Puan Ver
1
Puan Ver

Atom neden bu kadar zor parçalanır?

Bu kadar küçük bir maddenin bu kadar zor parçalanmasının nedeni nedir?

3
Büşra Bektaş 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Bunun sebebi Güçlü Nükleer Kuvvettir.

Modern fizikte, evrende 4 temel kuvvet olduğunu biliyoruz. 

  1.  Elektromanyetik Kuvvet
  2.  Güçlü Nükleer Kuvvet
  3.  Zayıf Nükleer Kuvvet 
  4.  Kütleçekim Kuvveti

Nötron ve Protonlar atomun çekirdeğinde bir arada bulunur. Aynı yükte oldukları için birbirlerini itmesi gereken Protonları birbirlerine çok yakın (yaklaşık 1 femtometre) tutan kuvvet Güçlü Nükleer Kuvvettir. Elektromanyetik Kuvvet çok güçlü olmasına rağmen, Güçlü Nükleer Kuvvet parçacıkları bir arada tutar ama etki mesafesi çok küçüktür. Parçacıklar birbirlerinden 1 femtometreden fazla uzaklaşırsa, etkisini yitirir ama bu kuvvet o kadar güçlüdür ki, parçacıkları birbirinden ancak nükleer fisyon ile birbirinden ayırabilirsiniz ve ortaya muazzam bir enerji açığa çıkar. 

Nükleer fisyon için, atom çekirdeği nötron bombardımanına tutulur. Nötronlar atom çekirdeği tarafından tutulur ve sayısına ulaşınca, çekirdek kararsız hale gelir ve durumunu koruyamayarak bölünür ve kararlı iki farklı atom meydana getirir. Bunun sonucunda da büyük bir enerji açığa çıkar. 

Favorilerime Ekle
2
Atomun parçalanması aslında atomun küçüklüğünden değil, proton ve nötron sayılarının oranları dolayısıyla kararlı olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin bir uranyum atomunu parçalamak için nötronlar atomun çekirdeğine fırlatılır. Nötron bombardımanı, nötron ışımasıyla yapılır. Bu sayede uranyum atomu kararsız hale gelir. Tekrar kararlı hale gelebilmek için de parçalanır. Bu esnada da nükleer enerji açığa çıkar.
Favorilerime Ekle
1
Puan Ver
0
Puan Ver

bıçakla ekmek keserken bıçağın sivri tarafı ekmeğe göre daha ince

bir hayvan dişiyle bir şey parçalarken dişinin sivri ucu sayesinde bunu kolaylıkla yapıyor

maddeler de atomdan oluştuğu için hiçbir şey ona sivri gelmiyor. Üstelik hepsinin en dış katmanında elektronlar olduğu için parçalama aşamasında karşıdan geleni atomun içine almamış oluyor yani eksi eksiyi iter. Legoları birleştirerek yaptığımız bir çekiç ile 1 parça legoya vurursak muhtemelen çekici dağıtırız çünkü atomları birbirine bağlı tutan şey atomu bir arada tutan kadim bağların yanında devede kulak :)

Nötron + veya - olmadığından hiçbir itme-çekme yapmadığı için parçalama işleminde içeri gönderilip kullanılıyor.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. belgeseller ve bilim dergileri belgesel, internet ve dergilerden edindiğim bilgiler.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer keman, müzik enstrümanlarının en kusursuzu ise; Antik Yunan, insan düşüncesinin kemanıdır.”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder