Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Murat 1480
Murat 1480
1,552 UP
Üye
1

Bazı hayvanlar Allah diyebiliyor mu?

Bir videoda aslanlar allah diyor bu oldukça normal mi? Bunun bilimsel bir açıklaması var mı? Bu bir kandırmaca mı?
214 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ilgaz Çakar
Ilgaz Çakar
4,875 UP
Meraklı bir okuyucu

Merhaba,

Öncelikle konunun uzmanı olmadığımı belirteyim. Doğada hiçbir canlı insan kadar karmaşık bir sesli iletişim yöntemi kullanmıyor bildiğim kadarıyla. Yunus ve balinalar bir takım sesler çıkararak anlaşabiliyorlar ancak bunun bizim dilimiz kadar karmaşık ve gelişmiş olduğunu sanmıyorum.

İnsan gibi konuşabilen canlılar olan kuşlara, örneğin papağanlara, bakarsak, onlar da aslında bizim gibi konuşmuyorlar. Sadece duydukları sesi hatırlayıp taklit ediyorlar. Bu tür kuşlar ne kadar fazla ve orijinal sesi taklit edebilirse çiftleşme şansı o kadar arttığı için bu tip bir özellik geliştirmişlerdir. Ama bir kuş "seni seviyorum" derse, bu sevgi duygusundan değil tamamen taklit etme amacından kaynaklanıyordur.

Tüm Reklamları Kapat

Aslanlara gelirsek, dediğim gibi konunun uzmanı değilim, onlar da bildiğimiz anlamda konuşmuyorlar. Hiç insanlar gibi kelimeler kullanarak iletişim kurduklarını gördünüz mü? Sanmıyorum. Ya fiziksel sebeplerden (ağız yapısının konuşmaya elverişli olmaması) ya da fizyolojik sebeplerden (beyinlerinde konuşmayla ilgili bir bölümün hiç olmamasından veya yeterince gelişmemiş olmasından) dolayı aslanlar insan gibi konuşma yetisinden yoksunlardır. İnsanlarla iç içe de yaşamıyorlar ki belki kuşlar gibi ses taklit ediyorlar diyelim. Geriye tek seçenek olarak o spesifik hayvanın çıkardığı sesin tesadüfi olarak bizim dilimizdeki Allah kelimesine benziyor olması. Mesela benim kedimin çıkardığı bazı sesler de anne kelimesine benziyor. Ama bunu bana bakarak söylüyor. Bir türlü baba veya abi dedirtemedim kerataya :)

İnsanların bu olayı çarpıtıp çarpıtmadığı, belli bir görüşü ön plana çıkarmak için kullanıp kullanmadığı bu platformda tartışmaya açık bir konu mu emin olmadığım için hiç girmeyeceğim. Tek söyleyebileceğim şey o aslanın bilinçli bir şekilde Allah demediği, sadece çıkardığı sesin o kelimeye fazlasıyla benzediğidir.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close