Sorulara Dön
1
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Bazal ganglion nedir ve okb de bir etkisi var mıdır? Eğer varsa bu fmrı taramalarında ortaya çıkar mı?

1
1,308 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

  Bazal Gangliya ya da Bazal Gangliyon (Basal Ganglia), anamniyot-amniyot geçişinde en gelişmiş yapısına ulaşmış olan; duyu temelli öğrenme, alışkanlık kazanma, eylemleri planlama, karar verme gibi pek çok işlevi gerçekleştiren ve özellikle belirli bir durumda mümkün olan en iyi tepkiyi belirleyen beyin devrelerinin aktivitesini hassas ayarlamak ve hareketle ilgili işlemlerde uzmanlaşmış olan ön beyinin altında, orta beyinin üstünde bulunan çekirdekler (nöron kümeleri) topluluğudur.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk'ta Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme'de (fMRI) en aktif olan beyin bölgeleri orbitofrontal korteks (OFC), anterior singulat korteks (ACC) ve Bazal Gangliya'daki dorsal striatumun bir bölümü olan kaudat nükleus (Caudate nucleus)'tur. Diğer aktivite gösteren bölümler: sağ anterior prefrontal korteks, sol dorsolateral prefrontal korteks, sol precuneus, sağ premotor korteks, superior temporal girus, globus pallidus, sol hippokampüs, sağ insula, talamus, sağ posterior singulat korteks ve sağ superior parietal lob.

  OKB'de bazal gangliya'da bulunan ventral striatum'daki nükleus accumbens'deki dopamin reseptörlerinin sayısı azalır ve amigdala aktivitesi artar. Eylem seçiminde önemli etkiye sahip olan ventral striatum; Amigdala, Ventral tegmental alan, subiculum, entorinal korteks ve duyusal bölümlerden girdiler alan medial OFC tarafından uyarılır. OFC, belli davranışlara anormal değerler atayarak, ventral striatumdaki eylem seçimini düzenleyerek kompulsif (zorlayıcı) davranışa yol açabilir. Talamo-kortikal glutamaterjik yolun aktivitesindeki azalmaya cevap olarak striato-palidal GABAerjik yolun aşırı aktivetesine sebep olabilir. Bu da kortikal seviede bilgi işlemeyi bozabilir.*

  Sonuç olarak Obsesif Kompulsif Bozukluk Kortiko-Bazal gangliya-talamo-kortikal döngü'de (Cortico-Basal Ganglia-Thalamo-Cortical Loop) aşırı aktivite görülen bir zihinsel bozukluktur, "Bazal ganglyon" ile kesinlikle ilgisi vardır ve beyinde obsesif kompulsif bozuklukta aktivite gösteren bir beyin bölgesi olduğu için doğal olarak fMRI taramalarnda görülür.

https://www.researchgate.net/publication/11317149_The_caudate_nucleus_in_obsessive-compulsive_disorder_Reduced_metabolism_following_treatment_with_paroxetine_A_PET_study

*https://www.researchgate.net/publication/5900853_Neuronal_Correlates_of_Obsessions_in_the_Caudate_Nucleus

1,196 görüntülenme
6
Teşekkür
Paylaş
6

Kaynaklar

  • Yazar Yok. A Framework For Understanding The Emerging Role Of Corticolimbic-Ventral Striatal Networks In Ocd-Associated Repetitive Behaviors. (28 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Neurobiological Model Of Obsessive&Ndash;Compulsive Disorder. (28 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Biology Of Obsessive&Ndash;Compulsive Disorder. (28 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Basal Ganglia &Ndash; Britannica. (28 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Basal Ganglia - Wikipedia. (28 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın