Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Elif Kavak
Elif Kavak
11K UP
Üye
1

Bazı insanlar neden delicesine ideoloji savunuculuğu yaparlar?

434 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Bu konu gayet evrimsel.

Bireyler olarak varlığımızı sürdürmek istiyoruz. Ama biliyoruz ki bir gün öleceğiz. Ölüme karşı direnmek istiyoruz. Bunun yolları var. Üremek, ister somut ister soyut bir iz, bir miras bırakmak gibi. Bunun bir yolu da bir bütünün parçası olmak ve bir parçası olduğumuz bütünü güçlendirmek, savunmak, ilerletmek. Bunu başarırsak öldüğümüzde, bir parçası olduğumuz bütünün biz yokken de varlığını sürdüreceğini ve bizim anımızı yaşatacağını düşünüyoruz.

Buna ek olarak birer insan olarak bizi tanımlayan, bir birey, bir kişilik kılan nitelikler var. Biz kimiz? Kendimize ait bir ayırt edicilik ve bizi tanımlayan gerek somut gerek soyut bir şeyler olmalı. İşte fikirler, manevi değerler, inanışlar bu kapsamda. Ama bu fikirler, manevi değerler ve inanışlar, insanların varlığına ve güvenilirliğine inanmakta zorlanacağı nitelikte olursa o kişi de zayıf bir birey, flu bir kişilik olarak görülür. Yani ben size, pek garip ve ikna edicilikten uzak fikirlere, değerlere sahip olduğumu söylersem siz benim garip, bütünlüksüz ve güvenilirlikten uzak bir kişi olduğumu düşünürsünüz. Aksine ne kadar anlaşılır, desteklenir, erdemli olarak kabul edilen değerler taşıdığımı gösterirsem de o kadar anlaşılır ve güvenilir olurum. İşte buna göre de ideolojiler, insanların kişiliklerini, hayatla bağlarını, onları tanımlamamızı sağlayan değerleri temsil ederler.

Tüm Reklamları Kapat

Bu iki temel sebeple insanlar ideolojilerine yüksek oranda bağlıdır. Temel iki sebep bu yaklaşımın varoluşu, ayırt ediciliği ve tanımlanırlığı sağlıyor oluşu.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Düşünür

İdeoloji savunuculuğu yapmanın birçok nedeni olabilir. Bazı insanlar ideolojilerine sıkı sıkıya bağlıdır, çünkü onlara hayatlarına anlam verir, toplumla ilişkilerini anlamlandırır ve kendilerini tanımlar. Bazı insanlar ideolojilerini değiştirmeye direnirler, çünkü bunun zihinsel bir maliyeti vardır ve kendilerini tehdit altında hissederler. Bazı insanlar ise ideolojilerini başkalarına dayatmaya çalışırlar, çünkü bunun kendi çıkarlarına veya inançlarına hizmet ettiğini düşünürler.

İdeoloji savunuculuğu yapmak her zaman kötü bir şey değildir. İdeolojiler insanların ortak değerler, hedefler ve normlar etrafında birleşmesine ve toplumsal değişime katkıda bulunmasına yardımcı olabilir. Ancak ideoloji savunuculuğu yaparken dikkatli olmak gerekir. İdeolojiler insanların gerçekliği algılamasını ve yorumlamasını etkileyebilir ve bazen yanlış veya çarpık bilinçlere yol açabilir. Ayrıca ideolojiler insanları kutuplaştırabilir, çatışmalara neden olabilir ve diğer görüşlere saygılı olmayabilir.

Bu bağlamda, bir insanın neden delicesine ideoloji savunuculuğu yaptığını anlamak için onun psikolojik, sosyal ve tarihsel arka planını bilmek gerekir. Aynı zamanda onunla empati kurmaya ve farklı bakış açılarına açık olmaya çalışmak da önemlidir. Bu şekilde ideoloji savunuculuğu yapmak daha sağlıklı ve yapıcı bir iletişim kurmaya yardımcı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Bazı Insanlar Neden Delicesine Ideoloji Savunuculuğu Yaparlar? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Neo_Skola. İdeolojiler | Prof. Dr. Hakan Yılmaz. (27 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Neo_Skola | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close