Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Ayna mı doğrudur fotoğraf mı?

Aynada yazılar ters çıkıyor ama çoğu kişi benim aynadaki gibi olduğumu söylüyor. İnternetten araştırma yaptığımda ise selfielerin ve arka kameranın doğru olduğunu söylüyor. Hangisi doğrudur? Ayna doğruysa yazılar neden ters?

4
42,943 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Aynadan elde edilen görüntü simetrik iken, ana (arkadaki) kamera başka bir perspektiften doğru görüntüyü verecektir.

Selfie kamerası ise tamamen yazılıma bağlıdır.

İnsan kendini dışarıdan ziyade aynadan görmeye alışık olduğu için selfie kameraları da simetrik çıkış verecek şekilde kodlanmıştır.

Mesela aynada sol kulağınıza bakarsanız sola doğru bakmış olursunuz. Ancak o kulak karşınızdaki birisine göre sağ tarafınızda kalan kulaktır. (senin sağın benim solum) Selfie kamerası da size karşıdan bakan biri gibidir. Doğru görüntüyü alacak perspektiftedir. Ancak çoğu telefon kolaylık için fotoğrafı ters çevirir (dikey eksende simetrisi alınmış)

Çünkü aynalanmamış/düz görüntümüz yabancı gelir. Kamera ile ters taraflara bakmanıza rağmen, aynalanmış selfie görüntüsünde yönleriniz ile aynı olacaktır. Böylece kendimizi daha rahat ayarlayıp poz verebiliriz.

"Doğru" görüntü yazıların düz okunduğu görüntüdür. Dışarıdan o görüntüde görünürsünüz. Ayna yalan söyler.

36,175 görüntülenme
5
Paylaş
5

Selfieler ön kamerayla yapılır ve ön kamera genelde aynalıdır. Yani aynadaki görüntünüz gibi çeker. Elbette ki hemen hemen tüm akıllı telefonlarda bu aynalamayı değiştirme imkanınız bulunur. Yani arka kameradan çekiyormuş gibi ön kameradan selfie çekebilirsiniz. Doğru olan görüntü ayna olmayan görüntüdür. İnsanlar size baktıkları zaman aynada göründüğünüz gibi görmezler. Öyle olduğunu söyleyenler yanılmışlar. Zaten sorunuzun içinde cevabını da vermişsiniz. Aynadan yansıyan görüntü dışarıda görülen görüntü olsaydı yazılar da doğru görünürdü aynada.

33,230 görüntülenme
3
Paylaş
3

Ben bu olayı bir tık ilerleyip sormak istiyorum. Bu olayı bildiğim için ayna modunu ön kamera içinde kapatıyorum. Senin sağın benim solum mantığı her şey tam dışarıda başkasının açısından görünüyor.gel gelelim merak ettiğim konu şu arka kamera ile ön kamera yine farklı. Telefonu alttan felan da tutmuyorum, örneğin selfie çekerken telefonu çene hizanızdan aşağıda tutarsan daha farklı oluyor. Ben göz hizamdan ayna modu kapalıyken hem ön hem arka kameradan fotoğraf çekiyorum. Arka kamera yine farklı. İkisinde de ayna modu kapalı. Selfie kamerasında da kapalı ama daha normal çıkıyor arka kamerada yüzüm çenem vs ön kameraya göre daha böyle asimetrik.

Selfie kamerasında ayna modu kapalıyken de arka kameradan farklı olma olayı nedir?

Daha çirkin olduğum için kesinlikle arka kamera zaten daha doğrudur xd

15,209 görüntülenme
1
Paylaş
1

merhabaaa sorunun üstünden 1 yıl geçmiş ama yine de cevaplamak istiyorum. Öncelikle bu konuyla aşşırı kafayı bozmuştum o yüzden söylediklerimin doğruluğuna hiç tereddüt etmeden inanabilirsin. Bende de aynı sorun vardı aynada farklı, arka kamerada farklı çıkıyordum. Ancak birkaç şey deneye deneye aslında arka kameradakiyle aynadakinin aynı olduğunu gördüm. Çok ufak farklılıklar var ama zamanla artık ona alışıyorsun ve farklılık kalmıyor hatta arka kamerada ön kameradan daha güzel olduğunu görüyorsun. Denemek istersen eğer arka kamera videoyu flaşlı bir şekilde açıp sabit bir yere koy ve telefondan birkaç adım uzaklaş. Videoyu kaydettikten sonra göreceğin yüz senin gerçek yüzün ve aynadaki yüzünle de aynı olduğunu fark edeceksin. Bunun sebebi, durağan varlıklar değiliz yani fotoğraflar aslında gerçek değil videolar gerçek, flaşlı olmasının sebebiyse insan gözü gibi olamasa da bizi daha canlı gösterir. Bu kadardı umarım okuyup içini rahatlatırsın.

3,076 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et