Sorulara Dön
0
Felsefe

Bilim felsefe midir?

Lisede farklı olduğu öğretildi ama bilimin güvenirliği felsefi bir sav değil mi? Kuralları felsefeyle ortaya konmuyor mu? "çünkü doğruya objektiklikle ulaşılır. Aksi halde falan sebepten yanlış olurdu" gibi bir açıklama bilgi felsefesi değil mi? Acaba günümüz felsefe dünyası bilimi nereye koyuyor?

4
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Deniz Tamer, Bir TürkT

FELSEFE: (İ. A. Y. philosophos'tan Arapçalaşmış). Madde ve hayatı; bunların, cemiyet, ruh, kâinat gibi belirtilerini, sebep, prensip ve gaye bakımından inceleyen zihni zalışma ve bu çalışmaların zihni verimi.

BİLİM: (uyd. k.). bk. İlim.

İLİM: (İLM) (İ. a.) (c. ulûm). 1. Bilme, biliş, bilgi, dâniş, malumat, haber, vukuf. 2. Okumakla öğrenilen bilgilerden biri.: Sosyoloji, ilmi, tıp ilmi, FELSEFE ilmi, matematik ilmi, tabiat ilmi, ilim öğrenmek, okumak: Bu adamın ilmi vardır. (Hayat, Büyük Türk sözlüğü)

Felsefe ilmi: Ben dediğimiz bedenimiz, varlık mıdır? Atıyorum. Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma, Coni, Dimitri, bedenleri ile bir varlık mıdır, hayal midirler?

Unvan T

0
Teşekkür
Paylaş
0

Bilim ile felsefeyi düşüneceğinize, önce ben bir varlık mıyım yoksa, hayal miyim diye düşünmeye başlayabilirsiniz.

Evrimin kanun olması için, BİR ve TEK olan bir varlığın olması gerekir. İnsan türünde tüm bedenler onun DNA ve genlerini taşımalı. O zaman "Evrim Kanun" olur ve evrim kanununun önü açılmış olur.

Ben dediğim bedene ait DNA ve genler babamdan geliyor. Ben miyim babam mıyım? Babama ait DNA ve genler dedemden geliyor. Dedem miyim? Dedeme ait DNA ve genler de babasından geliyor. Bu şekilde başlangıçtan beri gelen bir DNA ve gen havuzu var.

Dünya üstünde yaşamış veya yaşamakta olan bedenlerin rengi, dili, şekli veya şemal i ne olursa olsun tüm bedenler aynı DNA ve genlerden oluşmaktadır.

Dünya üstündeki bir milletin DNA ve genleri tümden farklı ise o zaman bir ırktan söz edilebilir ve Evrim Kanun olmaz, diyebiliriz.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Öncelikle, öğrenmemiz gereken konu:

İnsan dediğimiz beden varlık mıdır?

Dün bu saatte ben dediğimiz beden bugün o saatte aynı beden değildir. Ben dediğim beden hücre bazında büyük oranda her an değişiyorsa, ben, ben olmam, ben dediğim bedende varlık olmaz.

Unutmayalım ki, bedenimizdeki her hücre bir bireydir. Bedenimizdeki hücreler/bireyler sürekli yenileniyor sa, varlık olabilir miyiz?

Bir bedendeki hücrelerin yaşam süresi veya ortalama bir beden de bir saniyede ölen hücre sayısı üzerinde bunun kontrolünü yapmış olursunuz. Bir saniyede. ortalama bir bedende ölen hücre/birey sayısı: 40.000, Bir dk.: 60 sn., bir saat: 60 dk., bir gün: 24 saat: 40.000 X 60 X 60 X 24= ............ hücre/birey bedenden ölüp, atılırken de yerlerini yeni hücreler/bireyler alıyor ise, o bedene BEN diyemeyiz!

"EVRENDE HİÇBİR BEDEN YOKTAN VAR OLMAZ, VAR OLAN BEDEN DE YOK OLMAZ!"

Ana karnında oluşan bir bedenin oluşumunu düşünelim

Ana karnında oluşan bebeğe ait, DNA ve genler var mı? Yok! Bebeye ait DNA ve genler kime ait? Baba/erkeye ait. Babanın/erkeğin tohumundan/sperminden oluşan beden, babanın tekrar doğuşu/oluşu/oluşumu olmaz mı? Bu oluşumda, oluşacak beden erkek veya dişiye ait bir beden olacaktır. Çünkü, her iki bedeni de oluşturacak olan babanın/erkeğin DNA ve genlerdir "Hiçbir beden yoktan var olmaz, hep var olan bir bedenden oluşur.

Peki, Bu sperm babamıza/erkeğe ait de, baba dediğimiz bedene ait spermde DNA ve genler var mıydı? Yoktu. Onun bedenini yapan DNA ve genler ona babasından geçtiğine göre, babamız da yalan oluyor. Bunu sorgulayacak biri: Ben miyim, babam mıyım? Yoksa, babamın babası mıyım, Yoksa, babamın babası mıyım diye sorgulamaya başlarsa, başlangıçta oluşmuş ilk erkeğe varır. O zaman ben diyen insan, ilk oluşan bedenden günümüze yaşamış olan 43.000 nesilden beri sürüp gelen bir DNA ve genlerin ürünü olduğu için, BEN diyemeyeceği, BEN varım/varlığım da diyemez!

0
Teşekkür
Paylaş
0

Aslında bilim ile felsefe benim şahsi görüşüme göre ayrılamaz iki olgu, çünkü insanlar kendini geliştirmek için sürekli düşünüyor ve bilimin üzerine gidiyor. İnsanların bilimin üzerine gitmesi onu düşünmeye itiyor. Eğer ki insanlar bilimin üzerine gitmezse onları düşünmeye iten bir şey olmayacak. İnsanların düşünce yapısın kökeninde düşünmek ve onu anlamlandırmak var. Ya da düşünmeye yani felsefi düşünmeye çalışmazsak eğer bu seferde bilginin yani bilim bir anlamı olmuyor, çünkü bulunduğumuz yerden bir adım öteye gidemiyoruz. Her ne kadar birbirinden bağımsız iki bütün olarak görünse de benim şahsi görüşümce matematikteki gibi ikisi de bir küme ise bu iki kümenin bir ortak kümesi de bulunmakta.

139 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın