Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Rei İ
Üye
0

Aslında düşündüğümüz kadar var mıyız?

Çevremizdeki tüm olay ve durumları sadece sahip olduğumuz duyusal sistemler ile algılıyoruz. Tüm sistemler elektriksel sinyaller ile bize iletiliyor. Aslında her şey ama her şey elektrik sinyalinden ibaret. Böyle düşünüce hiç bir şeyin aslında maddi olarak olmadığı sonucuna varıyorum. Aydınlatabilir misiniz?
390 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
112K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Aslında tümünü de değil! Fakat tadını çıkarmak lazım…

Algıladığımız sadece duyularımızın eşiklerine uygun olanla sınırlı. Geriye kalanı ise geliştirdiğimiz cihazlarla algılayabiliyoruz. O da cihazlarımızın kapasitesi ile sınırlı.

Bizlerin elbette dış dünyayı bütün gerçekliği ile ve mükemmel derecede algılamamız mümkün değil. Zira başta da söylediğimiz üzere bu hem bizim duyularımızın hem de kullandığımız araçların (cihazların) kapasitesi ile sınırlı. Ancak bir o kadar da muazzam bir beynimiz var, eksik parçaları birleştirme becerisi olan ve yine elektrik ile çalışan.

Tüm Reklamları Kapat

Elektrik sonuçta maddeyi de var eden enerjinin bir biçimi. Hatta dünyamıza hayat veren güneşin hayat çubuklarının (ışık) yahut dalgalarının adı da enerji. Hatta kullandığımız kömür, vücudumuzdaki yağ, şeker, akşam evlerimizi aydınlatan elektrik de sadece depolanmış güneş enerjisi. Ve nihayet maddi olan her şeyin son durağı…

Dolayısı ile maddenin, varlığın ve bundan kaynaklı yaşamın kendisinin kaynağı enerji olunca, haliyle bütün varlıkların temel hareket merkezinde de enerji olacaktır.

Nitekim bu maddi dünyayı ve hatta felsefi olarak ötesini de tasavvur etmemize vesile olan ve (kimyasal kökenli) enerjinin yalnızca bir biçimi olan elektrik sinyallerinin de; duyularımızdan yansıyanın bilincimizde cisimleşmesinin temeli olması kadar doğal bir şey olamaz

Bu sinyaller ile bilincimize düşenin gerçeklik olup olmadığı ile ilgili kuşku duymaya gerek yok. Neticede farklı yol, yöntem ve araçlarla da bilim bunu fazlasıyla somutlamış.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak henüz çevremizde olup biten, olan her şeyi, gerek duyularımızın gerekse araçlarımızın yetersizliği nedeni ile algılayabildiğimizi söyleyemeyiz.

Neticede kapasitemiz sınırlı ve fakat hem dışa doğru makro düzeyde hem de içe doğru mikro (atom altı) düzeyde evren sonsuz…

Fakat emin olalım ki; zihnimizde maddi bir hasar ve buna bağlı başka hasarlar yoksa duyularımızla algıladığımız, araçlarımızla tespit edip doğruladığımız her şey gerçek. Tadını çıkarmak lazım…

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close