Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Balinaların arka bacakları ile ilgili makalede arka bacakların bir süre sonra muhtemelen yok olacağı yazıyor bunun sebebi nedir?

Sanırım evrimi kafamda sağlam temellerde oturtamamışım, yardımcı olur musunuz.

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bunun nedeni kullanılmayan organ, uzuvların zaman içerisinde körelmesi ve hatta bir süre sonra yok olmasıdır. Bunun nedeni ise kullanılmayan yani evrimsel açıdan bakarsak avantaj sağlamayan organlar için sürekli enerji ve kaynak harcanmasıdır. Bunun sonucu olarak zamanla o organ körelir ve sonunda yok olur.

Buna kendi vücudumuzda bile pek çok örnek vardır. Mesela atalarımızın kulaklarını ses kaynağını bulabilmek için oynatabildiği bilinen bir gerçek bu nedenle modern insanın kulaklarının çevresinde körelmiş olan kaslar bulunur ve hatta bazı insanlar o kaslar sayesinde kulaklarını sınırlı da olsa oynatabilir.

Veya aynı şekilde geçenlerde içerisi zifiri karanlık olan bir mağarada çok uzun süre izole olarak yaşayan canlıların göz yapısını kaybettiği görüldü. Bunun nedeni de aynı şekilde kullanılmayan ve avantaj sağlamayan bir organın avantaj sağlamasa bile kaynak ve enerji kullanmasıdır. Bu durumda göz sahibi olmamak göz sahibi olmaya karşı avantajlı hale gelir ve popülasyonlar gözlerini kaybedecek şekilde evrimleşir.

2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Gözlerini Kaybeden Mağara Balıkları. (01 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 01 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Öncelikle evrim düşüncesine yeni bir bakış açısı katarak size açıklayayım. Düşündüğümüz evrim bir canlının aktif olarak evrimleşmesi olduğu için bu durumları kafamızda çok kurgulayamıyoruz.

Şöyle düşünelim, bir sürüngen türü var ve kalıtsal bir mutasyon sonucu bu sürüngen türünün solungaçları ortaya çıktı. Yani elimizde hem solungaçlı hemde solungaçsız ama temelde aynı tür olan 2 tip sürüngen var. Ardından dünyayı su bastı ve solungacı olmayan sürüngen türü ölürken solungacı olan sürüngen zamanında yaşadığı bu talihsiz(!) mutasyon sonucu su içinde solunum yapabildi ve hayatta kalmaya devam etti. Böylelikle bu sürüngen türünün devamı solungaçlı olarak devam etti. İşte buna evrim diyoruz. Temelde solungaç zamanla ortaya çıkmıyor, o solungaca sahip ama aynı tür olan canlı sayısı diğerlerine göre daha fazla arttığı için tür, bu mutasyona sahip canlı üzerinden devam ediyor.

Kısacası balinalar makalede söylendiği gibi bacaklara sahipti ancak mutasyon sonucu bir kısmı bacaklarını kaybetti ve türün bu tip canlı üzerinden devam etmesine yol açacak bir olay yaşandı. Bu olayların denk gelme ihtimali çok düşük olduğu için zaten evrim milyonlarca yıl sürüyor. Belkide ileride bu kemiğe sahip olmayan balina türleri mutasyon sonucu doğacak ve kemiksiz halleriyle daha iyi yüzüp daha uzun hayat sürebildikleri için binlerce yıl içinde eski evrimden kalma bacak kemiğine sahip balinalarda yok olacak ki bizde gene binlerce yıl sonra bu olaya, evrim sonucunda balinaların arka bacakları yok oldu diyeceğiz, oysa yok olan bacak değil bu gen dizilimine sahip olan balina türü. Umarım açıklayabilmişimdir. Makinadan Selamlar:)

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et