Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Gülhicret Sever
Gülhicret Sever
1,851 UP
Üye
2

Bilim açısından tatmin edici bir bilgiye sahip olabilmek için kesinlikle okunması gereken kitaplar hangileridir?

Özellikle yeni başlayanlar için
292 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bilim, kapsamı çok geniş bir disiplin. Eğer bu soruyu, genel olarak bilim olarak sorarsanız size belirli bir kaynak vermek zor.

Ama şunu söyleyebilirim ki bilimin kendisini öğrenmek başka bir şey, herhangi bir bilim dalını öğrenmek bambaşka bir şey.

Tüm Reklamları Kapat

Herhangi bir bilim dalını bilmek demek onun kabaca tarihine hâkim olmak, temellerini, ana kuramlarını bilmek, sorunlarını eksiklerini ve ulaştığı noktayı bilmek demektir. Ama bilimin kendisini bilmek bilimin tanımını, kapsamını, dinamiklerini, kaçınılmazlarını hatta felsefesini ve bilimsel bakışın ne olduğunu bilmektir. Bu ikisi bambaşka şeyler.

Eğer bilim öğrenmeye yeni yeni başlıyor iseniz genel olarak bilimin ne olup ne olmadığı üzerine okumak, bilimin nasıl bir disiplin olduğunu anlamak, bilimsel bakışın ne olduğunu görmek yapacağınız en doğru tercih olur. Bunun için de ilk aşama bence Karl Popper'dır ki kendisi bir bilim insanı değildir, bir filozoftur. Popper dışında da bilim tarihini okumanız kaçınılmaz bir gereklilik. Bunun üzerine birçok kitap var. Kapsamına, ayrıntı derecesine göre seçim yapabilirsiniz, hepsi fayda sağlayacaktır. Ama ülkemizden çıkmış en değerli isimlerden Fuat Sezgin'e mutlaka uğrayın.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle önce bilimin kendisini öğrenin. Bu en önemli nokta.

Bilimin ne olduğunu, çağlar boyu nasıl bir değişim geçirdiğini anlayın ki hangi bilim dalına ilgi duyacağınıza bu süreçte karar verin. Dal olaraksa benim önerim, kozmoloji. Son yıllarda inanılmaz ilerledi, çok heyecan verici ve başka birçok bilim dalını da bünyesinde barındırıyor. Bu alanda da malum Stephen Hawking ilk öneri. Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar, Zamanın Kısa Tarihi gibi kitapları gerçekten gayet kolay okunan ama dopdolu çalışmalar. Muhteşemler gerçekten.

Bunlar ek olarak okumak kadar izlemek de gayet verimli, hızlı ve kolay bir bilgi edinme biçimi, Youtube sağolsun. Fatih Altaylı'nın Celal Şengör, İlber Ortaylı ve özellikle Ahmet Arslan ile yaptığı bilim, tarih ve felsefe programları gerçekten çok ama çok dolu, fayda sağlayacak yayınlar. Yani tek bir programda, 10 kitaplık bilgi edinebilirsiniz. Özellikle Ahmet Hoca felsefe ve bilim tarihi üzerine muhteşem konuşmalar yapıp çok değerli özetler çıkarmış bir araştırmacı. Ayrıca Carl Sagan ve Neil deGrasse Tyson'ın bilimsel programları da çok bilgilendirici ve besleyici. Mutlaka izleyin. Okuma ve izlemeyi paralel götürürseniz, gayet kısa sürede bilimin temellerini anlayıp daha spesifik alanlara geçebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar...

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close