Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Ateistlere göre dünya'da kötü şeyler yaparsak bir şeye mâl olacak mı?

Ateistlere soruyorum

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sanıyorum ki sorgulama sürecindesiniz, bu güzel. Agnostik olarak inanan ve inanmayan açısından tarafsız olarak bakabildiğimi düşünerek cevap vereceğim.

Kul hakkı denilen kavrama gelecek olursak teistik bakış açısı "öbür dünyada" cezasının çekeceği yönünde.

"Bu dünyada cezalarını çekmeyenler cezasını çekmeli." veya "Aileni tekrar görmeyi kim istemez." gibi duygusal argümanlar oldukça zayıf argümanlar.

Argümanı ilerletince şöyle bir noktaya varıyoruz. "O zaman neden burada insanları hapse atıyoruz? Madem öbür tarafta ceza var, herkes istediği gibi suç işlesin." Bunu yapabilir miyiz? Gerçekten güveniyor musunuz?

Buna da "Burada cezalandırabildiğimizi cezalandıralım, öyle gerekiyor. Cezalandıramadığımızı Tanrı'nın cezalandıracağına inanalım, umut edelim." diye cevap gelebilir. Üzgünüm ama bu sadece kendini avutmaya çalışma yöntemi olur.

Bu argümanı kullanırsanız "Ateistler olaya daha gerçekçi bakıyor. Bu argümanı kullanan teistler ise gerçeklerden kaçmak ve kendini avutmak için böyle umut ediyor." noktasına varacaktır bu.

Adil bir şekilde yargılanmamış veya cezalandırılmamış suçluların başka bir yerde yargılanacağını adaletin sağlanacağını düşünmek oldukça güzel, herkes ister. Ama buna yönelik hiçbir delil yok. Bir şey sadece öyle olmasını istiyoruz diye gerçek olmaz. Dolayısı ile bazılarımız hiçbir delili veya böyle olduğunu düşünmenize sebep olan hiçbir veri olmasa bile kendini avutuyor, umut ediyor. Bazılarımız ile kendini avutmaya çalışmaktan vazgeçiyor ve "hiçbir veri, delil olmayan başka bir dünyaya" umut bağlamaktansa şu an bildiği dünyada yapabildiğinin en iyisi için mücadele ediyor, olaya "gerçekçi" bakıyor.

Suçluların cezalandırılmasını mı istiyorsunuz? Var olduğunu bile bilmediğimiz bir dünya ile kendini avutacağınıza elinizden geleni yapın. Ailenizi veya sevdiklerinizi tekrar görmek mi istiyorsunuz? Unutmayın. Bir şey sırf siz istiyorsunuz diye gerçek olmaz. O yüzden bu olasılığa çok kapılmadan gidin ve en güzle anlarınızı yaşayın. Elbette "Umarım vardır." diyebilirsiniz ama tekrar söylüyorum, "suçluların cezalandırmadığını gördüğünüz ve üzüldüğümüz için" hiçbir delili olmayan bir olasılığa çok bağlanmamak gerekir. Herkes umut eder ama çok bağlanmamak ve olaya duygusal değil gerçekçi bakmak gerek.

Kaynaklara bu durumun "ailenizi tekrar görmek" için olan versiyonunu koyuyorum.

5
Teşekkür (2)
Paylaş
5

Kaynaklar

  • Ç. M. Bakırcı. Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek Miyim?. (16 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı

Öldükten sonra tamamen yok olacağımız için böyle bir olay gerçekleşmeyecek. Yapılan iyilikler ve kötülükler tartılıp ona göre ödül ya da ceza verilmesi olayı yaşanmayacak. Benim bakış açım bu şekilde, soruna cevap verdiğini düşünüyorum.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın