Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Beynimize sadece makine diyebilir miyiz? Determinizm hakkında sinirbilim ne görüşte?

Beynimiz hakkında "göz kırpmak,kan pompalanmak kadar basitçe açıklanabilen olguların bir araya gelip açıklanması güç komplike davranışlar sergileyen cihaz halini almasıdır" diyebilir miyiz?

2
117 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsan beynini bu noktada böyle basite indirmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Tıp yönünde insana yaklaşım biyopsikososyal varlıktır. Biyolojik makine olarak bakıp sadece teknik işlemleri uygulayabilirsiniz. Psikolojik ve sosyal becerileri yok saymak türe haksızlıktır. Açıklanması güç komplike davranış sergileme gibi bir tasvir yetersizdir. Nörolojiyi, biyokimyasal, fizyolojik,anatomik ve embriyolohik olarak ele almak gerek. Biyolojik yön tamamlandıktan sonra psikososyal yaklaşımla entegre etmek gerek.

407 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Genlerimiz, kalp atma iznini veya kontrolünü beyne vermemiştir. Tehlikeli olabileceği gibi aynı zaman da gereksizdir de. Ama göz kırpma refleksini hem istediğimiz zaman(beynin kontrolün de) hem de herhangi bir olası tehlike durumunda (Fırtına, yüze gelebilecek darbeler, ani korku. vb.) yada gerekliliğinde(uyuma, göz kuruması) gibi bazen de refleks olarak bulunur.

Sistem deterministtir görüşü ilk başta mantıklı gelebilir. Örnek olarak mekanik bir aracın mesela araba, en küçük birimilerinden bir tanesi vida. Gayet basit diyebileceğimiz bir parçası. Belli koşullarda nasıl davranırsak nasıl karşılık vereceği bellidir. Ama beynin yapısındaki nöronlar ve davranış biçimleri, elektro-kimyasal tepkiler atomik boyutun kurallarına(Kuantum Mekaniği) göre davrandığından öngörülemez davranışlar gösterebilir.

Basit parçalı sistemin(mezo ölçekte) ne kadar karmaşık olursa olsun indeterminist bir davranış göstereceğini sanmıyorum. Karışık birimlere sahip olması sadece hesaplamayı zorlaştırır. İnsan organlarının davranışı göründüğü gibi basit değildir; Altında yatan genetik kodlar, beynin emrinde ve aynı zamanda refleksif işleyen durumlar gibi daha micro boyuta (atomik boyut) yakın olaylar Kuantum Mekaniği ile açıklanabildiğinden deterministik bir durumdan bahsedemeyiz. Tüm bunların yanı sıra insan davranışı için dış faktörlerde önemlidir.

*Yanlış ifade ettiğim veya teknik yanlışlıklar varsa özür dilerim ve düzeltmenizi rica ederim.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kuantum Bilinmezliği Kuantumun İndeterministik yönü için Wikipedia'dan bir makale
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki olasılık vardır: Sonuç hipotezinizi doğrularsa, bir ölçüm yapmışsınızdır. Yanlışlarsa, bir keşif yapmışsınızdır.”
Enrico Fermi