Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

Bilgisayarlarda bilgi iletimi nasıl sağlanır?

Ör: Bir siteye kayıt olunduğunda kayıdın veri tabanına iletimi.

1
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu aslında çok geniş bir konu, isterseniz dijital haberleşmenin en temelinden başlayalım.

Öncelikle dijital ortamda verinin 1 ve 0'lardan oluştuğunu ve bu şekilde saklandığını biliyoruz. Bunu temelde elektronik ortamda gerilim olan (1) ve gerilim olmayan (0) şeklinde düşünebiliriz. Şimdi en ilkel haberleşmeyi düşünelim. Bir gönderici ve bir alıcı kabloyla (bakır tel olarak bile düşünebiliriz) birbirlerine bağlı olsun. Veriyi gönderecek olan taraf 1 göndereceği zaman bu kabloya gerilim verip, 0 göndereceği zaman bu gerilimi kesiyor. Alıcı tarafında ise bu durum sürekli olarak izleniyor, gerilim varken ilgili hafıza yerine 1 yazılıp gerilim olmadığında 0 yazarak çözümleniyor. Bu tabi çok hızlı bir şekilde yapılıyor ve iki taraf da bunun hangi hızla yapıldığını (baud rate) önceden biliyor. Bu sayede tek yönlü de olsa bir iletişim kurulmuş oluyor.

Tabi bu çok kontrolsüz, güvensiz, hassas bir haberleşme oldu. Bu şekilde gönderici tarafının alıcıdan hiç bir haberi yok; sadece veriyi gönderdi, gönderilen veri doğru mu gitti yerine mi gitti nereye gitti gitti mi gitmedi mi haberi yok. Ancak veriyi bir paket halinde gönderdiğimizi düşünelim ve bu pakette gönderilen verinin başında ve sonunda ayırt edici özellikler olsun, boyutu ve içeriğindeki 1'lerin sayısı (checksum) gibi kontrol mekanizmaları olsun. İstediğiniz herşey olabilir. Alıcı tarafı da bu bilgilerin paketteki yerini biliyor olsun. Bu sayede aldığı verinin başlayıp bittiğini anlayıp boyutunun gerçekten boyut verisiyle, 1'lerin sayısının da checksum ile tuttuğunu kontrol edip haberleşmenin başarılı olduğunu anlayabilir. Bir haberleşme protokolü oluşturmuş olduk. Şimdide bu protokolün fiziksel yapısını biraz daha elverişli hale getirelim.

Örneğin bu sistemin üzerine iki tarafın da hem alıcı hem verici olarak görev alabildiğini düşünelim. Buna da çift yönlü haberleşme denilmekte. Bu sayede karşılıklı haberleşme tam anlamıyla sağlanmış oluyor. Ayrıca handshake denilen selamlaşmalar ve veri iletiminde kullanılacak kurallar belirtilip karşılaştırılabilir hale gelmiş oluyor.

Şuanda kullandığımız bütün veri iletimleri aslında geliştirilip standart haline getirilmiş, özünde bu şekilde olan ama tabiki çok daha geliştirilmiş çeşitli haberleşme protokolleri ve altyapılarını kullanarak gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda haberleşmede sinyal üzerinden işimizi kolaylaştıran pek çok modülasyon tekniği kullanılmaktadır. Radyolarda gördüğümüz am/fm ya da pwm gibi modülasyonlar en bilinenleridir. Bunların sinyalin daha uzağa gidebilmesinden anten boyutunun küçülmesine ya da analog çıkış olmadan duty cycle kontrol edebilme gibi kullanım avantajları bulunmaktadır.

117 görüntülenme
4
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et