilimin bazı inançlara dayandığı da ifade edilir:

· Bilim realisttir: Dış dünya özneden bağımsız ve gerçektir (bu inancın gerekçelendirmesi olarak bilgi felsefecileri insanın kendisi farkında olmadan bilincine kavuştuğu ilk anda yaptığı varsayım olduğunu söyler).

· Bilim rasyonalisttir: Bu dünya anlaşılabilir, akla uygun bir dünyadır ve olguların akıl yoluyla kavranmaya elverişli belirli bir düzeni vardır.

· Bilim nedenselcidir: Her şeyin bir nedeni vardır; doğadaki tüm olgular arasında neden-sonuç ilişkisi bulunur.

Bilim nicelcidir (kantitatif): Varolan herşey ölçülebilir.

Bilimsel yöntem şöyle ilerler:

1. Gözlem ve deney yoluyla olgular toplayıp bunları kaydetme.

2. Toplanan olguları sınıflandırma, çözümleme ve öbür olgularla karşılaştırıp yorumlama.

3. Bu işlemi görmüş olgularla indüksiyon yoluyla genellemelere ulaşma

4. Elde edilen genellemeleri, yeni gözlem ve deneylerle denetleme, yani doğrulama ya da yanlışlama.

Bilim bazı ilkelere bağlı olarak yapılır. Pozitivizmin belirlediği söz konusu ilkeleri aşağıdaki gibi gösterebiliriz:

· Nedensellik (illiyet) ilkesi: Her olayın bir sebebi vardır.

· Belirlilik (determinizm) ilkesi: Aynı şartlar altında tekrarlanan her deney aynı sonucu verir. (İstisna: Atom altı bölgeler söz konusu olduğunda, bu belirlilik ilkesi yerini Heisenberg’in Belirsizlik ilkesine bırakmaktadır)

· Ölçülebilirlik ilkesi: Her olayı karakterize eden ve ancak ölçümle tespit edilebilen fiziksel büyüklükler vardır.

· Tutarlılık (mantıksallık) ilkesi: Doğa bilimlerinin sonuçları kendi içlerinde çelişkili olamaz.

· Sınanabilirlik ilkesi: Bilimsel teorilerin geçerli olup olmadıklarını denetlemeye imkan veren bir yol olmalıdır.

Modern bilim paradigması 3 temel ideolojik öncüle dayanır:

1. [Varsayılan ]Gerçek dünyadaki her şey bilinebilirdir.

2. Söz konusu olgusal genellemeler zaman ve mekana bağlı olmadan uygulanabilen evrensel yasalar biçiminde ifade edilebilir.

3. Nesnel dünyayı bilebilmenin tek yolu bilimdir.

Bilimde natüralizm diye bir şey yok, bilim pozitivisttir ve pozitivist bilim de empiristtir. Pozitivist bilim empirik algıya dayalı olgularla ilgilenir. Kaynaklar için de üstte verdiğim linke bakabilirsiniz.

Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
6

Evet, natüralizm fikrini bırakarak da bilim yapabiliriz. Natüralizm ile bilimin arasında oldukça güçlü bir bağ vardır. Bilim adamlarının büyük çoğunluğu natüralist dir. Ancak bu natüralist olmadığımız zaman bilim yapamayacağımız anlamına gelmez.

Bilim yapmak için dini inanç fark etmez ancak bilimsel gerçekleri bulabilmek içininandığımız din bilim ile Çelişirse dini değil bilimi seçmeyi bilmeliyiz. Şu anki birçok bilim adamı kendi inandığı dinleri ile bilim Çelişirse bilimi seçecek düzeydedir zaten. Eğer bunlar Çelişirse ve biz bilimi değil de dini seçersek bilimsel gerçekleri çarpıtarak kabul etmeyen insan haline geliriz.

273 görüntülenme
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“"Uzay günü" adı verilen bir gün icat etmeliyiz. Bu günde, gece boyunca hiçbir ışık çalışmasın ve hep birlikte gözlerimizi uzaya dikelim. Emin olun, insanlığın birbirine ve hayata bakış açısı değişecektir.”
Thierry Cohen