Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mahsun Yaşar
Mahsun Yaşar
3,077 UP
Üye
2

Astronomideki keşifler abartılmıyor mu?

Bilimle ilgili platformlarda astronomi konusuna fazlasıyla ilgi var. Hangi bilimsel haber sitesine baksanız önünüze astronomiyle ilgili haberler çıkıyor ve yoğunluğu daha fazla. Sebebi astronomideki araştırmaların ticarileştirilememesi olabilir mi?
222 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Bu abartıyla neyi kast ettiğimize, nasıl bir kriter tanımladığımıza bağlı. Bir kişiyi heyecanlandırmayan bir keşif, birçok kişiyi günlerce uykusuz bırakacak bir heyecana neden olabiliyor. Gravitasyonel dalgalar, Einstein'ın genel göreliliği keşfinden 100 yıl sonra keşfedildiğinde bakkal Ahmet efendi, o gün hiçbir farklılık hissetmedi ama biz hissettik. Bu nedenle bu tür bir heyecanı paylaşıp, bir ortaklık kurmaya çalışmak, aynı zamanda bilime olan merakı da artırabiliyor. "Bu insanlar neden bu kadar seviniyor" sorgusunu yaptırtabilmek bazen içeriğin kendisinden önemlidir.

Lakin bu sorunun bir de medyaya yansıtılan kısımları var. Ne yazık ki özellikle ülkemizde tık tuzaklı çok fazla içerik üretilir oldu. Öyle ki içeriklerinin hata dolu olması, güvenilmezliği tavan yaptırarak, gazetelerden bilim okunmaz hale getirdi. Fakat insanlar doğal olarak bunları hala okuyorlar, bu sefer biz onların verdikleri zararı düzeltmeye çalışır olduk.

Tüm Reklamları Kapat

Evet bazı haberler bana kalırsa da abartılıyor. Fakat bu abartı tanımı benim için, "gerçekte olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermek" ile kısıtlı. Yani bir takım manipülasyonlar içermemesiyle alakalı. Başlıkla içeriğin uyumlu olup olmamasıyla, yansıtılan haberin bilimsel keşifle tutarlı olup olmamasıyla. Örneğin Venüs'teki fosfin keşfi haberi "canlılığın izi" iddiasıyla o kadar çok haber yapıldı ki, aslında keşfi duyuran ekibin diğer ihtimali olan "bilinmeyen kimyasal bir süreç" açıklaması yokmuş gibi davranıldı. Suçlu da keşfi yapan ekipmiş gibi birçok kişi de eleştirdi. Halbuki keşfi yapan ekibi canlı yayında izlediğimde gayet doğru açıklamalarda bulunmuşlardı. Haberi "canlılık" spekülasyonuyla vurucu hale getirmeyen çalışan medyaydı sorumlusu.

Açıkçası bunu hem manipülatif olmasından dolayı etik bulmuyorum, hem de bilim kültürüne ciddi zararlar verdiğini düşünüyorum. Size bu soruyu sordurtan da bu çünkü, biliyorum. Haklı olarak sorguluyorsunuz. Birkaç tıklanma uğruna insanları heveslendirip, ardından büyük hayal kırıklığına uğratmak kabul edilebilir bir davranış değil. Üstelik bunun mazereti olarak da "diğer türlü okunmuyor" gibi saçma bir argüman kuruyorlar. Diğer türlü yapınca okunuyor da ne oluyor? Sonuç hüsran dolu ve yıkıcı. Tek kazanılan şey ise para. Bu noktada benim en büyük çözüm önerim, bilim haberlerini sadece güvenilir bilim platformlarından okumak. Umarım insanların değerlerinin daha erdemli şeyler olduğu günleri görürüz.

Sorunuza son olarak ticarileşme kaygısını da eklemek gerek evet, hatta geçenlerde bu Jill Tarter ile Avi Loeb arasındaki tartışmayla da ayyuka çıktı. Bazen üst düzey yerlerdeki bilim insanları bile yatırım alabilmek adına abartılı içerikler "uydurabiliyor". Bakın abartıyorlar demiyorum, uyduruyorlar. Ne yazık ki sistemde çok büyük sıkıntılar var, en büyük sıkıntı da neyin daha değerli olduğuna kanaat getirecek birikimimiz olmaması.

131 görüntülenme
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close