Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Yahya Aykanat
Üye
2

Başka galaksilere yolculuk mümkün mü?

Işık hızına geçen kişi için zaman durur, bundan dolayı 100-200 yıllık mesafelerde hiç yaşlanmadan yolculuk mümkün müdür.
342 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Kıvanç Açıkel
Bilimsever

Işık hızında gidebilirsek hiç yaşlanmadan bunu yapmak mümkün. Ama mesela 200 ışık yılı uzaktaki bir yere giderseniz diğerleri için 200 yıl geçmiş olacak. Dünya'ya dönmek isterseniz diğerleri için bir 200 yıl daha geçecek. Yani geri geldiğinizde Dünya pek bildiğiniz gibi olmayabilir. Ayrıca başka galaksilere gitmek için gitmeniz gereken mesafe 100-200 ışık yılından daha fazla. Bize en yakın gökada olan Büyük Köpek Cüce Gökadası bizden 27000 ışık yılı uzaklıktadır.[1] Bu da dönmek isterseniz 54000 yıl eder. Tüm bunları ışık hızında gidilebileceğini varsayarak yazıyorum. Ama kütleli şeylerin ışık hızına çıkması mümkün değildir. [2]Solucan deliği yöntemi için de negatif kütleli beyaz deliklere ihtiyacımız var. Negatif kütleli gibi davranan bir sıvı üretildi[3] ama evrende beyaz deliklerin olduğundan emin değiliz.[4] Ayrıca hiç yaşlanmamak için yolculuğa başlarken hemen ışık hızına çıkmak gerekir yoksa ışık hızına ulaşana kadar daha yavaş da olsa yaşlanmaya devam edersiniz.

Kaynaklar

 1. S. Duygulu. Samanyolu'nun En Yakın Uydusu: Büyük Köpek Cüce Galaksisi • Kozmik Anafor. (27 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
 2. Dr. Mahir E. Ocak. Işık Hızı Neden Aşılamaz?. (25 Aralık 2014). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2022. Alındığı Yer: TÜBİTAK Bilim Genç | Arşiv Bağlantısı
 3. E. Gürses. Negatif Kütle Sahibi Gibi Davranan Akışkan! • Kozmik Anafor. (1 Mart 2019). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
 4. B. Alptekin. Negatif Enerji Ve Negatif Kütleli Madde Nedir? • Kozmik Anafor. (25 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Toyota Supra Gt-R R34 1994 Model Mk4
Marvel'ın tüm filmlerini izledim ;)

Işık hızında gitmemiz için sonsuz enerjiye ihtiyacımız var, Işık hızına yakın bile gitsek bu yolculuk yüzyıllar sürer. yani %0 değil de, %0,09 gibi bir ihtimal. Işık hızında gidebilseydik bile zaman duracağı için sanki hiç hareket etmiyormuşuz gibi hissederiz. Bu da epey bir sıkıcı olur. En iyisi uydu vs. göndermek :)

Kaynaklar

 1. https://www.facebook.com/kozand. Neden Işıktan Hızlı Gidemeyiz? » Kozan Demircan. (14 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close