Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kaan .
Üye
1

Ay'ın Dünya etrafında dolanması sadece uzay zaman bükülmesinden dolayı mı oluyor yoksa aralarında bir manyetik kuvvet de var mı? Varsa nasıl oluşuyor?

329 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Halit Emre Gürkan
Öğrenci

Yukardaki arkadaşın cevabı kısmen doğru olsa da yapay zeka tarafından üretilmiş bir cevap olduğu için pek anlaşılır değil.

Öncelikle kütle çekimi etkisi Einstein tarafından kuvvet değil uzay-zaman dokusunun eğriliği olarak açıklanır. Kütle çekiminin varlığını ve etkilerini açıklamak için kabul gören kuram Genel Görelilik Kuramı’dır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Evet, Ay’ın Dünya çevresindeki hareketi kütle çekimi etkisiyle açıklanır ama kütle çekimi etkisi iki nesnenin birbirine uyguladığı çekim kuvveti değil. Geleneksel fizikte bir kuvvet olarak düşünülse de Genel Görelilik’le beraber bu konuya farklı bir bakış açısından bakmaya başladık.

Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesini açıklamak için manyetik kuvvet gereksiz; manyetik kuvvet, burada önemli bir etken değil.

(Konudan bağımsız, yapay zeka tarafından üretilen cevapları gözü kapalı kabul etmek doğru değil. Benden önceki cevap zaten yeterince açıklayıcı ama yanlış yönlendirebileceğinden kayıtsız kalamadım.)

Kaynaklar

  1. N. T. Tillman, et al. What Is The Theory Of General Relativity?. (5 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yunus Emre Gürbüz
fizik meraklısıyım

Ay'ın Dünya etrafında dolanmasının temel nedeni kütleçekimi etkisidir. Kütleçekimi, iki nesne arasındaki çekim kuvveti olarak tanımlanır ve bu kuvvet, nesnelerin kütlesine ve aralarındaki uzaklığa bağlıdır. Dünya'nın büyük kütlesi, Ay'ın Dünya çevresinde dönmesine neden olan bu çekim kuvvetini oluşturur.

Ay'ın hareketi, genel görelilik teorisine dayalı olarak uzay ve zamanın bükülmesi sonucu açıklanır. Büyük bir kütle (örneğin Dünya), uzay-zaman dokusunu çarpıtarak etki eder. Bu, çevresindeki nesnelerin yörüngelerini etkiler. Ay, Dünya'nın bu uzay-zaman eğriliğine uyar ve yörüngesini bu eğriliğe uygun bir şekilde korur. Bu, Ay'ın Dünya etrafında dönmesini sağlayan temel fiziksel mekanizmadır.

Tüm Reklamları Kapat

Manyetik etkileşimler ise nesnelerin içindeki yüklerin hareketinden kaynaklanır. Manyetik alanlar, elektrik yüklerinin hareketi sonucu meydana gelir. Ancak, Ay'ın manyetik alanı oldukça zayıf ve Dünya'nın manyetik alanıyla kıyaslandığında önemsizdir. Dolayısıyla, Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesini manyetik kuvvetlerle açıklamak bilimsel olarak anlamlı değildir.

Sonuç olarak, Ay'ın Dünya etrafındaki hareketi temel olarak genel görelilik teorisine dayalı kütleçekimi etkisiyle açıklanır. Manyetik etkileşimler, bu yörüngesel hareketin nedeni olarak gösterilmez çünkü Ay'ın manyetik etkileşimleri, kütleçekimi kuvvetine kıyasla çok daha zayıftır ve yörüngesel hareketi açıklamak için gereken enerjiyi sağlayamaz.[1]

Kaynaklar

  1. R. Heath. (2019). Güneş, Ay Ve Dünya. ISBN: 9786052191972. Yayınevi: A7 Kitap.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close