Sorulara Dön
13
Psikoloji & Psikiyatri

Beyin intihara nasıl karar veriyor?

Beynimizin temel amaçlarından biri hayatta kalmak değil midir? Böyle bir durumda beyin intihar etmeye nasıl karar veriyor?

1
3,670 görüntülenme
Hatırla (5)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar çok güzel bir soru

Beynimiz nasıl oluyor da bu kadar hayatta kalmaya evrimleşmişken intihar kararını verebiliyor? Psikiyatrik açıdan oldukça önemli bir soru.

Gün içerisinde beynimizde çeşitli ve çok sayıda biyokimyasal tepkime gerçekleşir. Bu tepkimeler, kişinin kullandığı ilaçlara, kişinin sahip olduğu çeşitli psikolojik rahatsızlıklara (mesela şizofreni, depresyon) ve çokca çeşitli unsura bağlı olarak değişim gösterebilir. Bu hormonal tepkimeler, kişilerde ani duygu değişimlerine yol açabilir bunun sonucunda kişi kendini hiç olmadığı kadar çaresiz, yalnız ve depresif hissedebilir. Bütün bunlar ani verilmiş veya üzerinde çokca düşünülmüş bir kararla birleşerek kişiyi intihara yönlendirebilir. Bu konuda en çok rastlanan örnek bilindiği üzere açık ara depresyondur. Ağır depresyonda bulunan kişiler özellikle bu anlarda aşağıda sıralayacağım çeşitli sebeplerde ölümü bir kurtuluş olarak görebilirler.

İntihara karar vermede bir diğer önemli durum psikozdur. Yani zihinde ve bilinçte derin bozulmaların yaşanıp, kişinin halüsinasyonlar görmesi, kişilik değişikliği geçirmesi durumunda, beyin intihar kararı alabilir.

Benzer şekilde ne yazık ki ani verilmiş üzerinde çok durulmamış konular da kişileri intihara sürükleyebilir. Elbetteki intihar kararının tek sebebi yoktur. Kronik rahatsızlıklar, varoluş sancıları, dini inanışlar, çeşitli sosyoekonomik ihtimaller ( mesela işsiz kalma korkusu, aşağılanma ve soyutlanma korkusu), travmalar, panik atak ve daha sınırsız sayıda durum ve olay kimi zaman acı şekilde hayatta kalma dürtüsünün önüne geçebilmektedir.

Beynin ana amacı hayatta kalmaktır ancak her hayatta kalma savaşı yukarıdaki sebeplerden kaynaklanmayabilir. Örneğin evrim sürecinde vahşi mağaralarda kaybolmuş veya kıtlık çekmiş atalarımız hayatta kalabilmek için elbetteki her türlü yolu denemiştir ve böyle durumlarda deneyecektir de. Bu tür canlılardan bu sırada yukarıdaki sosyal sebeplerden herhangi bir tanesini düşünebilmesi beklenemez. Bu sorudaki önemli ayrım burasıdır. Unutulmamalıdır ki hayatta kalmak için yapılan neredeyse her eylem, kişinin mental açıdan sağlıklı olduğu durumlar olmayabilir.

Sonuç olarak günümüz yaşantısındaki hayatta kalma güdüsüyle geçmişin arasında temel olarak bir fark olmasa da içerik olarak geniş farklılıklar vardır. Günümüz problemleri bu sonuçlara yol açabilmektedir.

3,561 görüntülenme
18
Paylaş
18

Kaynaklar

  • Ege Bakırcı. İntihar: İnsanlar Arasında Kendi Canına Kıymanın En Yaygın 10 Nedeni Ve Bu Konuda Yapabilecekleriniz!. (18 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 18 Mayıs 2021. Alındığı Yer: evrimagaci.org | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et