Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
ARŞA YÜKSELEN İNSAN
Üye
4

Atom maddeleri oluşturduğu gibi kendisi de madde midir?

Atom maddeleri oluşturuyorsa kendisi de bir madde midir? Hangi halde(sıvı,katı,gaz,plazma) bulunur?
1,204 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Atom, kimyasal elementlerin ve sıradan anlamı ile maddenin en küçük yapı birimidir.[1][2][3] Ancak bu, atomun madde olmadığını göstermez. Kütlesi olan ve evrende yer kaplayan her şey madde olarak adlandırılır.[4][5][6] Atomların kütlesi vardır, evrende bir yer de kaplarlar.[7][8] Dolayısı ile atomları da madde olarak nitelendirebiliriz.

273 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Encyclopedia Britannica. Atom. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
 2. Qualitative Reasoning Group. What Is An Atom?. Alındığı Yer: Northwestern University | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Atom. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 4. University of Hawaii System. Definition Of Matter. Alındığı Yer: University of Hawaii System | Arşiv Bağlantısı
 5. K. Bodach. Matter Takes Up Space. Alındığı Yer: Southwestern University | Arşiv Bağlantısı
 6. Wikipedia. Matter. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 7. Brooklyn College. Atomic Properties. Alındığı Yer: Brooklyn College | Arşiv Bağlantısı
 8. G. A. Rosenthal. Atoms And Isotopes. Alındığı Yer: University of Kentucky | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
dilrbad .
dilrbad .
34K UP
öğrenci

bu soruyu bir örnek vererek açıklayacağım.

bir insanı düşündüğümüzde aklımıza gelen 2 kol 2 bacak gövde gibi şeyler aklımıza geliyor en basit çöp adam çizdiğimizde en basit hali ile böyle oluyor. o zaman bu kol ve bacaklara insan diyebilir miyiz?

Tüm Reklamları Kapat

diyemeyiz. atomlara atom maddelere madde diyoruz. bu onların ismi. mesela ay nedir yıldız mı gezegen mi? ay aydır uydudur. bu daha çok ingilizcede karşımıza çıkıyor çünkü moon yani ay uydu ve ay anlamlarına geliyor. sanki türkçede özel isim gibi - yıldızımıza güneş demek gibi- kullanıyoruz ama bu aslında onun ne olduğu.

burada demek istediğin madde özel olan değil de herşeye madde diyebildiğimiz için sorduğun madde öyle algıladım. ama atomlar atomdur.

204 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
177K UP
Bilim ve felsefe okuru

Evrendeki herşey enerjiden meydana gelmiştir. Atomun da maddenin de özü enerjidir. Doğru düşünce ve algılama biçimi budur. Madde kavramını biz türetiyoruz algı araç ve sınırlarımızla. Evrenin kendisi için madde ve enerji arasında bir fark olduğunu zannetmiyorum ki Einstein ünlü E=m.c2 formülü de özünde bu durumu ifade eder. Madde enerjiden oluşmaktadır. Yani madde bir nevi suyun buz hali gibi belli bir sıcaklık aralığında (tabi maddenin türüne değişen koşullara göre) katı (sert) haldedir. Biz bu şekilde algı araçlarımızın etkileşimi ile ona madde diye isim veririz. Eğer uygun yüksek sıcaklık veya basınç söz konusu olursa maddenin 'katı hali" biter ve radrasyon (enerji) yayarak bozunmaya başlar. Ayrıca hiç bir madde gerçekte bir diğerine dokunamaz. Yani madde içinde paket halindeki enerjiyle etkilesime girmeyiz. Sadece maddenin çok küçük ölçekteki etrafındaki elektromanyetik alan elimizde itme etkisi (hissi) oluşturur ve bunu biz dokunma olarak algılar ve isimlendiririz. Zaten atomun yüzde 99.99 u kadarı da boşluktur. Kısacası madde diye bir şey algımıza göre vardır. Evren için madde ve enerji özünde ayrım yoktur. Enerjinin toplanmış, obeklenmiş, paket halindeki haline biz madde ismini veriyoruz. [1]

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Kütle-Enerji Eşitliği. (7 Mayıs 2016). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close