Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Basınçları nasıl eşit oluyor?

Elimizde bir cisim olsun. Eğer onu yüzeye dik olacak biçimde 2 parçaya bölersek, basınçları değişmez. Bu doğru bir yargı ancak basınçların neden eşit olduğunu anlayamıyorum. Tabanı biri diğerinden daha küçük olan 2 parçadan söz ediyoruz. Nasıl basınçları eşit oluyor, ispatını istiyorum.

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Merhabalar. Katı cisimlerin basıncı, kuvvet/yüzey alanı formülüyle bulunur.

Verdiğiniz örnekte de görebileceğiniz üzere kütlesi daha fazla olan cismin yüzey alanı da daha büyüktür. Dolayısıyla br2 ye düşen basınç oranı değişmez. Verdiğiniz örnek üzerinden bu durumu açıklamaya çalışayım. Cismin kütlesi 80 gram olsun ve tüm cismin yüzey alanı da 20 cm2 olsun. Yani tüm cismin bulunduğu düzleme uyguladığı basınç 4 gr/cm2 olacaktır. Cismi 1/4 oranında böldüğümüzü düşünürsek: küçük cismin kütlesi 16 gram, yüzey alanı ise 4 cm2; büyük cismin kütlesi 64 gram, yüzey alanı ise 16 cm2 olacaktır.

Küçük cismin basıncı:

16/4= 4 gr/cm2 olacaktır.

Büyük cismin basıncı:

64/16= 4 gr/cm2 olacaktır.

Gördüğünüz üzere cismin basıncı değişmemiştir.

Umarım anlatabilmişimdir. İyi günler dilerim

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. www.fizikbilimi.gen.tr Katı cisimlerin basıncı

Merhabalar

Tabanı ile beraber kütlesi de azaldığından dolayı basınçları eşit oluyor. Tek değişen tabanı değil aynı zamanda kütlesi.

Buradan sonrasını okumanıza gerek yok, cevap verebilmek için yazıyorum. Belirli bir kelime sayısını geçmemizi istiyor.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Basınç hakkında bilgi Buradan basıncın sadece yüzey alanı değil kütleyle de alakalı olduğunu anlatıyor.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Üstün bir bilim, alçak bir ahlakla bir arada olamaz. Bu karışım dengesiz ve kendi kendini yok edicidir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder