Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Başkalarına karşı empati kuramayanların hisleri bastırılmış mıdır?

1
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

İçinde yaşadığımız dünyada insanların hayatları birbirinden keskin şekilde farklılık göstermektedir. Farklı yaşamlar, farklı duygular hissetmeye olanak sağlar. Biz o an içerisinde mutlu isek üzgün birisinin durumunu anlamakta zorluk çekebileceğimiz gibi, bu örnek tüm duygular için bir derecede geçerli olabilir.

Empati ise duygudaşlık veya eş duyum, yani başkalarının içinde bulunduğu durumu fark ederek, anlayarak, idrak ederek onun yansıttığı duygudan etkilenerek, ona yaklaşım biçimimiz ve ona kendimizi ifade etme biçimimizdir.

Bir insanın, diğer bir insanın yaşadığı bir olaydan sonra veya genel psikolojik sebeplerden dolayı içinde bulunduğu durumla empati kurabilmesi için öncelikle bahsi geçen insanın bu durumu veya benzerini deneyimlemiş olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, yakınını kaybeden bir çocuğu anlamak ve onunla empati kurarak yardımcı olmak, sevdiği bir yakınını zaman içerisinde kaybetmiş biri tarafından mümkün olabilir.

Burada soruna cevabım şu şekilde olacaktır. Empati kuramayın insanların hislerinin bastırılmasından ziyade, bahsi geçen insanlar, yaşanmışlık eksikliği sebebi ile bunu başarmakta zorlanırlar veya taklit ederler.

Parapsikolojiye giren empatinin tersi olan bazı duygular: "başkasının zararına sevinme, nefret, kıskançlık" ise hayatın kişiye sunduğu seçeneklerden, bahsi geçen kişinin anlayış yerine, "benim başıma geldiyse onun da başına gelmeli" gibi bir takım adalet arayışlarından kaynaklanıyor olabilir.

İnsan psikolojisi geniş bir konu, dolayısıyla senin dediğin gibi duygusu bastırılmış insanların empati kuramamasının mümkün olduğu gibi yukarıda saydığım sebeplerden dolayı da bu tip olaylar vukuu buluyor olabilir.

İyi günler dilerim.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • A. Ciaramicoli - K. Ketcham. (2000). The Power Of Empathy: A Practical Guide To Creating Intimacy, Self-Understanding, And Lasting Love In Your Life. ISBN: 9783423242455. Yayınevi: Plume Publishing. sf: 275.
  • Wikipedia. Empati. (08 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 08 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın