Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mahsun Yaşar
Mahsun Yaşar
3,277 UP
Üye
2

Astronomideki keşifler abartılmıyor mu?

Bilimle ilgili platformlarda astronomi konusuna fazlasıyla ilgi var. Hangi bilimsel haber sitesine baksanız önünüze astronomiyle ilgili haberler çıkıyor ve yoğunluğu daha fazla. Sebebi astronomideki araştırmaların ticarileştirilememesi olabilir mi?
222 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Bu abartıyla neyi kast ettiğimize, nasıl bir kriter tanımladığımıza bağlı. Bir kişiyi heyecanlandırmayan bir keşif, birçok kişiyi günlerce uykusuz bırakacak bir heyecana neden olabiliyor. Gravitasyonel dalgalar, Einstein'ın genel göreliliği keşfinden 100 yıl sonra keşfedildiğinde bakkal Ahmet efendi, o gün hiçbir farklılık hissetmedi ama biz hissettik. Bu nedenle bu tür bir heyecanı paylaşıp, bir ortaklık kurmaya çalışmak, aynı zamanda bilime olan merakı da artırabiliyor. "Bu insanlar neden bu kadar seviniyor" sorgusunu yaptırtabilmek bazen içeriğin kendisinden önemlidir.

Lakin bu sorunun bir de medyaya yansıtılan kısımları var. Ne yazık ki özellikle ülkemizde tık tuzaklı çok fazla içerik üretilir oldu. Öyle ki içeriklerinin hata dolu olması, güvenilmezliği tavan yaptırarak, gazetelerden bilim okunmaz hale getirdi. Fakat insanlar doğal olarak bunları hala okuyorlar, bu sefer biz onların verdikleri zararı düzeltmeye çalışır olduk.

Evet bazı haberler bana kalırsa da abartılıyor. Fakat bu abartı tanımı benim için, "gerçekte olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermek" ile kısıtlı. Yani bir takım manipülasyonlar içermemesiyle alakalı. Başlıkla içeriğin uyumlu olup olmamasıyla, yansıtılan haberin bilimsel keşifle tutarlı olup olmamasıyla. Örneğin Venüs'teki fosfin keşfi haberi "canlılığın izi" iddiasıyla o kadar çok haber yapıldı ki, aslında keşfi duyuran ekibin diğer ihtimali olan "bilinmeyen kimyasal bir süreç" açıklaması yokmuş gibi davranıldı. Suçlu da keşfi yapan ekipmiş gibi birçok kişi de eleştirdi. Halbuki keşfi yapan ekibi canlı yayında izlediğimde gayet doğru açıklamalarda bulunmuşlardı. Haberi "canlılık" spekülasyonuyla vurucu hale getirmeyen çalışan medyaydı sorumlusu.

Tüm Reklamları Kapat

Açıkçası bunu hem manipülatif olmasından dolayı etik bulmuyorum, hem de bilim kültürüne ciddi zararlar verdiğini düşünüyorum. Size bu soruyu sordurtan da bu çünkü, biliyorum. Haklı olarak sorguluyorsunuz. Birkaç tıklanma uğruna insanları heveslendirip, ardından büyük hayal kırıklığına uğratmak kabul edilebilir bir davranış değil. Üstelik bunun mazereti olarak da "diğer türlü okunmuyor" gibi saçma bir argüman kuruyorlar. Diğer türlü yapınca okunuyor da ne oluyor? Sonuç hüsran dolu ve yıkıcı. Tek kazanılan şey ise para. Bu noktada benim en büyük çözüm önerim, bilim haberlerini sadece güvenilir bilim platformlarından okumak. Umarım insanların değerlerinin daha erdemli şeyler olduğu günleri görürüz.

Sorunuza son olarak ticarileşme kaygısını da eklemek gerek evet, hatta geçenlerde bu Jill Tarter ile Avi Loeb arasındaki tartışmayla da ayyuka çıktı. Bazen üst düzey yerlerdeki bilim insanları bile yatırım alabilmek adına abartılı içerikler "uydurabiliyor". Bakın abartıyorlar demiyorum, uyduruyorlar. Ne yazık ki sistemde çok büyük sıkıntılar var, en büyük sıkıntı da neyin daha değerli olduğuna kanaat getirecek birikimimiz olmaması.

131 görüntülenme
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close