Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Askerler, savaşta öldürmekten zevk alır mı ?

Savaşta savaşan bir asker düşmanını öldürdüğü için hoşnut olur mu ? Üzülür mü ya da ? İnternette birinci ve ikinci dünya savaşında askerlerin sadece %20'sinin silahını ateşlediğini okudum, ama başka yazılarda erkeklerin ve erkek şempanzelerin rakibini elemekten zevk aldığı yazıyordu. Gerçekten savaşta birini öldürmek bu kadar kolay mı ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci Yazılım geliştirici

Aslında şimdi anlatacağım şeyleri üzerine düşünüp başkaları ile de paylaşır iseniz çok daha iyi olur çünkü bilgi kirliliği çok fazla ve insanlar artık doğru bilgiye ulaşamıyor ..

Dövüşçü Fighter = amaçları ne olur ise olsun yenmektir , haz almaktır dövüşmektir erdem ve ahlakla alakalı takıntıları yoktur .. Zoolojiktir

Bu Reklamı Kapat

Savaşçı Warrior = Amaca hizmet eder etiktir erdemlidir dövüşmekten haz almaz aksine en son çare olarak görür eğer yenmek çok daha zararlı bir eylem olacaksa yenmez kendisini bir amaç uğruna feda edebilir kurallara bağlıdır ve bütünü düşünür ...

Bir dövüşçünün bir savaşçıyı yenme potansiyeli çok daha yüksektir çünkü savaşçıların zayıf yanı erdem ahlak ve doğruluk takıntılarıdır . Dövüşçü dövüşü kazanmak için doğru olmayan şeyleri yapabilir ama savaşçı bunu istese de yapamaz vicdan sıkıntısı vardır ve bu elini kolunu bağlar .

Bu Reklamı Kapat

Gelelim soruya .. Evet Askerler öldürmekten zevk alabilir .. Çünkü askerler para karşılığı tutulan dövüşçülerdir .

Savaşçı karşılığında para almaz alsa bile bu para hizmet karşılığı değildir ama askerde hizmet karşılığıdır ... Örneğin Zorunlu Askerlik hizmetinin geçerli olduğu ülkelerde ... Zorunlu askerlik hizmeti yapanlar savaşçı ... Askerliği meslek olarak yapanlarda dövüşçüdür ..

Milgram'ın psikoloji deneyi örneğin savaş suçluları nasıl böyle düşünür fikrinden yola çıkarak insanlardaki bu sorunu açığa çıkarmıştır .

Dövüş ve Savaş aslında çok farklı şeyler .. Dövüş zoolojiktir ... Savaş ise sosyolojiktir .

Milgram'ın deneyi bu hususta size fikir verecektir , Savaşçı illa fiziksel şiddete bulunan kimse için denmez hukuki mücadele sosyal mücadele yapan aktivist vesaireye de denilebilir .

Örneğin ringe çıkıp herkesin önünde para şan şöhret için dövüşen insanlara dövüşçü fighter denir ... buna da dövüş fight denir ..

Net bir şekilde anlatacak olursak Spartacus bir savaşçıydı ... Romalılar tarafından köle edildi ve gladyatör yani kılıçcı olarak dövüşmesi ve dövüşçü olması için Capua'ya gönderildi .. Ortak bir idea yani fikir üzerinden Roma'ya karşı bir özgürlük savaşı başlattı ve ... savaşçı olarak Romalılara karşı savaştı . Onun bu savaşı derin izler bıraktı ve hala daha Spartacus bir sembol ... Halbuki Spartacus arenada dövüşçü olarak kalıp hiç yenilmeseydi hatta diyelim hep şampiyon olsaydı biz onu hiç hatırlamayacaktık ... yıl olmuş bilmem kaç üzerinden iki bin kusur seneler geçmiş ama hala bize spartacüsü hatırlatan şey .. onun özgür olmak ve insanları özgür kılmak ve daha iyi bir dünya için verdiği savaşta emaktar bir savaşçı olması ..

Romalı askerler adı üstünde askerdi ve dövüşçüydüler .. Spartacus ve ordusu ise savaşçıydı .. Romalı dövüşçü askerler Spartacus ve köle ordusunu yendiler ama ... hangi birimiz bu askerleri hatırlarız ?

148 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Milgram Deneyi: Otoriteye Nasıl Boyun Eğiyoruz?. (26 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 26 Ocak 2022. Alındığı Yer: EvrimAğacı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et