Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1
10K UP
Üye
1

Bilim ve Naturalizm arasındaki bağ nedir?

Linkteki arkadaşların dediği şekilde naturalist fikri bırakarak bilim yapmak mümkün mü? Eğer Naturalist fikir temelli bilim yapmasaydık bilim herkesin kişisel yorumunu kattığı bir belirsizlik haline gelmez miydi?
717 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Teiste Cevap
Teiste Cevap
4,306 UP
Bilim felsefesi okudum

Bilim ve Natüralizm arasında bağ yok. Bilim derken şu an egemenliğini sürdürmekte olan pozitivist bilim kavrayışından söz ettiğimizi not edelim. Bilimde natüralizm zannettikleri şey aslında empirizmdir. Burada kısa bilgi vereyim, biraz uzun özeti için bakınız: https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/70366-bilimsel-y%C3%B6ntem-naturalist-de%C4%9Filempiristtirk%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1-asan%C4%B1n-dezenformasyonlar%C4%B1na-cevap/&tab=comments#comment-1511852

"Ölçülebilir olmak, denenebilir olmak" gibi talepler empirizmin talebi, natüralizmin değil.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim felsefesinde bilimin şu özellikle sahip olduğu belirtilir:

· Bilim olgusaldır.

Tüm Reklamları Kapat

· Bilim mantıksaldır; Bilimsel ifadeler mantıksal bakımdan çıkarım kurallarına uygun ve çelişkisiz ifadeler olmalıdır.

· Bilim objektiftir: Bilim öznel değerlendirmelere değil, nesnel sonuçlara ulaşmak ister.

· Bilim eleştireldir: Ortaya atılan her kuram yeni olgular karşısında değiştirilebilir; Her bilimsel kuram yerini başka bir kurama bırakabilir.

· Bilim genelleyicidir:Olguları tek tek gözlemlemekle yetinmez, olgular arasında genel bazı ilişkiler bulmaya çalışır.

· Bilim seçidir: Bilim her türlü olguya değil, önemli olgulara yönelir.

Bu özelliklerin yanı sıra, bilimin bazı inançlara dayandığı da ifade edilir:

· Bilim realisttir: Dış dünya özneden bağımsız ve gerçektir (bu inancın gerekçelendirmesi olarak bilgi felsefecileri insanın kendisi farkında olmadan bilincine kavuştuğu ilk anda yaptığı varsayım olduğunu söyler).

· Bilim rasyonalisttir: Bu dünya anlaşılabilir, akla uygun bir dünyadır ve olguların akıl yoluyla kavranmaya elverişli belirli bir düzeni vardır.

Tüm Reklamları Kapat

· Bilim nedenselcidir: Her şeyin bir nedeni vardır; doğadaki tüm olgular arasında neden-sonuç ilişkisi bulunur.

Bilim nicelcidir (kantitatif): Varolan herşey ölçülebilir.

Bilimsel yöntem şöyle ilerler:

1. Gözlem ve deney yoluyla olgular toplayıp bunları kaydetme.

Tüm Reklamları Kapat

2. Toplanan olguları sınıflandırma, çözümleme ve öbür olgularla karşılaştırıp yorumlama.

3. Bu işlemi görmüş olgularla indüksiyon yoluyla genellemelere ulaşma

4. Elde edilen genellemeleri, yeni gözlem ve deneylerle denetleme, yani doğrulama ya da yanlışlama.

Bilim bazı ilkelere bağlı olarak yapılır. Pozitivizmin belirlediği söz konusu ilkeleri aşağıdaki gibi gösterebiliriz:

Tüm Reklamları Kapat

· Nedensellik (illiyet) ilkesi: Her olayın bir sebebi vardır.

· Belirlilik (determinizm) ilkesi: Aynı şartlar altında tekrarlanan her deney aynı sonucu verir. (İstisna: Atom altı bölgeler söz konusu olduğunda, bu belirlilik ilkesi yerini Heisenberg’in Belirsizlik ilkesine bırakmaktadır)

· Ölçülebilirlik ilkesi: Her olayı karakterize eden ve ancak ölçümle tespit edilebilen fiziksel büyüklükler vardır.

· Tutarlılık (mantıksallık) ilkesi: Doğa bilimlerinin sonuçları kendi içlerinde çelişkili olamaz.

· Sınanabilirlik ilkesi: Bilimsel teorilerin geçerli olup olmadıklarını denetlemeye imkan veren bir yol olmalıdır.

Modern bilim paradigması 3 temel ideolojik öncüle dayanır:

1. [Varsayılan ]Gerçek dünyadaki her şey bilinebilirdir.

2. Söz konusu olgusal genellemeler zaman ve mekana bağlı olmadan uygulanabilen evrensel yasalar biçiminde ifade edilebilir.

3. Nesnel dünyayı bilebilmenin tek yolu bilimdir.

Bilimde natüralizm diye bir şey yok, bilim pozitivisttir ve pozitivist bilim de empiristtir. Pozitivist bilim empirik algıya dayalı olgularla ilgilenir. Kaynaklar için de üstte verdiğim linke bakabilirsiniz.

218 görüntülenme
7
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Mustafa Ozan
Mustafa Ozan
50K UP
Öğrenci

Evet, natüralizm fikrini bırakarak da bilim yapabiliriz. Natüralizm ile bilimin arasında oldukça güçlü bir bağ vardır. Bilim adamlarının büyük çoğunluğu natüralist dir. Ancak bu natüralist olmadığımız zaman bilim yapamayacağımız anlamına gelmez.

Bilim yapmak için dini inanç fark etmez ancak bilimsel gerçekleri bulabilmek içininandığımız din bilim ile Çelişirse dini değil bilimi seçmeyi bilmeliyiz. Şu anki birçok bilim adamı kendi inandığı dinleri ile bilim Çelişirse bilimi seçecek düzeydedir zaten. Eğer bunlar Çelişirse ve biz bilimi değil de dini seçersek bilimsel gerçekleri çarpıtarak kabul etmeyen insan haline geliriz.

Tüm Reklamları Kapat

361 görüntülenme
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close