Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Bazı araştırma sonuçları çoğu bireyde beynin 25 yaşına gelene kadar tam olgunlaşmadığını göstermiş. Durum buyken neden reşit olma yaşı 18?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilimsel bulguların yaşama entegre edilmesi uzun zamanlar almakta. Sosyal yaşam, kaynaklara hızlı ulaşım gibi yaşamı kolaylaştıracak faktörler merkezinde dizayn edilmekte. Bizim fabrika ayarlarımıza uygun, yaşamımızı destekleyecek, yeni bilimsel argümanlara göre dizayn edilmemekte henüz.

Evet serebral korteks yeterli kalınlığa ancak 25 yaşında ulaşmakta genel olarak bulgulara göre. Otokontrol, analitik değerlendirme gibi kişiyi -yetişkin- olarak kabul edebileceğimiz vasıfları kazanma bu yaşta gerçekleşmekte gibi görünmekte.

Ancak bu bilgi, bizim sosyal yaşamdaki -yetişkin- tanımımız için o kadar yeni bir bilgi ki, neden yetişkinlik yaşı 25 değil diye sormamız oldukça yargılayıcı bir yaklaşım olacaktır. Sadece yetişkinlik yaşı değil, güncel literatüre ait bilinir olup, sosyal yaşamda hatalı olan o kadar çok faktör var ki, hepsini ortaya koysak sinirlerimizi bozulur.

Kültür - gelenek - sosyal yaşam, kendi dinamiklerini daha çok siyaset, ekonomi gibi modern yaşamı kurgulayan faktörlerden alır. Bilim, felsefe, sanat gibi disiplinlerin etkisi geri planda kalmakta gelişim seviyesine bağlı olarak.

Fütüristik gelebilir, ancak yakın gelecekte açık alanda sigara içmek (başka insanlara açıktan zarar vermek) asla kabul edilebilir olmayacak, doğaya zarar veren kimyasalların sadece ucuz diye temizlik, kozmetik gibi doğrudan insanla münasebeti olan alanlarda kullanımı söz konusu olmayacak, rafine şeker-beyaz un gibi zehirlerin maliyetinden dolayı zararlarını meşru görmek-ticaretini yapmak mümkün olmayacak. Gün içinde bireylerin meditasyon - namaz gibi aktiviteleri tartışılmaz birer hak olacak. (gün içinde minimum 1 saat parasempatik sisteme geçmek zorunluluğu)

Güncel bilimin elde ettiği argümanların fabrika ayarlarımızı ortaya çıkarmasıyla elde edilen sonuçlar yeni bir yaşam tarzı dizayn edebilecek mi sizce ?

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şeyin ya gerçekleşmesini izlersiniz ya da o şeyin bir parçası olursunuz.”
Elon Musk