Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Bazen yağmur yağmasını istemediğimizde yağmur yağar veya bir yakınımızı düşündüğümüzde bir kaç dakika sonra bizi arar. Bunların açıklaması nedir?

Bu gibi olaylar kuantum dolanıklılıkla, birleşik alan teorisiyle veya enerjinin etkileşimi gibi şeylerle açıklanabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu durum bilim insanlarınca, algıda seçicilik üzerinden açıklanıyor. Nasıl.

Birini düşündüğümüzde onunla karşılaşıyor ya da o bizi arıyor olduğu durumlar tek tüktür. Nadir rastlanır. Ancak, bizim birini düşündüğümüz, bir şeyi istediğimiz ama o kişinin bizimle irtibata geçmediği ya da karşılaşmadığımız, ya da istediğimiz şeyin olmadığı durumlar o kadar çoktur ki, sıradanlaşmıştır ve özel değildir. Duygudurum değişmez. İşte arada derede tek tük olan bu durumlar yüksek dopamin salınımına neden olur, seviniriz ve duygudurum ani değiştiği ve yükseldiği için de unutamayız. Yani objektif kalamayız bu durumlara. Yaşamın yüzde 95ine değil, yüzde 5ine inanmak isteriz, onu kabul etmek isteriz çünkü hoşumuza gider.

Diğer yandan, bir kişiyi düşündüğümüzde onun ile ilgili bir durumun gerçekleşmesi oldukça mümkün.

1- Beyin ve kalbin elektromanyetik alanları yoluyla başka bir kişi bilinçdışı yoluyla uyarılabilir. Mutlak olur değil. Olabilir.

2- Ortak bilinç yoluyla.

Bunlar tamamen teorik olasılıklar. Bu yollarla mutlak surette başka birine ulaşırız asla ve asla değil.

Ancak doğa olayları gibi fenomenlerin bizim isteğimizle olmasına inanmak, gerçekçi olmaz. Çünkü o kadar fazla değişkene bağlı ki, 5 günün üzerinde hava tahmini inanılmaz düşer.

Beyin, duygudurumun hızlı değiştiği durumları özel olarak kodladığı için unutamıyoruz. Olumlu ya da olumsuz. Ancak bu durumlar yaşamın oldukça küçük bir kısmını kapsıyor. Ne oluyorsa arada kalan nötr alanda oluyor ve kaçırıyoruz galiba.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kesin bir şekilde inanmak için, şüphe ile başlamamız gerekir.”
Stanislaw Leszczynski
Geri Bildirim Gönder