Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Bilim "gözlemlenebilir" vakalar üzerinde inceleme yapar. Nasıl kainatın var oluşu gibi gözlemlenemez ve tekrar edilemez süreçler bilime malzeme olur?

Bir teoriye göre bir nokta var idi, "yoğun ve küçük" ve bu patladı. Peki bu gözlemlendi mi? Ayrıca yine bilimsel araştırmaya konu olması için tekrarlandı mı? Yani yer çekimi gibi? Bu patlamayı gözlemleyen ve aynısını tekrar eden bilim adamları kimlerdir? Evrim bu kainat içinde bir iddia/teori olduguna göre bunu da bilmesi gerekmez mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Astrofizikçiler 1960'lı yıllarda ileri sürülen 'big bang teorisi"ni tespit ettikleri kozmik mikrodalga arka plan ışımasıyla desteklediler. Buna rağmen açıklanamayan sorular 1980'li yıllarda "kozmik enflasyon" teorisi ile açıklama buldu. Konu üzerinde çalışmalar da devam ediyor.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Bilimin yöntemleri, gözlemlenebilir olgulara bakar ama bu, olan bitenin kendisinin gözlemlenmesi anlamında değildir. Her hangi bir olayın, olgunun, gerçeğin etkileri, kalıntıları, etkiledikleri vs. de gözlemlenebilir ve bunlara bakılarak çok daha büyük gerçeklere bakılabilir. Büyük patlamanın gerçekliğini artık hiç kimse tartışmıyor çünkü etkileri, kalıntıları, dinamikleri o kadar belirgin ki onu bizzat görmeye ve görmüş olmaya zaten gerek yok. Bu şuna benziyor: Sizi bir yaşınızda tanıyıp, 10 yıl boyunca yaşlandığınızı gören biri, bir gün sizin çocuk ve bebek olduğunuzu anlar değil mi? Madem insanlar gün geçtikçe yaşlanıyor, geriye gidersek daha genç olmalılar... Gayet basit. Evrenin oluşumu ve büyük patlamanın anlaşılması bu kadar basit bir fikir yürütmeden ibaret.

Büyük Patlama kuramı, Edwin Hubble'ın keşifleri ile kesinleşti ve evrenin genişleme dinamikleri de yüksek oranda onun çalışmaları sayesinde çözüldü. Hakkında kısa bir araştırma yaparsınız Hubble'ın keşiflerini görebilirsiniz.

Büyük patlamayı tekrar eden bilim insanı diye bir kişi yok. CERN'de, büyük patlamada ortaya çıkan şartların çok ama çok küçük bir oranda benzeri yaratılmaya çalışılıyor. Ve orada da dünyanın farklı ülkelerinden binlerce bilim insanı çalışıyor.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın