Puan Ver
2
Puan Ver

Beynimizin sınırı var mıdır?

Beynimizin öğrenme ve bilgi edinme konusunda belli bir sınırı var mıdır?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Beynimizin sınırı kullandığımız kadardır. Ne ladar kullanırsak o kadar gelişir. Biz öğrenmeye başladıkça oluşan yeni nöron bağlantıları sınırlarımızı büyültüyor. Ancak kullanmamak da onları köreltiyor.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Bilim Teknik

Beynimiz bir bahçe gibidir.

Beyninizi bir bahçe gibi hayal edin: Burada çiçekler, meyveler ve sebzeler yetiştirdiğinizde, nöronlar arasındaki sinaptik bağlantıları üretmiş olursunuz. Bunlar; dopamin, seratonin ve diğer nörotransmiterlerin yolculuk ettikleri bağlantılardır.

Glia hücreleri ise beynimizin bahçıvanlarıdır. Nöronlar arasındaki sinyalleri hızlandırmak için hareket ederler.

Buradaki önemli nokta, bazı glia hücreleri; atık temizliyiciler olarak görev yapar, ölü yaprakları sürüp yabani otları çekip alarak zararları yok ederler.

İşte bu beyninizin budama bahçıvanlarına ise "mikroglia hücreleri" denir. Sinaptik bağlantılarınızı budarlar.

Daha az kullanılan sinaptik bağlantıların, C1q gibi proteinlerle işaretlendiğini biliyoruz. Mikroglia hücreleri işareti tespit ettiğinde proteinle bağ kurup sinaps bağlantıyı yok ediyor veya buduyorlar.

Böylece beyniniz yeni ve güçlü bağlantılar için fiziksel alan açmış oluyor. Bu şekilde daha çok şey öğrenebiliyoruz.

Beynimiz bu işlemi genellikle uykumuzda yapmaktadır.

Benim kendi düşünceme göreyse (Arda Özünver) çok çalıştığımızda uykumuzun gelme sebebi de budur. Birçok snaptik bağlantı beyni doldurur ve bu da beynin onları temizlemek için uykuya geçmesini sağlamaya çalışmasına neden olur, bu da uykumuzu getirir.

Yani beynimizin sınırı ne kadar öğrendiğine bağlıdır, bu karmaşık yapının tek sınırı sadece kendin. Eğer bu sınırı yetersiz buluyorsanız ve genişletmeyi istiyorsanız Evrim Ağacı Platformu'nda gezinmeye devam edebilirsiniz.

Nöronlar
Nöronlar
Evrim Ağacı

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. noroblog.net Bu kaynak 'mikroglia hücreleri' hakkındaki iddiamı deslemektedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey, başarılana kadar imkansızmış gibi gözükür.”
Nelson Mandela
Geri Bildirim Gönder