Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Ateizm mi Teizm mi daha avantajlı?

Teizm’e göre bir daha var olacağız. Bu da bize bir umut sağlıyor. Fakat ateizm/materyalizm bize bunun var olan tek hayat olduğunu söylüyor. O hâlde yaşam anlamsız değil mi? Entropiye karşı gelen süreli kompleks bir oluşum. Her ne kadar toplumsal olarak yükselip yaşamın anlamsızlığını göz ardı etsek de bireysel olarak hayat anlamsız.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Eski muhafazakar, sağlam laik

Aslında "Hangisi daha avantajlı " diye bir inanç olmaz.

Çünkü inanç avantaj sağlamaz. Adı üstünde inanç. İnanır veya kabul etmezsiniz. Bu kadar basit.

Bu Reklamı Kapat

Zaten herhangi bir dine avantajı için inanılıyorsa ki keza inananların çoğu bu yönde, bu inanç size avantaj sağlamaz. Aslında hiçbir dinde siz ona inandığınız için avantajlı olmazsınız. Çünkü bu inancın mantığına terstir.

Her din "kendince" inananlarını "doğru, iyi, düzgün " bir birey ve toplum haline getirmeye çalışır. Ama birey, cennete gitme veya cehennemden kaçma niyeti ile inanırsa bireye bu ödüllere verileceği tartışılacak bir hale gelir. Farklı bir şekilde örneklendirmek gerekirse; sizler öğrenmek için çalışırsınız. Ve bunun karşılığında sınavda başarılı olursunuz. Sınavda başarılı olmak için ders çalışılmaz. Bu şekilde başarınız sadece sınavlardan ibaret kalır ki bu da başarı değildir.

Bu Reklamı Kapat

Yani insanlar doğru ve ahlaklı bireyler olduğu için cennet veya ödül ile mükafatlandırılırlar. Ancak birçok inançta tanrı zaten niyetimizi bilendir. Haliyle onu kandıramayız. Yani namazı tanrı için değil cennet için yani kendimiz için kılarsak yapılan hiçbir ibadetin karşılığı olmayacaktır. Çünkü siz tanrıya değil kendinize tapıyorsunuzdur.

Hal bundan ibaretken, şu din daha avantajlı bu inanç daha karlı demek bir mantık hatası üretir.

Ateistler de bir karşılık beklemiyorlar. Onlara göre ahlaklı olmak için dine ihtiyaç yok. Onlar tanrı veya cehennem veya ceza korkusundan değil kendileri istemediği için yanlış davranışları yapmıyorlar. Onlara göre bu irade ve niyet meselesi. O yüzden yaşam onlara göre saçma değil. Yaşadıkları bu hayatın da tadını çıkarma niyetindeler.

Onlara göre kaale alıncak tek şey bilim. Gerisi teferrüat. Haliyle yaşamın bilimsel olarak tek bir amacı var. Üremek. Ve bu sayede bilglerini genler vasıtası ile sonraki nesillere aktarmak. Hal böyle olunca yaşamın keyfini sürmekle meşguller.

Benim yetkim ve etkim insanlara "dinden çıkarsın" veya "şirk koşuyorsun" demeye yetmez. Ancak çıkar ve menfaat için inanç insanların "inanç" sistemine tersttir.

Hal böyle olunca bu sorularda bazı mantık hataları bulunmaktadır.

117 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

İnanç konusunda avantaj yaklaşımı şu şekilde bir aritmetikle olabilir.

Birisi size diyor ki şu köşeyi dönünce büyük bir tehlike sizi bekliyor.

Bu Reklamı Kapat

Siz bu kişiye inanmıyorsunuz. Ama yine de olabilir mi diye ihtimal veriyorsunuz. Sonunda ise buna duyarsız kalıp 'bence' doğru söylemiyor diyor ve tehlike halinin olmadığını varsayarak yolunuza devam ediyorsunuz.

Bir başkası ise kendisine göre bir risk hesabı yapıyor, fayda zarar dengesi kuruyor ve kişinin söylediğine göre tedbir almak en iyisi belki doğru söylüyor diye düşünüyor ve buna göre hareket etmeye başlıyor ve çalışıyor.

Bu Reklamı Kapat

Elbette Gerçeği köşeyi dönünce öğreneceksiniz tehlike var mı gerçekten yada yok mu. Ancak size önceden bilgi veya haber verildi. Bunun riskini göze alıp almamak böyle bir durumda size kalır. Çünkü köşeyi döndükten sonra geri dönüş de hiç bir şekilde yok deniyor.

İnanç konusunda ortada genel anlamda Yukarıdaki gibi bir aritmetik olduğundan bahsedebiliriz. Bazı kişiler böyle bir aritmetikle inanç olmayacağını veya Bunun samimi olmadığını iddia etseler de inanç her zaman şüpheyi içinde barındıran ve şüpheyle yarışan bir olgudur. Kimse inancından mutlak şekilde emin olamaz. Olması gereken ve gerçekçi olan durum budur. Bununla birlikte Gelenekçi bir şekilde ineğe tapanlar gibi mutlak dogmatik bir inanç içinde değilseniz hiç bir şekilde mutlak bir durumdan bahsedemeyiz. Böyle bir inanç da zaten ne kadar sağlıklıdır tartışmaya pek de gerek yok. Sonuç olarak fayda zarar aritmetiği yapmak o kadar da eleştirilecek bir durum değil. Her zaman insan yaşarken de göze aldığı risk hesabını yapar veya yapmak durumunda kalır. En azından risk büyükse çok çok dikkatli davranması gerektiğini bilir veya bilmelidir. Bu nedenle şüphe inançın içinde her zaman doğal olarak ve inanç kavramının özü gereği birlikte var olan hatta olması gereken bir olgu olduğundan yukarıdaki örnekleme ile söylersek size gelen bilgi yada habere göre köşeyi dönünce neyle karşılabileceğinize dair bir düşünceyle hareket etmek veya en azından bunu hesaba katmak son derece mantıklı bulunabilir.

Bunu dair gelen samimiyet eleştirilerine karşı şu şekilde de düşünebiliriz. Bazı insanların suç işlememe sebebi karşılaşacakları ceza tehdidi veya korkusudur. Ama bazıları ise insanlara zarar vermemek için, sırf içinden gelen empatik iyilikle suç işlemez. Yani Yasalar olmasa da bu gibi kişiler suç işlemez. Elbette ikinci birinciden daha üstündür. Ancak birinci de suç işleyen birine göre yine de üstün olacaktır. Bu yüzden moda mod düşünmek yerine bazı şeylerin farklarına göre değerlendirme yapmak düz mantıktan çıkmak gerek. Genelde insanlar 'uçlarda' gezinmeyi ve buna göre düz mantık değerlendirme yapmayı severler ve buna da eğilim taşırlar. Sonuçta yaratıcı varsa mutlak adaletli olması beklenir ve bu nedenle her davranışın derecesine göre adalet tesisinden bahsetmek ve bu şekilde düşünmek makul olacaktır.

Kısacası avantaj dezavantaj veya fayda zarar hesabı yapmak insan için çok da eleştirilecek bir konu değildir. İçinde bulunduğunuz şartlar bunu gerektiriyorsa bu hesabı her zaman yaparsınız yapmak durumda kalırsınız.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et