Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Curiosity 01010101
Üye
1

Başkalarına karşı empati kuramayanların hisleri bastırılmış mıdır?

375 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ercüment Karadağ
Acemi araştırmacı

Merhaba,

İçinde yaşadığımız dünyada insanların hayatları birbirinden keskin şekilde farklılık göstermektedir. Farklı yaşamlar, farklı duygular hissetmeye olanak sağlar. Biz o an içerisinde mutlu isek üzgün birisinin durumunu anlamakta zorluk çekebileceğimiz gibi, bu örnek tüm duygular için bir derecede geçerli olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Empati ise duygudaşlık veya eş duyum, yani başkalarının içinde bulunduğu durumu fark ederek, anlayarak, idrak ederek onun yansıttığı duygudan etkilenerek, ona yaklaşım biçimimiz ve ona kendimizi ifade etme biçimimizdir.

Bir insanın, diğer bir insanın yaşadığı bir olaydan sonra veya genel psikolojik sebeplerden dolayı içinde bulunduğu durumla empati kurabilmesi için öncelikle bahsi geçen insanın bu durumu veya benzerini deneyimlemiş olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, yakınını kaybeden bir çocuğu anlamak ve onunla empati kurarak yardımcı olmak, sevdiği bir yakınını zaman içerisinde kaybetmiş biri tarafından mümkün olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Burada soruna cevabım şu şekilde olacaktır. Empati kuramayın insanların hislerinin bastırılmasından ziyade, bahsi geçen insanlar, yaşanmışlık eksikliği sebebi ile bunu başarmakta zorlanırlar veya taklit ederler.

Parapsikolojiye giren empatinin tersi olan bazı duygular: "başkasının zararına sevinme, nefret, kıskançlık" ise hayatın kişiye sunduğu seçeneklerden, bahsi geçen kişinin anlayış yerine, "benim başıma geldiyse onun da başına gelmeli" gibi bir takım adalet arayışlarından kaynaklanıyor olabilir.

İnsan psikolojisi geniş bir konu, dolayısıyla senin dediğin gibi duygusu bastırılmış insanların empati kuramamasının mümkün olduğu gibi yukarıda saydığım sebeplerden dolayı da bu tip olaylar vukuu buluyor olabilir.

İyi günler dilerim.

Kaynaklar

 1. A. Ciaramicoli - K. Ketcham. (2000). The Power Of Empathy: A Practical Guide To Creating Intimacy, Self-Understanding, And Lasting Love In Your Life. ISBN: 9783423242455. Yayınevi: Plume Publishing. sf: 275.
 2. Wikipedia. Empati. (8 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close