Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

Ben bilimi sevmek istiyorum yani değişik bir soru olacak ama sıkılıyorum videoları izlerken ne yapabilirim açıklamaya bakar mısınız?

Önceden çok mutlu olurdum videoları izlerken ama artık olmuyor sıkılıyorum sosyal medya bağımlısı haline gelip dopaminden kaynaklanıyor olabilir mi aslında çokta ilgimi çekiyor.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle merhaba! Normalde daha farklı sorulara yanıt verirdim ama senin isteğinin çok anlamlı olduğunu düşündüğüm için yanıtlamak istedim. Her şeyden evvel bir şeyi istemek başarmak kadar kıymetlidir, bunu unutma. İlgini bilime çekmek için gösterdiğin çabayla da eminim bunu başaracaksın.

Önceden videolardan keyif aldığını, mutlu olduğunu söylemişsin. Şimdi aynı şekilde hissetmemenin birçok nedeni olabilir.

  • İçinde bulunduğumuz karantina döneminde ruhsal anlamda da yıpranabiliyoruz. Önceden keyifle yaptığımız, hiç aksatmadığımız aktiviteler, uğraşlar görmek dahi istemediğimiz şeyler haline gelebiliyor.
  • Yine aynı şekilde nispeten hareketsiz yaşantımızın verdiği, tabiri caizse 'tembellik' ile bizi yoracak şeylerden kaçınıyoruz. En basit şeylerden bile mesela markete gitmek. Bizi yoracak şeyler illa fiziksel aktiviteler olmak zorunda değil. Bilimsel bir video izlerken ya da bir makale okurken beynin düşünmek, anlamak için büyük bir enerji harcar. (Şu makalede kısa bir hesapla ne kadar enerji harcayabileceğine dair tahminde bulunulmuş: https://evrimagaci.org/beyin-ve-guc-beynimizin-guc-tuketimi-20-wattlik-bir-ampul-ile-aynidir-889 ) Sonuç olarak düşünmekten kaçıyor olabilirsin, istemeden de olsa.

Bahsettiğin sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için kolay ve kısa içerikleri izleyerek başlayabilirsin. 5-10 dakikalık kısa ama bilgilendirici birçok video ile bilimi yeniden sevebilirsin. Senin için bazı videolar bırakacağım. Umarım ilgini çekerler:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL48IwtBKtXrYLwKu6rYFcUIyqRLxAyQMK Günlük Hayatın Bilimi Oynatma Listesinde eminim merak ettiğin sorulara cevap bulacaksın.

https://www.youtube.com/watch?v=v0avNZmuGLA

https://www.youtube.com/watch?v=odVvlWN5WGk

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Kitap okuyabilirsiniz, tabi ki izlemek pasif bir eylemdir, daha aktif bir eyleme ihtiyaç var. Kitap okumak ise aktiftir. Kitap olarak da popüler bilim kitapları olduğu gibi bilimkurgu romanlar var. Onlar da hem eğlenceli hem de sonuçta bilimden besleniyorlar.

Bir de müze gezmek -Kovid-19 koşullarında fiilen güç olsa da sanal müzeler gibi alternatifler var- doğa yürüyüşü yapıp bitki, hayvan, taş örneklerini incelemek, fotoğrafla belgelemek sizi yine aktif öğrenmeye veya meraka sevk edebilir. Benim Facebook'ta takip ettiğim "Türkiye Yaban Hayatı" grubu var mesela. Oraya hergün değişik bitki, hayvan, hayvan kalıntısı resmi/ videosu geliyor. Tahmin etmeye çalışmak, internette araştırmak, yorumları okumak bayağı eğlenceli ve bilgilendirici.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın