Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Beyin gelen impulsları nasıl anlamlandırıyor?

Örneğin ses dalgaları normalde anlamsızdır ancak beyin buna bir anlam yükler bu nasıl oluşur?
230 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kağan Çağıran
Hekim

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle çevremizde var olan ısı, basınç, kimyasal, koku, tat, ses, ışık gibi uyaranların farklı formlara sahip uyaranlar olduğunu ve her bir çeşit uyaranı algılayabilen, değerlendirip ona göre tepki oluşturabilen canlılar olarak evrimleştiğimizi anlamamız gerekiyor.

Dünyada ilk canlı formları ortaya çıkmadan önce bile cansız kütleler ışığa, kimyasal yapısına, basınca, ısıya göre tepkimeler gerçekleştirip başka yapılara dönüşüyordu. Bize göre uyaran olan bu farklı formlar zaten yeryüzünde değişimin temel faktörleriydi. Dolayısıyla canlılığın ortaya çıkmasıyla beraber en basitinden tek hücreli canlılar bile kimyasallara ya da ışığa göre tepki gösterebiliyorlardı. Böylece diyebiliriz ki canlılığın evrimi temel yaşam formlarının uyaranlara gösterdiği tepkiyi merkeze alarak hareket etmesiyle şekillendi.

Tüm Reklamları Kapat

Karmaşık sinir ağı olan memelilere gelecek olursak bu canlıların ataları bile uyaranlara göre tepki gösterebilecek reseptörler içeriyordu. Bu reseptörler basınç algılayan baroreseptörler, ısı algılayan termoreseptörler, tat ve koku algılayan kemoreseptörler, ışığı algılayan fotoreseptörler, ses dalgalarını algılayan titreşim reseptörleriydi. Uyaranların bu reseptörlere gelmesiyle beraber uyarı oluşturmaları çok basit elektrolit değiştokuşları ile ilkel reaksiyonlar olmakla beraber reseptörlerin hepsi elektrik sinyali oluşturmakla merkeze bağlanmaktaydı. Fakat doğal seçilim mekanizmasında bu merkezde en iyi koordinasyonu kuran, en iyi tepkiyi oluşturan canlılar yaşamaya devam etti ve bugünkü kompleks yorumlama mekanizmasına sahip büyük beyinli canlılar türedi.

Bu beyinler nörologlar tarafından çeşitli bölgelere bölünmüştür. Çoğu memelide bölünen alanlar morfolojik açıdan benzerlik gösterir. Ve bu alanlar hem birbiriyle bir network'e sahip hem de kendi içinde değerlendirme yapısına sahiptir. Organlardan birindeki bir reseptörden gelen elektirik sinyallerinin sinir hücreleri aracılığıyla ilgili beyin alanına ulaştığında orada yorumlandığını ve cevap geliştirildiğini biliyoruz. Keza aynı şekilde beyne yerleştiren bir elektrot yardımıyla aynı alanı uyarırsanız benzer yorumlamayı elde edebilirsiniz. Beynin karmaşık sinir yapısı dolayısıyla bu networkler kabaca açıklanmış olmakla beraber nokta atışı analizler yapılamamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Reseptörlere gelen uyaranların oluşturduğu aksiyon potansiyellerinin beyindeki bağlandıkları ilgili yorumlama bölgesinde karmaşık networkler aracılığıyla tepki oluşturduğuna emin olabiliriz. Basit bir örnekle göze gelen bir cisim olduğunu düşünürsek ve oluşan bir ışık fotoreseptörler ile optik sinirde uyarı oluşturur. Optik sinir beyin oksipital bölgesine gider. Burada cismin konumu, açısı, hızı, şekli hesaplanır ve karmaşık bir network ile beynin somatik alanlarını uyararak oradan bir motor hareket gelişir ve kişi elini gözüne götürerek refleksif bir şekilde gözünü korumuş olur.

Bu yüzden beyin tam mikrokosmosdur ve beyin impulslarını anlamlandırma hakkında alansal olarak cevaplandırılabilir fakat karmaşık ağlarda kaybolduğumuz için net, nokta atışı cevap verilememektedir.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close