Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
0

Atasözleri feyz alınması gereken sözler midir?

382 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
225K UP
Düşünür

merhabalar Yusuf İğın

Atasözleri atalarımızdan bize kalan, belli bir yargı bildiren, öğüt veren ve söyleyeni belli olmayan sözler olarak tanımlanır. rasgele söylenmiş sözler değillerdir atasözleri üzerlerinde çokça düşünülmüş, tartışılmış ve bir tecrübeye dayanmış sözlerdir. sıkıntılı nokta şudur ki atasözleri geçmişin düşüncelerini, mantığını ve kültürünü yansıtır. yani bir kültür dille taşınır gelecek nesillere ki bu da atasözleridir. bu atasözleri geçmişin yanlışlarını, yobazlıklarını ve gelecek kültüre aykırı ifadeler taşır. o yüzden şahsi fikrimdir atasözlerini çok dinlememek lazımdır. beraber inceleyelim=

Tüm Reklamları Kapat

"Kadının şamdanı altın olsa mumunu dikecek erkektir.", "Oğlan doğurdum, oydu beni; kız doğurdum, soydu beni." , “Kızını dövmeyen, dizini döver.”, "Beş kız bir oğlanın yerini tutar mı? / Oğlansız evde duman tüter mi" , "Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün." , "Oğlan babadan öğrenir sofra dizmeyi, kız anadan öğrenir sokak gezmeyi."

yukarda görüldüğü gibi kadını bolca aşağılayan atasözleri mevcuttur. erkeği yücelten kadını 2. plana atan bir kültür vardı eski zaman Türkiye'de. yani şu anki deyişimizle ataerkil bir sistem. bu atasözleri de genelde ataerkil bir zihniyete göre yazılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

"Kız girdi on üçüne, ya erdedir ya yerde", "Kızı (kendi) gönlüne bırakırsan ya davulcuya kaçar (varır) ya zurnacıya.”, "Bir kızı bin kişi ister, bir kişi alır.", “Komşu kızı almak, kalaylı kaptan (tastan) su içmektir.”, "Çocuksuz kadın, meyvesiz ağaca benzer."

yukarda ki atasözlerinin genel düşüncesi, kadınların en büyük amacının evlenmek olduğu, evlenmeyen kadının küçüldüğü, kadınların aşkı beceremediği, evliliği beceremediği gibi bir çok günümüzde yanlış diye tanımlanabilecek atasözleri vardır.

"Kocanın vurduğu yerde gül biter.", “Erkekliğe sığmamak.”, “Erkekliğine yedirememek.”, “Erkeklik öldü mü?”, "Kadının hükmettiği evde mutluluk olmaz.", “Kadın erkeğin şeytanıdır”, “Dişi yalanmazsa erkek dolanmaz”, "karı gibi kırıtmak"

burada da görüldüğü gibi bir çok atasözünde "erkek olmak" güçlülüğü, mertliği, yiğitliği temsil ederken "kadın olmak" demek ise 2. sınıf olmak, kusurlu olmak, eksik olmak demektir.

şöyle bir açıklama da yapmak isterim ki anne olmak evlenmek kimseyi "daha kadın" yapmaz kimseyi daha değerli yapmaz. kimse evlenmek zorunda değildir, çocuk yapmak zorunda değildir. bu eylemler kişisel istektir, kimseyi yüceltmez. "kadınlık" yada "adamlık" diye bir şeyin olduğuna da inanmıyorum, karakterli insan vardır, karaktersiz insan vardır o kadar.

son açıklama= bu atasözlerinin günümüzde unutulmuş olmasının sebebi küreselleşmedir, kültürümüzün ataerkillikten çıkmasıdır. ama annelerimiz ve babalarımıza sorarsanız onlar bile yakın tarihte baskıcı bir kültürle büyüdüklerini söylerler. elbette çok güzel söylenmiş, güzel atasözlerimiz de vardır hepsi kötü demiyorum ama yanlış bir zihniyetle yazılmış azımsanamıyacak kadar çok atasözü de vardır.

147 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close