Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Beyin nasıl gelişir?

248 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
123K UP
Biyolog

Her beyin yaşla birlikte değişir ve zihinsel işlevler de onunla birlikte değişir. Zihinsel gerileme yaşlılıkla beraber yaygındır ve yaşlanmanın en korkulan sonuçlarından biridir. Ancak bilişsel bozukluk kaçınılmaz değildir. İşte beyin fonksiyonunu korumaya yardımcı olabileceğiniz 12 yol.

1. Zihinsel uyarım alın

Tüm Reklamları Kapat

Fareler ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları, beyin aktivitelerinin sinir hücreleri arasındaki yeni bağlantıları uyardığını ve hatta beynin yeni hücreler üretmesine, nörolojik "plastisite" geliştirmesine ve gelecekteki hücre kaybına karşı koruma sağlayan işlevsel bir rezerv oluşturmasına yardımcı olabileceğini buldu.

Zihinsel olarak uyarıcı herhangi bir aktivite beyninizi geliştirmeye yardımcı olmalıdır. Okuyun, kursa gidin, kelime bulmacaları veya matematik problemleri gibi "zihinsel jimnastik"leri deneyin Çizim, boyama ve diğer el sanatları gibi zihinsel çabanın yanı sıra el becerisi gerektiren şeyleri deneyin.

Tüm Reklamları Kapat

2. Fiziksel egzersiz yapın

Araştırmalar kaslarınızı kullanmanın aynı zamanda zihninize de yardımcı olduğunu gösteriyor. Düzenli egzersiz yapan hayvanlar, oksijen açısından zengin kanı beynin düşünceden sorumlu bölgesine taşıyan minik kan damarlarının sayısını artırır. Egzersiz ayrıca yeni sinir hücrelerinin gelişimini teşvik eder ve beyin hücreleri (sinapslar) arasındaki bağlantıları artırır. Bu, daha verimli, esnek ve uyarlanabilir beyinlerle sonuçlanır ve bu da yaşlanan hayvanlarda daha iyi performans anlamına gelir. Egzersiz ayrıca kan basıncını düşürür, kolesterol seviyelerini iyileştirir, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve zihinsel stresi azaltır; bunların hepsi kalbinizin yanı sıra beyninize de yardımcı olabilir.

3. İyi beslenin

İyi beslenme vücudunuzun yanı sıra zihninize de yardımcı olabilir. Örneğin, meyve, sebze, balık, sert kabuklu yemişler, doymamış yağlar (zeytinyağı) ve bitkisel protein kaynaklarına ağırlık veren Akdeniz tarzı bir diyet uygulayan kişilerde bilişsel bozukluk ve demans gelişme olasılığı daha düşüktür.

4. Kan basıncınızı artırın

Orta yaştaki yüksek tansiyon, yaşlılıkta bilişsel gerileme riskini artırır. Kan basıncınızı mümkün olduğunca düşük tutmak için yaşam tarzı değişikliğini kullanın. Zayıf kalın, düzenli egzersiz yapın, alkolünüzü günde iki içkiyle sınırlayın, stresi azaltın ve doğru yiyin.

5. Kan şekerinize dikkat edin

Diyabet demans için önemli bir risk faktörüdür. Doğru beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve zayıf kalarak diyabetin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak kan şekeriniz yüksek kalırsa, iyi bir kontrol sağlamak için ilaca ihtiyacınız olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

6. Kolesterolünüzü iyileştirin

Yüksek LDL ("kötü") kolesterol seviyeleri, demans riskinin artmasıyla ilişkilidir. Diyet, egzersiz, kilo kontrolü ve tütünden uzak durmak, kolesterol seviyenizi iyileştirmede uzun bir yol kat edecektir. Ancak daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuza ilaç tedavisi hakkında danışın.

7. Düşük doz aspirini düşünün

Bazı gözlemsel çalışmalar, düşük dozda aspirinin demans, özellikle de vasküler demans riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Aday olup olmadığınızı doktorunuza sorunuz.

Tüm Reklamları Kapat

8. Tütünden kaçının

Tütünün her türünden kaçının.

9. Alkolü kötüye kullanmayın

Aşırı alkol tüketimi demans için önemli bir risk faktörüdür. Eğer içki içmeyi tercih ederseniz kendinizi günde iki içkiyle sınırlayın.

Tüm Reklamları Kapat

10. Duygularınıza önem verin

Kaygılı, depresif, uykusuz veya bitkin kişiler bilişsel işlev testlerinde düşük puan alma eğilimindedir. Düşük puanlar, yaşlılıkta artan bilişsel gerileme riskini mutlaka öngörmeyebilir, ancak iyi bir zihinsel sağlık ve dinlendirici bir uyku kesinlikle önemli hedeflerdir.

11. Başınızı koruyun

Orta ila şiddetli kafa yaralanmaları, beyin sarsıntısı tanısı konmamış olsa bile bilişsel bozukluk riskini artırır.

12. Sosyal ağlar oluşturun

Güçlü sosyal bağlar, daha düşük demans riski, daha düşük kan basıncı ve daha uzun yaşam beklentisiyle ilişkilendirilmiştir.[1]

Kaynaklar

  1. Harvard Health. 12 Ways To Keep Your Brain Young. (1 Haziran 2006). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2023. Alındığı Yer: Harvard Health | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Psikolojiyle İlgili 10 Sorunuza 10 Cevap! | Sorun Var #6
Psikolojiyle İlgili 10 Sorunuza 10 Cevap! | Sorun Var #6
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Euler Diski Neden Durmuyor?
Euler Diski Neden Durmuyor?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close