Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Big bang'in kanıtı eğer gök cisimlerinin birbirinden uzaklaşması ise, dünya neden uzaklaşmak yerine aksine güneş'e yaklaşıyor?

Cahilce bir soru ise kusura bakmayın ben bilimci falan değilim sadece merak ettiğim için sormak istedim :)

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sayın İlker Avdanlı

Öncelikle sorunuz cahilce değil yerinde ve mantıklıdır. Henüz bilmiyorum ancak merak ediyorum demek , yani merak etmek ve soru sormak , bilimin motivasyon kaynağıdır ve bilimsel düşünce disiplini içinde söylediğinizin aksine erdem olarak görülür. Kötü olan ise sormamak ve merak da etmemektir. Merak ve soru meşakkatlidir, çünkü cevabı bulmak her zaman kolay değildir . Cevabın, hiç çaba sarf etmeden, kolayca kendisine verildiğini düşünmenin, hiç merak etmeyip , soru sormaya da ihtiyaç duymamanın, rahat ve konforlu görünen aldatıcı cazibesi ise esasen bir yanılsamadan başka bir şey değildir.

Dünyanın güneşe yaklaşmasından , günberiye doğru olan yörüngesel hareketini kast ediyorsanız , dünyanın aynı şekilde günöte noktasına doğru uzaklaştığını da görebilirsiniz. Bu durum dünyanın, güneş çevresindeki hafif eliptik yörüngesinden kaynaklanır ve bir iki milyon km mesafeyi geçmez. Örneğin 3 ocakta güneşe en yakın olduğumuz günberi noktasına gelmiştik , şimdi ise yavaş yavaş tekrar uzaklaşıyoruz.

Bilime merak duyan ancak sizin tabirinizle bilimci olmayan bir çoğumuz, popüler bilim belgesellerinden yada internette bulunan özet yazılardan bilgi sahibi olmaya çalışırız. Bu durum, kötü bir şey olmasa da bir takım yan etkilere yol açabilir . Bazen anlatım kolaylığı olması amacıyla , bazen de çeviri hataları nedeni ile oluşan hatalı bilgiler yaygın hale gelebilir. (Bu tip yan etkiler olsa da, her halükarda popüler bilim belgesellerinin faydası çok daha fazladır )

Big bang'in kanıtı gök cisimlerinin ya da galaksilerin birbirinden uzaklaşması değil , galaksi kümelerinin birbirinden uzaklaşmasıdır.

Gök cisimleri ve galaksilerin arasındaki mesafe fazla da olsa, birbirleri ile olan kütle çekimsel etkiyi ortadan kaldırmaz. Oysa ki galaksi kümelerinin arasındaki mesafe, diğerlerine nazaran çok daha fazladır. Bu nedenle Big Bang'in kanıtı galaksilerin değil galaksi kümelerinin bir birinden uzaklaşmasıdır.

Eğer bir şey sürekli şişip genişliyorsa , geçmiş zaman içinde bir yerlerde sıfıra yakın bir hacimde olmalıdır. Galaksi kümelerinin birbirinden uzaklaşma hızını hesaplarsak, evrenin genişleme hızını bulabiliriz . Evrenin genişleme hızını baz alıp geriye doğru bir hesap yaparsak da evrenin yaklaşık olarak 13 milyar 820 milyon yıl önce sıfıra yakın bir hacimden bu seviyeye gelmiş olabileceğini değerlendirebiliriz .

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Zafer Emecan. Galaksiler Birbirinden Gerçekten Uzaklaşıyor Mu. (23 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 10 Şubat 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı

Dünya'nın Güneş'e yaklaştığı hakkındaki bilgiyi nereden edindiniz bilemiyorum ama bu bilgi doğru değil. Yada bu çok ama çok küçük bir ölçekte. Konumuz bağlamında önemli değil.

Sorunuzun esas cevabı ve önem sunan tarafı şu: Evrenin genişleme katsayısı ve genişleme enerjisi sabittir. Yani evrenin genişlemesi ile Dünya'nın ve Güneş'in birbirinden uzaklaşma enerjisi, onları birbirine bağlayan kütleçekiminden çok daha küçük. Şöyle bir benzetme yapayım: Siz kendinizi, 1 tonluk gerginliğe dayanabilecek bir iple bir yere bağlasanız, ben sizi istediğim kadar oradan uzaklaştırmaya çalışayım bunu yapamam. Çünkü sizi oraya bağlayan ip benden çok daha güçlü. İşte Dünya-Güneş ve evrenin genişlemesi böyle...

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın