Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Atom neden bu kadar zor parçalanır?

Bu kadar küçük bir maddenin bu kadar zor parçalanmasının nedeni nedir?

3
1,317 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bunun sebebi Güçlü Nükleer Kuvvettir.

Modern fizikte, evrende 4 temel kuvvet olduğunu biliyoruz. 

  1.  Elektromanyetik Kuvvet
  2.  Güçlü Nükleer Kuvvet
  3.  Zayıf Nükleer Kuvvet 
  4.  Kütleçekim Kuvveti

Nötron ve Protonlar atomun çekirdeğinde bir arada bulunur. Aynı yükte oldukları için birbirlerini itmesi gereken Protonları birbirlerine çok yakın (yaklaşık 1 femtometre) tutan kuvvet Güçlü Nükleer Kuvvettir. Elektromanyetik Kuvvet çok güçlü olmasına rağmen, Güçlü Nükleer Kuvvet parçacıkları bir arada tutar ama etki mesafesi çok küçüktür. Parçacıklar birbirlerinden 1 femtometreden fazla uzaklaşırsa, etkisini yitirir ama bu kuvvet o kadar güçlüdür ki, parçacıkları birbirinden ancak nükleer fisyon ile birbirinden ayırabilirsiniz ve ortaya muazzam bir enerji açığa çıkar. 

Nükleer fisyon için, atom çekirdeği nötron bombardımanına tutulur. Nötronlar atom çekirdeği tarafından tutulur ve sayısına ulaşınca, çekirdek kararsız hale gelir ve durumunu koruyamayarak bölünür ve kararlı iki farklı atom meydana getirir. Bunun sonucunda da büyük bir enerji açığa çıkar. 

1,108 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Atomun parçalanması aslında atomun küçüklüğünden değil, proton ve nötron sayılarının oranları dolayısıyla kararlı olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin bir uranyum atomunu parçalamak için nötronlar atomun çekirdeğine fırlatılır. Nötron bombardımanı, nötron ışımasıyla yapılır. Bu sayede uranyum atomu kararsız hale gelir. Tekrar kararlı hale gelebilmek için de parçalanır. Bu esnada da nükleer enerji açığa çıkar.
768 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

bıçakla ekmek keserken bıçağın sivri tarafı ekmeğe göre daha ince

bir hayvan dişiyle bir şey parçalarken dişinin sivri ucu sayesinde bunu kolaylıkla yapıyor

maddeler de atomdan oluştuğu için hiçbir şey ona sivri gelmiyor. Üstelik hepsinin en dış katmanında elektronlar olduğu için parçalama aşamasında karşıdan geleni atomun içine almamış oluyor yani eksi eksiyi iter. Legoları birleştirerek yaptığımız bir çekiç ile 1 parça legoya vurursak muhtemelen çekici dağıtırız çünkü atomları birbirine bağlı tutan şey atomu bir arada tutan kadim bağların yanında devede kulak :)

Nötron + veya - olmadığından hiçbir itme-çekme yapmadığı için parçalama işleminde içeri gönderilip kullanılıyor.

615 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. belgeseller ve bilim dergileri belgesel, internet ve dergilerden edindiğim bilgiler.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer doğru yolda olduğunu biliyorsan, kimse ilerlemene engel olamaz. Ne derlerse desinler...”
Barbara McClintock